Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Érettségi előtti stressz?

Érettségi előtti stressz?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Tanácsokra lenne szükségem, 18 éves lány vagyok, biológusnak készülök a PTE TTK-ra. Nagyon félek az érettségitől, tudom, hogy nem kéne, de nagyon rá stresszelek. A jegyeim jók, mindenből ami pontvivő tantárgy ötösre állok, a matekom hármas, ebben az évben négyesre számítok. A legnagyobb félelmem a töri érettségi, nagyon szorongok mindennap, hiába vagyok jó tanuló. Lement az önbizalmam, tudom, hogy egy rinyagép vagyok, nyelvből nem kell érettségit tennem, előrehozottan 94%-ot írtam, meg van egy C1es nyelvvizsgám, B2-esre készülök most, de nagyon stresszelek. Mostmár nem is tanulok itthon, hanem az iskolában lyukas órákban próbálom memorizálni a tételeket (órára), amik általában a pánik miatt megmaradnak. Szóltam az osztályfőnökömnek is, mondta, hogy ne aggódjak semmiért, én is tudom, hogy meg tudom csinálni, de érzelmileg elég érzékeny vagyok, mások hangulata is nagy hatással van rám. Nem bírom nézni, ahogy mindenki tönkremegy. A pánik miatt sírások, remegések jönnek rám, mindenki azt mondja, hogy ez teljesen normálisan, viszont én úgy érzem kezdek belebolondulni. Nem bírom ki a tanórákat (lelkileg), heves szívdobogásom van. A gondolataim teljesen csak a tanulás és az érettségin vannak, bár most azért kezd javulgatni. Próbálom megtanulni, hogyan kezeljem ezt a nehéz helyzetet, fogytam, de próbálok odafigyelni az evésre, ivásra stb. Nagyon szeretném, hogyha minden jól menne, sokat várnak el tőlem, nem akarok senkit sem cserbenhagyni. Tanácsokra lenne szükségem, hogy mit csináljak, hogy elvegyem a figyelmem a tanulásról és a tanárokról meg az egész cirkuszról? Nagyon nehéz irányítani a gondolataimat:( Nektek is így kezdődött és később javult, vagy ez csak rosszabb lesz? A töri érettségit is elengedtem már magamban, az egészségem fontosabb... Lehet, hogy a törvények változtatása is rátett, fogalmam sincs mire számítsak, készüljek... szeretnék lenyugodni..Köszönök minden segítséget:(



2019. dec. 6. 19:10
 1/7 anonim ***** válasza:
Én érettségire őszintén bevallom nem készültem semmit. Én is stresszelős vagyok és én is ilyen felesleges köröket futottam magamban. Én a szóbeli részétől féltem nagyon. Mindig is utáltam mások előtt beszélni. Utáltam a feleléseket. Utáltam, hogy olyan tárgyakból kell teljesíteni, amik egyébként egyáltalán nem érdekelnek. Így aztán a sok rettegést és gyomorideget a hátam mögött hagytam és úgy voltam vele, hogy lesz ami lesz. Egyszerűen nem bírtam volna végig csinálni az évet, ha végig para üzemmódban vagyok. Az érettségi egyébként nevetségesen könnyű volt ahhoz képest, mint amit számítottam. Aki a négy évet előtte végig tanulja az egyszerűen nem tud rosszul teljesíteni. Szépen készülj az órákra és ne is gondolj az érettségire. Az ugyanolyan lesz mint egy témazáró csak kicsit nagyobb anyagból.
2019. dec. 6. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
42%
nyugtasson az, hogy ezután egyetemen csak rosszabb lesz
2019. dec. 6. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
40%
Ha ilyen stresszes vagy egy szaros érettségitől, akkor offold az egyetemet. Nem neked való. Itt még a középsulis 5-ös tanulók is szenvednek a 2-esért. Ha nem akarsz lelkileg kikészülni, menj OKJ-re. Vagy próbáld meg az egyetemet, de járj mellé pszichológushoz, mert ez a fajta szorongás már túlmutat a normális "izgulás"-on.
2019. dec. 6. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Az egyetemen már lesz sikerélményem, magabiztosabb leszek úgy érzem, lehet én sem fogok tanulni, visszaveszek a maximalizmusból..:/
2019. dec. 7. 13:01
 5/7 anonim ***** válasza:

Szia!


Én is végig csináltam tavaly, amit te most fogsz, és az a helyzet, hogy akárhogy gondolkodom rajta, nem tudok olyat mondani, ami segít.


Előtte egy évvel csináltam a nyelvvizsgát, jártam magán tanárhoz felkészítőre, akit első alkalom után már imádtam (nem is hozzá mentem volna, csak akihez mentem volna szülési szabadságra ment nyáron), és nagyon jók voltak az órái. Nagyon könnyen meg tudott nyitni szóban, és nem túl sok alkalom után nem is írtam külön szövegeket, amiket elmondok a vizsgán, hanem csak beszélgettünk. Szóbelin aztán névsorrendben én lettem volna a második, az első otthon hagyta a személyijét, hazafutott érte, és így első lettem. Klasszikus stresszes vizsgahelyzet volt: leizzadtam, közben fáztam, elment a hangom, kiszáradt a szám és nem volt megtanult szövegem (talán ha lett volna se emlékeztem volna rá). Valamit sikerült összehoznom, de éreztem, hogy közel sem voltam ahhoz, ami bennem volt.


Érettségik közül az első az emelt angol volt megyeszékhelyi gimnáziumban. Reméltem, hogy kényelmesebb lesz, de ugyanezek voltak a "tünetek". Nem tudom, hogy mi volt az, ami közben önbizalmat adott, talán az, hogy a nyelvvizsgát is sikerült megcsinálnom úgy, hogy közben majdnem meghaltam. Nem akartam megint úgy elmenni, hogy annyi munka után azt lássák, hogy alig tudok valamit és épp csak a kettesért jöttem. Nem tudom, hogyan sikerült, de úgy éreztem, hogy egy kicsit jobban tudtam irányítani a helyzetet.


Az érettségik közül az írásbeli nem volt vészes. Mivel nem kellett a felvételihez, csak kötelezőkből érettségiztem középszinten (plusz ugye az angol emelt). Az írásbeli összhangban volt a tudásommal (meg leginkább a tárgy iránti érdeklődésemmel, pozitív és negatív irányban is). A szóbelik előtti napon meg aznap éjszaka nem aludtam sokat, és azon gondolkodtam, hogy mit tudnék másképp csinálni, hogy ne legyen az, mint korábban. Az anyagot a lehető legjobban megtanultam, amennyire energiám és kitartásom volt rá, amelyiket szerettem, azt könnyebben és jobban, amelyiket nem, azt éppen hogy (nem konkrét tárgyakra értem inkább, hanem azokon belül is témákra, tételekre). Tudtam, hogy semmiből nem fogok megbukni, ha nem stresszelem szét magam, akkor talán jobbat is tudok, mint gondolom. Lenyugodtam egy kicsit és úgy mentem be, hogy nincs mit vesztenem és a stressz nem segít, hanem hátráltat. Történelemből és irodalomból is nagyon jó témákat húztam, amikről tényleg átéléssel tudtam beszélni, de úgy éreztem, hogy ha nem azok lettek volna, akkor sem készültem volna ki.


Az egyetem első félévének legdurvább ZH-ja kalkulus volt, aminél előtte és utána fizikailag rosszul voltam hőemelkedéssel, hasmenéssel még vagy 4-5 napig. Nem lett meg a megajánlott, vizsgáznom kellett a félév anyagából. Egy hétig minden nap felkeltem reggel és késő délutánig csináltam a gyakorló feladatokat. Kétszer voltam konzultáción a gyakorlatvezetőmnél 2*2 órára, ahol megbeszéltünk még néhány dolgot. Soha életemben nem foglalkoztam ennyit a matekkal előtte, de tudtam, hogy ha ez nincs meg, akkor úgy fogom kezdeni az egyetemet, hogy valamiből megbukok és ismételnem kell következő félévben. Soha nem voltam annyira besz@rva tanulás miatt. A vizsgát könnyebbnek éreztem, mint a ZH-kat, talán azért, mert tényleg tudtam az anyagot, talán mert könnyebb volt, nem tudom. 3-as lett és életem legkeményebb hármasa azóta is, amire a legbüszkébb vagyok. Második féléves matek gond nélkül lett megajánlott négyes, ebben a félévben éppen meglett a megajánlott (ha nincs meg, akkor ráfekszek a könnyebb részére, és írok belőle egy javítót). Középiskolai 2-es, 3-as matekátlag után először éreztem azt, hogy ha valamit komolyan veszek és küzdök érte, akkor el tudom érni a célomat. Meg megtanultam, hogy a matek ezen a szinten csak feladatok begyakorlása. Jó lett volna tudni korábban.


A történet tanulsága, hogy a tanuláson és a tudáson kívül fogalmam sincs, mitől lesz jobb vagy rosszabb, könnyebb vagy nehezebb, lazább vagy stresszesebb egy vizsga. Ha megtanulod az anyagot, az ad egy belső magabiztosságot, hogy van mire építened. A tanuláshoz nyugalom és idő kell és szerintem a szünetek meg a lyukas órák nem alkalmasak erre. Össze kell szedni, hogy mit kell megtanulni, el kell osztani annyi idő alatt, amennyi van rá és komolyan be kell tartani azt, amit beosztasz. Ha úgy mész vizsgázni, hogy van egy biztos tudásod olyan jegyre, amilyet szeretnél, akkor talán stresszelni fogsz, de ha belegondolsz, hogy nincs rá okod, akkor tényleg el fogod hinni magadnak. Azt kell megoldanod, hogy mindent megtanulj olyan szinten, amennyire csak tudod. Te tudod, mi a fontos a felvételihez, gondolom az, amit szeretsz, akkor az könnyebb is lesz, és azzal többet kell foglalkozni, mint a többi "felesleges" tárggyal.


Nem a legkönnyebb megoldás, amit hallani akarsz esetleg, de nekem csak ez vált be. Viszont biztosan működik.


Ha úgy gondolsz rá, hogy életed legfontosabb eseménye, amin a jövőd múlik, akkor nem könnyű túlélni. Ha úgy gondolsz rá, hogy van előtted X anyag, amit meg kell tanulnod (ami eddig is ment, ahogy írtad), és azokat majd el kell mondanod és semmi több, semmi jövő, semmi meghatározó, akkor sokkal könnyebb.

2019. dec. 7. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"magabiztosabb leszek"

egyetemen 1 tárgyra kell annyit tanulni, mint érettségire. és nem csak 1 tárgyad lesz egy vizsagidőszakban. és nem csak egy vizsgaidőszakod lesz. egyetértek a 3. válaszolóval, ha az érettségi letétele problémát okoz, akkor nem valószínű hogy egyetemen jobban fogsz teljesíteni.

2019. dec. 7. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Én nagyon nagyon pánikoltam érettségi előtt hónapokkal, azt megelőző 2 héttel pedig nem aludtam, nem ettem, nem ittam és nem tudtam koncentràlni, ezen kívül hozzám szólni sem lehetett. Miért? Mert angolból pont félévkor kaptunk egy szigorú tanárt(az előzővel SEMMIT nem tanultunk 3,5 évig, szóval itt hagyott minket a rohadèk a szarban), szóval sík hülye voltam, egy értelmes mondatot nem bírtam összerakni magamtól, az angol tételeimet bem is én dolgoztam ki, hanem egyesével elkèrtem egy osztálytársamtól, és bevallom, hogy SEMMIT nem értettem egyből sem. Egy tételt sem dolgoztam ki, mindet csak elkèrtem innen-onnan, és 4 éven át én magyaron kívül semmire nem tanultam. Matekból minden évben bukásra álltam, mert a tanár az életét mesélte a tananyag helyett, és 1,7-re kaptam mindig kettest. 100%-ig biztos voltam abban, hogy meg fogok bukni angolból és matekból és lepergett előttem az életem, hogy nem lesz érettségim, hajlèktalan leszek, nem lesz munkám és ki fogom magamat vetni a tizedikről. Ilyeneken gondolkoztam, folyamatos szorongàs gyötört, depresszió. Az új angoltanàr azt mondta, hogy engem el kellett volna tanácsolni már kilenvedikben, nagy szarban voltam. Nem tudtam mi lesz. Írásbelin angolból semmit nem értettem pár szón kívül, mindent tippeltem kivétel nélkül. 1% kellett volna a ketteshez. Megbuktam írásbelin. Matekból is megbuktam írásbelin. De szóbelin meglett minden. Most fogok majd külön emeltezni és megyek egyetemre, sőt elkezdtem magamtól idegennyelvet tanulni és egész jól megy már.
2019. dec. 8. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!