Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Szerintetek ez miért van? Jól...

Szerintetek ez miért van? Jól látom, hogy a doktoranduszok többsége nem elég szorgalmas?

Figyelt kérdés

Bölcsész PhD-n abszolváló és doktorit szerzett személyeket ismerek. Azt hiszem, hogy bölcsész PhD-n könnyebb egy publikációt elfogadtatni és tanulmányt megjelentetni mint mondjuk egy orvosi vagy molekuláris biológia PhD-n. Ott kísérleteket is kell végezni, meg egyéb dolgok is vannak, amik egy bölcsész PhD-n nem biztos.

A PhD most már 4 éves. Az egyik doktorit szerzett illető a 4 év alatt tulajdonképpen 8 tanulmányt publikált. 2 tanulmányt még azelőtt, hogy doktorit kezdett volna, szóval mesterszakos volt, azt most ne számítsuk. Amúgy filozófia szakos.

Egy másik illető, akit ismerek, irodalom PhD-n abszolvált, de nem védte meg a disszertációját. Neki 7 tanulmánya jelent meg 4 év alatt. Akkor még szerintem nem 4 éves volt, hanem hosszabb, nem tudom biztosan, de nem csinálta végig.

Ha 4 év alatt egy doktorandusznak mondjuk 7 vagy 8 tanulmánya jelenik meg, akkor vagy évente 2-t publikál, vagy esetleg egyik évben semmit, a másik évben sokat. Nem túl kevés ez? Nyilván kell a disszertáció megírásásara is idő, meg konferenciákra, de ha nem dolgozik mellette, akkor sokkal több is beleférhetne az idejébe, nem?


Nem feltűnően kevés 4 év alatt 8 publikáció? Ha azt veszem figyelembe, hogy nem feltétlenül kell egy tanulmány felett hónapokon keresztül görnyedni és a szakirodalmak is nagyon jól elérhetőek, hiszen az egyetemi könyvtárak elég jól el vannak látva és persze ott az internet meg a könyvtárközi kölcsönzés vagy esetleg ismerős a téma, akkor elég kevés az az évi 2 publikáció.

Aki tanít is mellette, annak elhiszem, hogy nincs sok ideje, mert ilyet is ismerek, aki irodalom PhD-s és tanít nem is keveset, de például akikről fent a kérdés szólt, ők nem tanítottak. Szerintem nem is dolgoztak mellette. Az egyikőjük rendesen megírta a disszertációját, biztos sok időt szánt rá, de a másik mégcsak azt sem. És amúgy a megjelent tanulmányaikat sem 30 oldalasnak kell elképzelni.


Jól látom, hogy a mai doktoranduszok nem elég szorgalmasak? Ismerek egy kivételes esetet, akinek 18 tanulmánya jelent meg, szóval biztos nem lehetetlen, csak gondolom valakik nem veszik komolyan.



2021. ápr. 10. 12:42
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
47%
Szerinted mennyire szorgalmas aki filozófiát tanul?
2021. ápr. 10. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Szerintem attól még, hogy filozófiát tanul, lehet szorgalmas. Én is tanultam plusz órákon és még a tanulmányaimba is beépítettem, bár alapvetően nem filozófiai téma volt, és én mégis szorgalmas szeretnék lenni. Emberfüggő, nem témafüggő. Filozófia doktoranduszok közt is szép számmal vannak, akik megvédik a disszertációjukat, sokat olvasnak, valaki még konferenciaszervezésben is benne van, meg tanulmánykötetekbe is írnak. Csak nem mindenki ilyen.

Valaki pár év után disszertáció nélkül, alig 1-2 tanulmánnyal és nulla konferenciával ott hagyja.

2021. ápr. 10. 13:15
 3/14 anonim ***** válasza:
97%
Akkor ezzel meg is válaszoltad magadnak a kérdést.
2021. ápr. 10. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Tulajdonképp igazad van, valamilyen szinten megválaszoltam, de talán rosszul is tettem fel a kérdést.

Arra akartam utalni, hogy napjainkban ez talán jellemzőbb mint régebben. Régebben téyleg nem vettek fel akárkit. Ma már igen és nem is végzi el mindenki. És én azt is megfigyeltem, hogy mintha bizonyos korosztályokban lenne ez jellemző, hogy nem is védik meg az értekezést és ha igen, akkor sincs sok publikációjuk, nincs nagy teljesítményük.

2021. ápr. 10. 13:21
 5/14 anonim ***** válasza:
79%
Szerintem nem könnyű publikálni.
2021. ápr. 10. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
A doktoranduszok is mintatanterv szerint haladnak, tehát olyan nincs, hogy előírt tárgyakat, előadásokat, konferencia részvételeket stb. nem teljesítenek.Emellett kutatni is kell és témától is függ a publikációk száma. Én nem hiszem, hogy egy kívülálló meg tudja ítélni egy doktorandusz munkáját.
2021. ápr. 10. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
87%

Ahogy mondták, mintaterv szerint haladnak. Ráadásul jellemző (legalábbis nálunk), hogy a doktoranduszokat nagyon bevonják az oktatásba, mert nincs elég oktató.


Másrészt: a filozófia és az irodalomtudomány pont nem ilyen, de vannak olyan PhD programok, melyeken hosszú idő valamit minőségi módon kidolgozni.

2 példa: törin lehet mondjuk szlovák vagy osztrák levéltárakba kell járni kutatni (vagy messzebbre), mert a témához egyszerűen ott vannak meg az írásbeli források. Szóval ez is komplikált tud lenni ám.

Én olyan nyelvtudományi programmal kacérkodok jelenleg, aminél elég sok longitudinális (hosszú időtartamú kb) kutatásra lenne szükség.

Egyik se olyan egyszerű, hogy leülök a könyvtárba és kutatgatok.

Meg ne két ember alapján általánosítsunk.

2021. ápr. 11. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
94%
Ti beszéltek? Tizenöten írtok 3 oldalt, és az egy publikáció. Még az is szerző, aki csak opponálta a tanulmányt. Egy könyvet nem kell írnotok éltetekben. Jó, kísérletezés stb., nyilván mindenki egyformán szorgalmas. Az is, akinek 100 ilyen 3 oldalas csoda 30 év alatt az "életműve". Nem lehet a természettudományt összehasonlítani a társadalomtudománnyal. Van olyan 30 oldalas tanulmányom, amihez 5000 oldalt kellett feldolgozni, ennyit ti összesen életetekben nem olvastok el. Mondom ezt közel 400 publikációval, úgy, hogy 500 oldalas hiánypótló, (utálom a szót, de tényszerűen) paradigmaváltó könyv volt a PhD disszertációm jogtudományból. Igaz, én anno úgy kezdtem a PhD-t, hogy kutatóintézetben dolgoztam, és kb. 70 publikációval kezdtem a doktori iskolát. Ja, és hét idegen nyelven olvasok forrást.
2021. ápr. 13. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

"Valaki pár év után disszertáció nélkül, alig 1-2 tanulmánnyal és nulla konferenciával ott hagyja."


Előző vagyok. Ez sajnos tény. Nem tudok vonatkozó felmérésekről, de ez a társadalomtudományokban valóban régi és fájdalmas probléma. A mi doktori iskolánk is szenved ettől, ahol tanítok. Kizárt, hogy nincs ilyen természettudományokban. Előre nem mérhető a tudományos habitus, menet közben jönnek rá, hogy ez nem az ő világuk. Még egy adat. Én két főállás mellett csináltam a PhD-t (levelezőn - én fizettem nekik), szigorú, de kis létszámú vidéki doktori iskolában 20 évfolyamtársam közül kettőnknek lett fokozata, a másik kolléga (akkor tanársegéd volt alkotmányjogból) csak a következő félévben nyújtotta be az opust, időben csak én. Mondjuk nekem van is ma már 400 MTMT tételem, két nagymonográfia, plusz számos sorozati kötet, öt idegen nyelven írt 30 könyvfejezet és tanulmány stb.

2021. ápr. 13. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Felénk a filizófia phd elég lazának tűnik. 2-es átlagra alig jár kevesebb pont, mint egy a 4-esre felvételin. Bármilyen szakról lehet odamenni.

A végén, ha nem vesznek fel oda ahova most szeretnék menni még elmegyek filozófiára. :D

2021. ápr. 16. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!