Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért nézik le néhányan a...

Miért nézik le néhányan a bölcsészeket?

Figyelt kérdés

Én anglisztika alapszakon végeztem. Képesítés nélkül tanítok egy általános iskolában, de idővel szeretném elvégezni az osztatlan tanárképzést. Diszkalkuliás voltam, így kizárólag humán szakokat jelöltem meg az e-felvi során.


Tapasztaltam már, hogy többen lenézik a bölcsészdiplomával rendelkezőket. A mai napig a fülemben csengenek a volt lakótársnőm szavai. Korábban egy magyar nyelvű call centerben dolgoztam, de otthagytam őket 1 év után. Aztán, amikor állásokat kezdtem keresni, a volt lakótársnőm igencsak degradáló megjegyzéseket tett, mégpedig ilyeneket, hogy: "Értesz valamihez azon kívül, hogy nyelveket beszélsz?", "Ha részképességzavaros vagy, felejtsd el a multis munkát!", "Csak a gazdasági vagy informatikai diplomával rendelkezők rúghatnak labdába", "Túl lassú ember vagy, nem bírnád a multis légkört, a pörgést." Ő gazdasági szakon végzett, felsőfokon tudott angolul.


Én sosem néztem le senkit, úgy gondoltam és gondolom, hogy a reál beállítottság hasznosabb a munkaerőpiacon, viszont nem mindenki születik olyan képességekkel, hogy orvos vagy mérnök legyen. A már említett részképességzavarom miatt kilőve az összes gazdasági, informatikai, műszaki és természettudományos szak. Egyébként már általános iskolás koromban is jobban szerettem a magyart, a történelmet, az angolt, mivel ezekkel a tárgyakkal kapcsolatban voltak sikerélményeim.



Volt egy másik ismerős, aki pénzügy-számvitel szakon végzett, ő büfészaknak titulálta a diplomámat, ehhez képest ő nem tudott elhelyezkedni, a mai napig értékesítő.



Ti mit tapasztaltok? Vannak olyanok a környezetetekben, akik lesajnálják a bölcsészeket?



2021. ápr. 25. 17:59
1 2 3 4 5
 1/48 anonim ***** válasza:
86%
Igen, nekem is bölcsészdiplomám van és rendszeresen jönnek a gúnyolódó, lesajnáló kommentek. Nem foglalkozom vele. Közel 2 millió a havi nettó fizetésem, Európa egyik legnagyobb multijánál vagyok magas szintű menedzser, és "nem büfé" szakosokat eszem reggelire. Ha újrakezdeném, is bölcsész-jellegű szakra mennék, igaz másikra mint amire anno jártam, de ez részletkérdés. (Érdeklődők kedvéért legszívesebben szociológiát, kulturális antropológiát tanulnék, de az informatikus könyvtáros szakma is tetszik.) A vicc az, hogy ez utóbb felsorolt szakokat mind tudnám alkalmazni a jelenlegi, puccos menedzser állásomban is. Sőt, ezek bármelyike jobb, mint a gazdasági képzések nagy része.
2021. ápr. 25. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/48 anonim ***** válasza:
58%

Felénk is elég gyakori. Ennek valószínűleg az az oka, hogy a legtöbb ember ha bölcsésszel találkozik, akkor azt az egyik gyorsétteremben teszi. Ez nem sztereotípia, nálunk a városban 2 gyorskajálda van, az egyiknek ismerem az összes alkalmazottját, 6-ból 3-an bölcsészek, rendes felsőfokú diplomával. Én úgy gondolom, hogy ez máshol is így lehet, tehát emiatt a legtöbb emberben az van, hogy "semmit nem ér a bölcsész diploma". Odáig már nem jutnak el, hogy utánanézzenek, hogy pontosan milyen szakok is vannak egy bölcsész karon, tehát azzal sincsenek tisztában, hogy pl. egy pszichológus is bölcsész.

Büfészaknak pedig általában azokat szokták titulálni, amihez elég csak beseggelni a kiadott jegyzeteket és el lehet úgy végezni nulla gondolkodással, logikával. Sajnos nemsokára - ha ugyan ebbe az irányba halad a világ - már csak büfészakok lesznek mindenhol. Én idén januárban végeztem mint villamosmérnök, egy kezemen meg tudom számolni, hogy hány vizsgán, ZH-n kellett gondolkodnom. Az összes többin lexikális tudást kérdeztek. (2 között volt az analízis, amin meg típusfeladatok voltak csak, szóval az se igényelt komoly gondolkodást.)

2021. ápr. 25. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/48 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a hasznos válaszokat!
2021. ápr. 25. 18:30
 4/48 anonim ***** válasza:
81%

Hát nálunk is ez van , ezért megyek pénzügy és számvitelre végül, eredetileg szociológiára vagy pszichológiára szerettem volna jelentkezni,de a tanárok, pályaválasztási tanácsadó is lebeszélt , hogy bölcsész diplomával , majd nem kellek sehova a fizetésem meg kB. éhen halni lesz elég. Így , majd maximum másoddiplomaként végzem el a szociológiát, ha lesz elég pénzem :(


1-es megkérdezhetem, hogy milyen diplomád van?

2021. ápr. 25. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/48 A kérdező kommentje:

Sok sikert neked! :) A pszichológia engem is érdekelt, de az egyik ismerősöm mesélte, hogy fél éven keresztül tanultak Statisztikát (Matematikai alapok néven futott a tárgy), így letettem erről a szakról. A szociológia, média is érdekes, legalábbis szerintem.


Azért ne keseredj el! Ha egyszer lesz elegendő pénzed, remélem, bele tudsz fogni a szociológia szakba. :)

2021. ápr. 25. 18:46
 6/48 A kérdező kommentje:
Egyébként eszembe jutott, hogy még a biológus ismerős is lenézett engem a bölcsészdiploma miatt, noha ő maga nem talált munkát azóta sem.. Állítólag hónapok óta keresgél.
2021. ápr. 25. 18:47
 7/48 anonim ***** válasza:
69%

LOL. A biológusok és szociológusok az adattudomány (data science) szupersztárjai, bankot lehet robbantani mind a kettővel. Korábbi főnököm európa régiós igazgató (felsővezető) volt mikrobiológia PhD-vel... :D


Szociológiával ezen felül remekül lehet dolgozni piackutatóként ügynökségnél vagy multiknál. A jelenlegi munkámban (nagyvállalati stratégia) nagyon jelentős részben a szociológusok tudására támaszkodunk olyan mértékben, hogy két hónapja vettünk fel egy hivatalosan behavioral economicsból frissen doktorált társadalomkutatót.


A pszichológia a másik aranybánya, közvetlenül is dolgoznak HR-en, tréner cégeknél, de volt már a stratégián is pszichológus kolléganőm; de ők a másikok, akik ha neuroscience-re szakosodnak, az adattudomány, mesterséges intelligencia kutatások stb. szupersztárjai lehetnek.


És ugye azt nem gondolta senki komolyan, hogy egy marketinges munkáját nem tudja egy pszichológus megtanulni, akár úgy, hogy felveszi a pszichológia szak mellé a marketinget, mint a lányom, akár autodidakta módon.


Az, hogy valaki nem talál munkát, előfordul közgazdászként is, nem ettől függ. Ügyesnek kell lenni.

2021. ápr. 25. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/48 anonim ***** válasza:
70%
4. Semmi gond, tanulhatsz szociológiát vagy pszichológiát később is, hosszú az élet, ma már nem csak egy alapszakot szokás végezni.
2021. ápr. 25. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/48 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, ment a zöld kéz mindkettőtöknek.
2021. ápr. 25. 19:06
 10/48 anonim ***** válasza:
85%

Off:

Van tapasztalatom bölcsészkaron lévő statisztikával. Általában túllihegett dolog, aki megcsinálta az érettségit, az azt is meg fogja tudni. Ha jól van oktatva, akkor egy 8. osztályos gyerek is megérti és teljesíteni tudja.

On:

Egyet értek az előttem szólókkal. Nálunk is ezt helyzet, hasonló a hozzáállás a bölcsészekhez. Szerintem azért is alakulhatott ez ki, mert a hétköznapokban a bölcsészek által elsajátított tudás nem igazán hasznosítható. Ha elmegy egy falura/kisebb városra az ember, megnézi hogy ott mivel foglalkoznak az emberek, mint hivatás illetve mint otthoni teendők, akkor azt fogja látni, hogy a bölcsész tudás egyáltalán nem illeszthető be sehova, haszontalan. Szerintem emiatt is mondják az emberek ezt. De ez igaz mondjuk egy gépészmérnöki tudásra is, az se jó semmire ilyen környezetben, elég ha az embernek van egy kis logikája. Csak egy gépészmérnöknek nem mondják ezt, mert tudják, hogy szükség van rá, tudják hogy mondjuk a kapáló gépük nem jöhetett volna létre ilyen tudás nélkül. Ezzel szemben a bölcsészeket nem tudják sehova sem kötni. Legtöbb ember sosem látott még pszichológust, se nyelv-isztikával foglalkozó személyt, stb. Tehát az ő életüknek csöppet sem része a bölcsészet, emiatt haszontalannak titulálják.

2021. ápr. 25. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!