Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Ez PhD-n mennyire lehetséges?...

Ez PhD-n mennyire lehetséges? Hogy lehet megcsinálni?

Figyelt kérdés

Azt a merész kérdést szeretném feltenni, hogy lehetséges-e kétszer végezni PhD képzést? Két különböző tudományterületen. Ismerek olyat, aki csinálta így de az még évekkel ezelőtt volt, azóta változhattak a szabályzatok meg amúgy sem vagyok beszélő viszonyban az illetővel. Ahhoz, hogy valaki két PhD-t elvégezzen, ahhoz szinte zseninek kell lenni, nem? Eleve fel kell vegyék. És akkor még utána a publikációs követelmények.

Én szeretnék PhD-t valószínűleg de már van egy konkrét területem, amiről tudom, hogy abból szeretném. Viszont van ezen kívül más is, ami nagyon érdekel, csak ezzel kevesebb tapasztalatom van, mert nem kapcsolódik szorosan az egyetemi szakomhoz (mesterszakos vagyok, alapszakot is végeztem). Két btk-s tudományterületből mennyire nehéz PhD-t csinálni? Az is nehéz gondolom, hogy eleve felvegyenek valakit. Ha mondjuk nem egyszerre szeretném, hanem valahogy csúsztatni időben (például egyiken már harmadik éve lennék doktorandusz, a másikat akkor kezdeném vagy inkább egymás után), akkor ha már az elsőre felvettek, az segít bármit is hogy jobban megálljam a helyem a második képzésen? Ha addigra megszokom, hogy publikálok, konferenciákra járok, az használ?

És egyáltalán mennyire lehet ezt kibírni? Vagy valószínű mire az egyiket befejezném (ha eljutok addig), addigra elmegy a kedvem a tudományos munkától? Vagy ha a második téma azért másabb lenne, akkor az újdonságélmény ezt felül tudja írni? Most nagyon érdekel a tudományos munka, ennyit tudok mondani. Már OTDK-n voltam egyszer, szeretnék jelentkezni mesterképzésen még egyszer, voltam már konferenciákon, van elképzelésem az egészről.


2019. okt. 4. 23:39
 1/7 A kérdező kommentje:

A két különböző tudományterületet meg két külön témát úgy értem, hogy mindkettő btk-s de nem ugyanaz. Például irodalom és filozófia, történelem és néprajz, nyelvészet és fordítás vagy valami ilyesmit kell elképzelni.

A második PhD-t már csak munka mellett lehet, mert az már önköltséges mindenképp? Ilyen szempontból ez hogy működik?


Biztos nagyon merész elgondolás, eddig nem is volt ilyesmi eszemben de az egyik témából szerintem mindenképp szeretnék (hacsak addig valamiért nagyon meg nem utálom de nem hiszem), viszont van egy másik terület is, ami érdekel már évek óta...

2019. okt. 4. 23:42
 2/7 anonim ***** válasza:
73%

Két professzort is ismerek, akiknek 2 PhD-jük van. Nem olyan nagy deal: rögtön egyetem után beiratkozol az egyikre, 4-5 év alatt ledoktorálsz, és még csak 28 éves vagy. Utána beiratkozol a másikra, lehetőleg rokon területre, a meglévővel meg tanítasz. Mivel rokon területek, igyekszel olyan publikációkat írni, amiket mind a két helyen el lehet sütni.


Ugyanakkor nem hiszem, hogy sok értelme lenne 2 doktorit csinálni, inkább a habilitációra jobb fókuszálni.

2019. okt. 5. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Még pár dolog érdekelne. Először is az, hogy a második PhD-t muszáj már fizetősen vagy sem? Bár gondolom célszerű levelezőt választani és az meg gondolom mindenhol fizetős (a mi egyetemünkön ezt vettem észre).

És ha egy második PhD-ra is jelentkezek, akkor úgy értetődik, mintha az az első lenne tehát szàmít milyen a mesterszakos diplomám, volt-e publikációm?

És ami még érdekel: mitől függ hogy egy PhD-s bent maradhat tanítani az egyetemen? Mármint miután megvan a doktorija.

2019. okt. 5. 09:35
 4/7 anonim ***** válasza:
Szerintem ezen még ráérsz agyalni, mert mire odakerülsz már a pénz is számítani fog, főleg ha családod lesz. Az egyetemi oktatók éhbérért dolgoznak, és senkit nem érdekel hogy mit tudsz meg hogy hàny doktorid van. Ez már olyan mint a diploma, az elsőt még csinálhatod képzés keretében, de utána ha más témában is dolgozol/publikálsz akkor egyéni felkészülőként is megvédheted a másikat. Csak úgy nagyobb a publikációs elvárás. De szerintem előbb próbáld ki hogy tetszik-e ez az élet. Elég kevés végleges státusz van az egyetemeken ha bent akar valaki maradni, de mivel siralmasak a bérek, ha felszabadul egy hely, nincs érte nagy verseny.
2019. okt. 5. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Amúgy az hogy voltál konferencián amúgy nem azt jelenti hogy van róla fogalmad. Bár a bölcsészetről nekem sincs, én más területen napi 10 órát dolgoztam, néha haza se mentem. Nincs olyan hogy párhuzamosan két képzést csinálsz, ebből is látszik hogy nincs róla fogalmad, ez teljes munkaidô, hogy gondolnád?
2019. okt. 5. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Esetleg úgy tudtam volna elképzelni, hogy nappalin az egyiket, levelezőn a másikat.

Bár inkább úgy, hogy egymás után.


A két PhD-t csak a saját érdeklődésem és örömöm miatt csinálnám.

2019. okt. 6. 00:03
 7/7 anonim ***** válasza:
47%

A PhD ilyen szempontból a világ legfurább dolga, mert amikor még előtted van, akkor óriási feladatnak tűnik, de miután megvan, már az fog érdekelni, ami utána következik. (Pont olyan, mint karatéban az 1. dan vagy mondjuk akár az érettségi.)


Miután megvan a PhD-d, az fog érdekelni, hogy hol tudnád könyvben kiadatni. És hogy mi legyen a következő publikációd, illetve, hogy hogy kapj postdoc ösztöndíjat. És hol szerezz egy kutatói állást, hol és mit taníts stb. stb. A legkisebb gondod is nagyobb lesz annál, hogy hol szerezz még egy doktorit.


Meg aztán tudod: a legtöbb ember nem használja a doktori címét, sem írásban, sem szóban. A CV-be beírod, és ott valóban jól mutatna két doktori -- ha közben emiatt nem árválkodik üresen a publikációs rovat.


Miközben a másik doktoridat szerzed, ami megintcsak 3-5 év, a többiek, akik azzal foglalkoznak, amivel kellene, már írnak 10 publikációt és egy könyvet, konferenciákon adnak elő stb. stb. Te pedig lemaradsz és ezáltal kimaradsz.


Szerintem koncentrálj először a diplomád megszerzésére, utána a doktoridra. A PhD-hallgatóknak csak 25%-a képes végül ledoktorálni, a 75%-uk kihullik. Te legyél a 25%-ban. A többin ráérsz utána is gondolkodni.

2019. okt. 6. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!