Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Rettegek az érettségitől, mit...

Rettegek az érettségitől, mit tegyek?

Figyelt kérdés

Részleges érettségit teszek Májusban emelt biológiából. Egyedül készülök rá a követelmény rendszer szerint. Lassan haladok, de a legnagyobb félelmem, hogy hiába tanulom meg a fogalmakat, az ábrákat, illetve az összefüggésket, ha majd élesben nem megy majd.

Nagyon félek, hogy nem fog menni, egészségügyi gondjaim is vannak a túlzott stressz miatt. Főleg a szóbeliért aggódom, mert szorongós típus vagyok, és sokkal jobban össze tudom szednia gondolataimat írásban.

Akik hasonlóan nagyon féltek az érettségi vizsgától, mi lett végül? Tényleg csak ijesztőbbnek tűnik, mint amilyen? Bármilyen tapasztalat, vélemény vagy tanács jól jönne.



2021. jan. 24. 12:10
 1/9 anonim ***** válasza:
87%

Mielőtt elkezded, vegyél mély levegőt, nyugodj le, és mond magadban, hogy menni fog.


Kiynitod az érettségit, elolvasod a feladatokat. Kérsz esetleg egy lapot, amire a piszkozatod leírhatod,ha nem vagy biztos magadban. Majd ha átolvastad, és szerinted jó így leírod a válasz részhez.


Ha nem jut eszedbe hirtelen a válasz, ne aggódj. Lesz egy délelőttöd megírni, ami kevésnek tűnhet, de ha nyugodt maradsz, menni fog.


Legyen nálad víz, és valami csoki, szőlőcukor,valami ami segít, amit nyiss ki érettségi előtt, hogy közben ne zörögj. Ezt eszegetheted.


Szóbeli résznél is lesz kb fél órád vázlatpontokat írni a kihúzott tételről, amit ki kell fejtened. Ne hadarj, nyugodtan beszélj. Nézheted a lapod, de ne olvasd. Ha valamiből tudod hogy mondjuk 7 db van, de csak 5 db-ot tudsz felsorolni, ne azt mond, hogy "ebből van 7 db" , hanem hogy "ebből több típus van".

Ha valamit kihagynál esetleg, de a végén eszedbe jut nyugidtan tedd hozzá.

A tanár segíthet, de lehet csak a végén tezs fel segítő kérdéseket.


A kihúzott tételen lesznek kérdések, hogy mire kell kitérned.

2021. jan. 24. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
80%

Én ugyan nem vagyok stresszelős figura, de szerintem jó lehetne, ha esetleg barátnak/rokonnak próbálnád elmagyarázni a dolgokat. Akár egy tételt is vehetsz alapul, vagy csak egy jelenséget pl. fotoszintézist. Ha többször próbálsz szóban ilyenekről beszélni, akkor egyre ügyesebben is össze tudod magadban szedni ezeket és a kifejező készséged is fejlődhet.

Én egyébként aktívan magyarázok baráti körökben dolgokat, és már sütés közben is a laktáz operon jut eszembe... Talán az is segíthet, ha akár csak magadban a mindennapi dolgok során gondolkozol ezeken. Mondjuk ha sétálsz az utcán és megbotlasz, akkor milyen receptor ingerlődik, milyen reflex... stb.

Aztán ha ügyesen össze tudod szedni magad, akkor a tanárok előtt sem lehet gond, ők se azért ülnek ott hogy rossz jegyeket osztogassanak. Csak ügyesen! Én is idén érettségizem. Sok sikert!

2021. jan. 24. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

3 vagyok.

Könnyebb mint ahogy tűnik. Legalábbis a középszintű tárgyak, illetve az emelt kötelező tárgyak-magyar azért eléggé húzos.

De, ahogy olvasom rendesen készülsz rá, szóval szerintem simán menni fog.

Hajrá

2021. jan. 24. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
85%

Első két válaszra szerintem nem érdemes alapozni. A biológiai fóbia lehet, hogy nem létező, de rengetegen félnek a nagyobb megmérettetésektől, és a szóban való megnyilvánulástól, ez két valós probléma.

Az a fontos, hogy azt erősítsd magadban amit tudsz, és nem arra gondolj amit nem. Valóban sokkal szebben hangzik, ha elkezded mondani ami eszedbe jut, és esetleg közben a többi is jön, vagy rásegítenek. A szóbeli készségeidet is tudod bárkivel gyakorolni, és ne csak magolj, itt fontos, hogy értsd az összefüggéseket, minél többet foglalkozol vele, annál inkább látni is fogod ezeket.

2021. jan. 24. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Pszichológushoz már elkezdtem járni pont stressz kezelés miatt. Nem maga a biológiától félek, hanem, az esetleges kudarctól, az elvesztegetett hónapoktól és a csalódástól. Nagyon szeretném, ha felvennének és elég nagy téttel 'játszom'. Próbálom magam pozitív gondolatokkal lefoglalni, hogy menni fog, csak vannak nagyon mély pontok, amikor úgy érzem ennyi hónap után nem jegyeztem meg semmit és amikor éles helyzet lesz nem jut eszembe majd.

2021. jan. 24. 12:49
 6/9 anonim ***** válasza:
85%

szerintem szard le eme kedves 0%os válaszolót :D


Én is szorongok, nem tudom szóban kifejezni magam, viszont úgy csináltam ahogy a tanár mondta, elején felvázoltam miről fogok beszélni (pl. az xy tételt húztam, mely kapcsán most beszélni fogok a c, b és d dolgokról. A c...)


A tétel mellett lévő kérdések nagyon sokat segítenek! Nem kell izgulni :D

2021. jan. 24. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Én most nem a stressz részére térnék ki, inkább arra, higyan lehet jó a bioszod. Ne akard görcsösen betanulni az egészet. Az emelt érettségi logikán alapszik, tehát a megszerzett tudásodat alkalmaznod kell nem pedig szó szerint kérdeznek rá, hogy pl.: mit jelent az, hogy belső elválasztású mirigy. Szóval arra akarok kilyukadni, hogy ne magolj, hanem értsd meg az anyagot. Amivel nagyon sokat gyakorolhatsz és egy kis önbizalmat meríthetsz az az, ha megírod a korábbi feladatsorokat és leellenőrzöd magadnak. Minél többet csinálsz annál jobban megérted majd a felépítését és megérted, hogyan kell rá válaszolni. Az elején nem kell elcsüggedni,én úgy, hogy elvileg már mindent tanultam az első próbám 30%al kevesebb lett mit élesben az eredmény. Ez azért volt mert a könyvek, vázlatok olvasgatása mellett a sok feladatmegoldással ráéreztem mit kérdeznek, mert úgymond "ráállt az agyam" ha nem tettem volna rosszabbul sikerült volna.
2021. jan. 24. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Aki pedig szintén most fog érettségizni, sok sikert nektek is!

Jó érzés olvasni, hogy nem annyira ijesztő utólag az egész, sajnos sok múlik rajta, ezért próbálok minél jobbat írni.

Még egyszer köszönöm!

2021. jan. 24. 15:49
 9/9 anonim ***** válasza:
Szia ha kell segitség írj ! Én is veled járok egy cipőben ! És tudnánk egymást segíteni !
2021. febr. 1. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!