Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Történelem emelt szintű...

Történelem emelt szintű érettségi esszéírásra honnan érdemes tanulni?

Figyelt kérdés

A Száray-féle könyveket szokták javasolni, de az tényleg elegendő? Én úgy vettem észre, hogy nem túl részletesek benne a témák. Évszámokra szinte alig épít, inkább a folyamatokra és annak következményeire. Ezek alapján kellene írni az esszét is érettségin?

Vettem egy kidolgozott témavàzlatos könyvet, abban meg minden apróságot évszámhoz kötnek, és sokkal jobban részletekbe megy.

Egyébként mekkora terjedelmű legyen kb egy esszé megoldása emelt szintű érettségin? Elkezdtem kisolgozni témákat, de nekem egyik se jött ki 4-500 szavasnál rövidebbre, és mind másfél oldalas legalább nyomtatott a4-es lapon. Ez nem túl sok ahhoz képest, hogy az érettségi feladatsornál nincs is ennyi sor kihagyva a kidolgozásnak?

Valamit nem biztos, hogy jól csinálok. Tényleg elég lenne lényegretörően a főbb eseményeket vázolni és a folyamatokat elemezni?



2019. okt. 26. 16:31
 1/8 anonim ***** válasza:

pénzkidobás könyvre költeni szerintem, aki tényleg elszánta magát rá, az saját módszereivel oldja meg amelyet úgy érez, hogy pont ez a legjobb módszer a számára. Én élesbe piszkozati lap nélkül egyből leírtam a dolgokat, ami eszembe jutott, nem gondolkoztam azon, hogy most hogyan hozom össze a dolgokat, valahogy mégiscsak lett belőle 85%, a legjobb ha úgy tudod felvázolni a dolgokat, hogy nem gondolkozol el azokon, hanem érzésből jön az egész.


Meg nemértem a 4-500 szavas dolgot, a komplex esszé körülbelül akkora terjedelem, a rövid az amelyik kevesebb mint egy fél, a hosszú meg kb 1

2019. okt. 26. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Okè, ezt értem, csak sok témából érzéssel tudok írni két oldalt is, és ezt sokallom, mert még a hosszú esszének sem kellene, hogy ennyi legyen. Ezért kérdem, hogy elég csak tömören a főbb eseményeket és következményeket leírni, vagy milyen szisztéma szerint érdemes? Mert ugye a Száray-könyvek anyagai rövidek, amelyik kidolgozott témakörös könyvet megvettem, abba meg vázlatosan is több oldal egy téma. Szóval szerintem jogos a kérdés, hogy az egyik nem túl hiányos, a másik meg nem túl sok felesleges adatot tartalmaz?
2019. okt. 27. 08:50
 3/8 anonim ***** válasza:

Nemcsak a főbb események kellenek, önálló következtetések is kellenek, oksági magyarázat, önálló gondolat amit nem tartalmaz a szöveg, neked kell kitalálnod mit varhatnak el tőled, a forráshasználat alapvető, de ezeket össze is kell kötni és egy értelmezhető szöveget kell alkotni. ezeket szerintem egy könyv se fogja megtanitani, évfolyamtársaim közt akik emelteztek velem együtt is ilyen könyvekből tanultak nagyon, azoknak általában 75% körül sikerült míg nekem akit érdekelt sok téma és önszántából olvasott ilyeneket a neten meg 88%.

Logika is kell ide, megis kell érteni a dolgokat és ezt nem akkor fogod tudni megtanulni ha könyvek útján tanulsz. Az csak annyiba jó hogy megmutatja hogy mekkora a témaanyag amit számon kérhetnek rajtad, de a válaszokat nem fogod maximálisan megkapni. Többet érsz szerintem ha megnézed az előző évek esszéeit és megnézed megoldókulcsokba miket kértek.

2019. okt. 27. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
De a könyvek tartalmaznak a főbb eseményekhez oksági magyarázatot is. Ez teljesen rendben van. Ez alatt gondolom nyilván azt értik, hogy ne csak odahajigáljam egymás után az eseményeket, hanem összekapcsoljam, hogy pl ez a harc ekkor robbant ki, fő célja ez és az volt, erre válaszul az ellenség ezt meg azt csinálta, a végeredmény pedig xy lett. Ennek ilyen és olyan kihatásai voltak stb... Valami ilyesmi módon képzelem el. Nekem azt mondták, hogy a személyes véleményt, önálló gondolatot felejtsem el, mert attól agyf.szt kapnak a tanárok. Meg egyébként is milyen személyes véleményt, önálló gondolatot kéne belevinni? Hogy pl szerintem xy egy barom volt, meg sz.r uralkodó vagy mire gondolsz konkrétan? Forrásokat meg tudok használni. Atlaszból is ki tudok olvasni információt. Továbbra is az a kérdéses csak, hogy honnan a legjobb tanulni, de egyre inkább a Száray-könyvek felé hajlok, mert forrásképeket is onnan szoktak többnyire beletenni érettségibe, meg a szisztematikája az ok-okozatra épül, csak keveselltem a tartalmát sok helyen. Meg a másik könyvembe érdekes módon sok esemény teljesen másképp szerepel. Pl a Rákóczi-szabadságharc végén a majtényi síkon történt fegyverletételt egyik könyv 1711 április 30-ra teszi a másik meg május 1-re. Akkor melyiknek higgyek? Erre lehet azt írod, hogy minek elmélkedek ilyen apróságokon, de nem akarom, hogy ilyeneken bukjon a dolog. Nem 90-100%-ra megyek rá, nyilván ezt nagyon nehéz lenne kivitelezni, de tanulni nagyon komolyan akarom. Egy 70-75% a cél, de azt stabilan biztosítani. Ehhez az esszé és a szóbeli tételek pontszámainak maximalizálása a célom.
2019. okt. 27. 11:32
 5/8 anonim ***** válasza:
Az időbe és térbe elhelyezés szerintem egyértelműnek kéne, hogy legyen, általában elég, ha csak leírod az évszámot vagy egy uralkodót és annak uralkodási idejét, változó, ha csak 70-75%-ra mész akkor elég magolni a könyvet és kimásolni a tételeket internetről, mert én például ami nekem volt annak 70%-a már fent volt interneten
2019. okt. 27. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Meg nem fog lenni arra tered, hogy leírd hogy ezzel, ezzel meg azzal lett, források alapján kell felépítened a nagyrészét, ha azon az úton haladsz akkor garantáltan van 60-80%. Az esszék nem a pontos részletességet követelik meg, ha eddig így gondoltad akkor alaposan elvagy tévedve, arra ott van a szóbeli, esszénél azt mérik, hogy hogyan tudsz összefoglalni egy nagy témet megadott terjedelembe, úgy hogy még az átlagember is érthesse mit írsz, a nagy tudást az első résznél fogják követelni, a szóbelin meg sok téma közt egy kis résztémát kell hosszasan elmondanod, nekem például szóbelin Magyarország társadalmát kellet kifejtenem 1880 és 1910 között hosszasan.
2019. okt. 27. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Nyilván el kell tudnod helyezni az eseményeket térben és időben, viszont ezen túl nem feltétlenül érdemes évszámokra építeni az esszét. A legfontosabb a megadott források használata, elemzése illetve az összefüggések, folyamatok visszaadása. Ilyen szempontból nem rossz a Száray könyv, de amúgy egy nagy sz.r. Mondanám, hogy a tanárod által kiadott jó vázlatból tanulj, de ha ez a kérdés felmerült, akkor gondolom ilyened nincs. Elég nagy kitolás a diákokkal, hogy ha a tanár nem elég elkötelezett, csak egy ilyen könyvből tudnak tanulni.
2019. okt. 29. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Bár nem említettem, mert a kérdés szempontjából nem volt jelentősége, de egyébként 2014-ben végeztem gimibe, szóval van érettségi bizonyítványom, és a törim akkor 5-ös lett középszinten. Egyetemre jelentkezéshez kellene az emelt, mivel jövőre már kötelező. Sajna akkor még nem a Száray-féle könyvekből tanítottak, pedig már akkor is megjelentek, hanem valami f.s másikból, de egyébként akkor középszintűhöz bőven elég volt, páran emelteztek akkor is belőle, nekik sem lett olyan rossz.

Viszont ugye kiesett pár évem érettségi óta, és azóta változott a követelmény is. Ezért volt kérdéses, hogy mi szerint haladjak, de már a válaszokból világos a helyzet, köszi mindenkinek.


Amúgy a Száray-könyveket továbbra is kissé felszínesnek tartom, de tekintettel, hogy mi a követelmény esszéírásnál egy emelt szintű érettségin, ahhoz tényleg jó, mert ok-okozati viszonyokra épít nagyrészt, és levonja a következtetéseket az eseményekből, plusz hasznosak a forrásai, térképrészletei is, amiket sokszor érettségi feladatsorokba is beletesznek. Szóval nagyrészt ennél maradok, plusz a kidolgozott érettségi témakörös vázlatokból is olvasgatok hozzá.

2019. okt. 31. 10:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!