Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mi értelme van a kötelező...

Mi értelme van a kötelező olvasmánynak?

Figyelt kérdés

Ezt a kérdést úgy teszem fel, hogy szeretek olvasni. Szépirodalmat is, például a Bűn és bűnhődés az egyik kedvenc könyvem. De amiket kötelezően kell olvasni, ahhoz az ember általában alapvetően nem kedvvel kezd, ráadásul nem is biztos, hogy érdekli az illetőt az adott könyv. Akit meg érdekel, előbb, vagy utóbb amúgy is elolvasná.

Ráadásul az emberek többsége nem irodalommal fog foglalkozni. Értem én, hogy kell az alapműveltség, de nem hiszem, hogy sokat ér, ha egy olyan művön szenvedem át magam, ami a legkevésbé sem érdekel, nem hagy bennem mély nyomokat. Ráadásul évente van legalább 6-8 kötelező (idén már 13, de előző években csak 6-8 volt), amióta gimis vagyok. (Szóval 5. osztály óta, mert 8 osztályos gimibe járok) Még korábban túlnyomó többségben érdekeltek a kötelezők, még a sokak által utált A kőszívű ember fiai is, de amióta olyanokat kell olvasni, mint a Tartuffe, Candide, vagy a Fanni hagyományai, még az élettől is elmegy a kedvem, nemhogy az olvasástól. Nem azért mert rossz könyvek, de nem érdekelnek egyáltalán. Annyi a szerencse, hogy rövidek. A Guliver volt eddig még idén, az egész tűrhető volt, bár a nyihaháknál már kezdett elegem lenni belőle.

Egyébként is matematikusnak készülök, szóval nem tudom mi szükségem lesz erre.

Ráadásul az osztálynak minimum fele, de inkább kétharmada el se olvassa az adott könyvet, csak interneten keres egy rövid tartalmat és ennyi.

Jó, tudom, csak panaszkodok, de egyszerűen nem tudom felfogni mi értelme van. Sok embernek elveszi a kedvét az olvasástól, szóval inkább károsnak tűnik nekem.



2020. nov. 23. 14:15
 1/9 anonim ***** válasza:
91%

Ugyanannyi értelme van, mint amikor én (jelenlegi nyelvszakos, humános hallgató) fizika-, matek- meg kémiaképletek tömegét kellett megtanulnom, amikor a legbonyolultabb számolás, amit a való életben most előveszek, az a nagy ritka százalékolás.


Nincs értelme ezt vitatni, már milliószor végigzongoráztuk ezt a témát itt a gyakorin is, változtatni pedig úgysem fognak rajta.


Ugyanúgy az agyadat eddzi az olvasás is, mint az egyenletek megoldása. Senki sem kényszerít, hogy megcsináld egyiket sem, ha nem bánod azt az egy-két kettest

2020. nov. 23. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
81%
Mert lehet, hogy téged nem érdekel, de az osztály másik felét igen. Amúgy a köteezők többségét én is kivenném. A kőszívű ember fiai most ért be nálam, de 13 éveseknek nem adnám. Jókait teljesen kivenném. Egri csillagokat is. Viszont az Abigélt és a Pál utcai fiúkat is benne hagynám. Meg a Zabhegyezőt is
2020. nov. 23. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Senkit nem érdekel az osztályból, mindenki muszájból olvassa, pedig vannak azért páran akik szeretnek olvasni, csak éppen valami kortársat. (Én mondjuk pont szép- és szakirodalmat, de ez lényegtelen.)

De nem azzal van a baj, hogy van kötelező, vagy azzal, hogy mi, hanem az, hogy mennyi. Még 4-5 az egy dolog lenne, de azért a 13-at egy tanévre kicsit túlzásnak érzem.

2020. nov. 23. 18:09
 4/9 anonim ***** válasza:
60%
A kötelező olvasmány még egy dolog, mert így legalább van egy irány, hogy milyen könyveket "illik" ismerni, de én a verselemézt nem értettem soha. Imádok olvasni, de irodalomból nagyon rosszak voltak a jegyeim, mert utáltam minden műelemzést.
2020. nov. 23. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
86%
Én egyetemen btk-s vagyok, kb. senki sem tanítja úgy a műelemzést, mint középiskolában. A többség röhög rajta.
2020. nov. 23. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
80%

A sok marha miatt akik nem élvezik az olvasást, bár ezt nem feltétlenül szépirodlommal kell elérni, hogy olvasson. (Pölö mondani, hogy olvasson el egy teszőleges könyvet és meséljen róla)


Plusz!


Szépirodalom ismertetése


Plusz +!


Oktatási cél, elemzés, hogy tudják miről is van szó!


+++!


Hogy amit olvasol (és közben kötelező lesz,)

otthagyd mert elmegy tőle a kedved! (Nálam ez vol az Egri csillagokkal)

2020. nov. 23. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
86%

Egyet is értek, meg nem is.

Azt én is látom, hogy az oktatás ezen része (talán a többi is) nagyon elavult pilléreken áll, sem korosztályhoz, sem képességhez, sem érdeklődéshez nincs igazítva a kötelezők listája, egy-egy megértése gyakran a magyar tanáron múlik, mert 14-15 évesen egy klasszikus irodalmi mű minden, csak nem értelmezhető. Nincs összhangban a történelem oktatással (lásd: az Egri csillagok 5. osztályban), így egy-egy könyvhöz szükség lenne jó pár órányi bevezetőre, hogy az ember vhol térben és időben el tudja helyezni a történetet, de persze erre nincs kapacitás.

Ugyanakkor vmit kell olvasatni a diákokkal. Egyrészről semmi nem fejleszti úgy a szókincset, a nyelvtani ismereteket, a kifejező képességet, mint az olvasás, másrészről igenis meg kell ismertetni az irodalom világát velük, nem csak, mert alapműveltség, hanem hogy később is tudjanak tájékozódni, mondjuk egy pályaválasztásnál. Az értő olvasás továbbá nem csak arra jó, hogy hátha egyszer a Legyen Ön is milliomosban megkérdezik, ki volt Odüsszeusz fia, de egy bmilyen egyetemi képzésen, ha vkinek gondot okoz egy magyar nyelvű szöveg értelmezése, orvosi egyetemtől a mérnöki szakokon keresztül a bölcsész karig, az bizony nagy nehézségek árán fog tudni diplomát szerezni, vagy egyáltalán nem. A cél az értő olvasás. Ezt valóban el lehetne érni korszerűbb oktatással és más kötelezőkkel, de az világos, hogy miért fontos.

2020. nov. 24. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
80%

4-es vagyok. Én amúgy akkor hagytam abba a kötelezők olvasását, amikor szépen elolvastam nyáron, az ötödikes olvasmányt, aztán elkezdtük elemezgetni meg dogákat írni belőle. Alsóban csak olvasni kellett az ajánlott irodalmat, de számonkérés nem volt belőle. Meg is utáltam mindent, ami kötelező volt, nem beszélve kilencedikben az összes ókori mítoszról és eposzról. Huszonöt már elmúltam, amikor elkezdtem sorra venni a középiskolásként kihagyott kötelezőket, és a többséget imádtam olvasni, de azzal tisztában vagyok, hogy mennyire utáltam volna 14-15 évesen.

Sajnos az irodalomtanításban többynire nincs változatás, ugyanazok a kötelezők most, mint amik nagyszüleink idején voltak - kivéve egy-egy politikai jellegű írás, például ugye nincsenek szovjet propaganda ifjúsági regények. Én értem a szép lényegét, hogy miért pont történelmi regények vannak, de saját tapasztalat, hogy az Egri csillagok egy ötödikes lánynak messze túl van az érdeklődési körén. Ami másik szintén zavaró, kevés vagy nincs női szerzős és női főszereplős kötelező olvasmány, ráadásul két általános iskolai kötelező olvasmány főszereplője is "balfék", Nemecsek Ernő és Nyilas Misi is.

Ismerőseim keresztül azt tapasztalom, hogy a kötelezők örökre elvették a kedvüket a müzlisdobozon lévő szövegnél hosszabb és tartalmasabb olvasásától. Úgy gondolom, hogy általános iskolában megszerettetni kéne az olvasást, mégha nem is kis könyvmolyokat kinevelni, de olyan embereket, akiknek megy az értő olvasás (és ezzel együtt a helyesírás).

2020. nov. 24. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
64%

Ilyenkor örülök, hogy 5.-8.-ban csak évi 1 kötelezőnk volt, 9.-12.-ben csak félévi 1. Egyik barátnőmék minden hónapban el kellett olvassanak egy előre kihagyott könyvet, de úgy hogy annak még az érettségihez se volt köze...

(Erdélyben élek, itt kicsit más az érettségi, sok műből lehet választani, szóval mi nem tanultunk minden lehetséges művet)


Amúgy valamikor 11.-ben a magyartanárnőnk is megjegyezte, hogy szívesebben tanítana nekünk kortárs irodalmat versek és egyebek terén is, mert biztos jobban szeretnénk azokat, de az érettségire nem az kell nekünk...

2020. dec. 2. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!