Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan lehet elmagyarázni a...

Hogyan lehet elmagyarázni a függvény fogalmát?

Figyelt kérdés
Mihez lehet hasonlítani? Mi a különbség a függvény és az egyenlet között? A függvénynek is van "értéke"?

2021. máj. 21. 17:54
1 2 3 4
 1/36 anonim ***** válasza:
100%

Bedobod a darálógépbe a húst. A darálógép ledarálja és a kimenő nyílásán kidobja a ledarált húst.


Bedobás: input.

Darálógép: függvény.

Kimenő nyílás: output.


Ezek tekintetében:


Input: hús.

Függvény: darálás.

Output: ledarált hús.

2021. máj. 21. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/36 A kérdező kommentje:

Köszönöm. De matekos értelemben.


Ha pl a függvény egy darálógép, akkor annak mi az értékkészlete és az ért. tartománya? Jó lenne valami szöveges feladat.

2021. máj. 21. 18:05
 3/36 anonim ***** válasza:
51%

Őszintén szólva én mindig utáltam ezt a gépes analógiát. Pont azért, mert egy gép akármilyen módon tud eredmény kiadni, csak attól függ, hogy hogyan van beállítva.


Vegyünk egy életszerű példát; elmész egy pékségbe, és ez a párbeszéd zajlik le:


-Jó napot! Mennyibe kerül egy darab zsemle?

-20 forintba.


Gyakorlatilag a hozzárendelésnél nem történik más, mint egy kérdést teszünk fel, amire kapunk egy választ, ahogyan az előbb is láthattad. A hozzárendelés mindig két halmazzal dolgozik; az egyik halmaz azokat tartalmazza, amiket kérdezhetünk, ezt hívjuk őshalmaznak, függvények esetén értelmezési tartománynak, a másik halmazból pedig a választ kapjuk, ezt hívjuk képhalmaznak, függvények esetén értékkészletnek.


Tehát a kérdésedre a válasz: függvény nem létezhet értelmezési tartomány és értékkészlet nélkül, így két lehetőség van; vagy alapból úgy alkotjuk meg a függvényt, hogy ismerjük az értelmezési tartományt és az értékkészletet, vagy a függvény jellegéből derülnek ezek ki, ez utóbbi kategóriába az x|->kifejezés alakú hozzárendelések tartoznak.


De maradjunk egy kicsit a pékségben. Belépve találsz egy árlistát:


Kifli.........................15 forint

Zsemle........................20 forint

Kenyér........................200 forint

Kalács........................350 forint


Most az egyszerűség kedvéért tegyük fel, hogy csak ezt a négy dolgot árulják a pékségben. Szépen elkülöníthető a két halmaz; az egyikben a pékáruk vannak, a másodikban árak. Persze felvetődhet a kérdés, hogy akkor itt most melyik az értelmezési tartomány és melyik az értékkészlet, erre az a válasz, hogy attól függ, hogy mit kérdezünk!


Ha azt kérdezzük, hogy mennyibe kerül az x pékáru, akkor azt mondhatjuk, hogy a kérdés alapján a mennyibekerül(x) függvényt kapjuk, ahol x helyére a pékárukat írhatjuk, eredményül pedig az x pékáru értékét kapjuk, például


mennyibekerül(Kalács)=350 forint.


Tehát ebben az esetben az értelmezési tartományt a pékáruk alkotják, az értékkészletet pedig az árak. Ha viszont az a kérdés, hogy mit tudunk venni (pontosan) x összegből, akkor a mivehető(x) függvényt kapjuk, ahol x helyére az árakat lehet írni, és értékül egy pékárut kell kapnunk, például


mivehető(15 forint)=Kifli.


Ha x helyére olyat írunk, ami az értelmezési tartományban nincs benne, akkor nem kapunk eredményt. Például


mennyibekerül(oroszlán)


függvényérték nem definiált, mivel a pékség nem árul oroszlánt. Ezért fontos a függvény értelmezési tartományát és értékkészletét meghatározni.


Maradva a vásárlós analógiánál; vegyünk egy számboltot, ahol valós számokat lehet venni. Az árlistán csak ez szerepel: x|->3*|x|+2. Ez azt jelenti, hogy az x számért 3*|x|+2 forintot kell fizetni, például egy 5-ösért 3*|5|+2=3*5+2=17 forintot kérnek, egy (-6)-os számért pedig 3*|-6|+2=3*6+2=20 forintot.


Ahogy láthatjuk, hogy minden valós szám értéke megkapható a szabály alapján, emiatt x helyére bármilyen valós szám írható, emiatt az értelmezési tartomány a valós számok halmaza. Az értékkészletet további vizsglattal tudhatjuk meg; azt vehetjük észre, hogy ebben a boltban a legolcsóbb szám a 0, ezért ebben a boltban 3*|0|+2=3*0+2=2 forintot kérnek, a többi szám ennél csak drágább lehet, de bármilyen értéket felvehet, ezért azt mondhatjuk, hogy az értékkészlet a 2-nél (forintál) nagyobb árak halmaza.

2021. máj. 21. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/36 A kérdező kommentje:

Kezdem érteni. De mindig azt mondják hogy a függvény valami változás.


Pl. A mozgó autó megtett útja 10 perc múlva a sebességétől függ. Tehat ha ki akarjuk számolni mekkora utat tesz meg 10 perc alatt akkor:

Út=v*10 perc. Ezt is lehet grafikonnal ábrázolni.


De lehet hogy keverem a dolgokat.

2021. máj. 21. 19:03
 5/36 A kérdező kommentje:
Sejtésem szerint V=s*t értekkészlete 0tól a végtelenig, értelmezési tartománya a valós számok halmaza.
2021. máj. 21. 19:10
 6/36 anonim ***** válasza:
66%

"függvény valami változás."


Vannak olyan függvények, amik valamilyen változást írnak le, ez így van. De ez nem minden függvényre igaz, mint ahogyan a pékes példa is mutatja. Alapvetően a függvények nem szólnak másról, mint "valamilyen szabály szerint" párosítanak dolgokat. A párosítás nem a legjobb szó erre, mert például ha a 2-es számnak a párja a 3-as szám, akkor fordítva nem biztos, hogy így lesz. Ezért a párosítás helyett a hozzárendelés szót használják.


A te példádra ugyanaz ráhúzható, amit elmondtam; a t|->3*t azt mondja meg, hogy a t-edik másodpercben milyen messze van az a mozgó tárgy. Például ha azt kérdezed, hogy "Milyen messze lesz a tárgy az 5. másodpercben?", akkor erre az összefüggés alapján azt a választ kapod, hogy 3*5=15-re (hogy mi a mértékegység, vagyis, hogy méter, kilométer, yard, mérföld, stb., az attól függ, hogy az értékkészlet hogyan, vagyis milyen mértékegységgel lett megadva).

2021. máj. 21. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/36 A kérdező kommentje:
Értem🙂
2021. máj. 21. 19:19
 8/36 anonim ***** válasza:
73%

"Sejtésem szerint V=s*t értekkészlete 0tól a végtelenig, értelmezési tartománya a valós számok halmaza."


Itt nagyon kevered a dolgokat.


Először is, a v=s*t ebben a formában egy úgynevezett többváltozós függvény, ahol az értelmezési tartományból írunk az s és t betűk helyére számokat, és az értékkészlet számaiból írunk v helyére. Másrészt helyesen v=s/t, már ha sebességet akarsz számolni.


Sokkal jobban jársz egyébként, hogyha a fizikai függvényekkel majd csak azután foglalkozol, hogy a függvényt, mint fogalmat megértetted. Azon belül is az egyváltozós függvényekkel foglalkozz, és ha azt már érted, akkor lehet a többváltozósakkal foglalkozni.

2021. máj. 21. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/36 A kérdező kommentje:

Az 1. válasz inkább logikai függvény, nem?


Ha a húst darálom, akkor az eredmény darálthús.

2021. máj. 21. 19:23
 10/36 anonim ***** válasza:

Ebben a megközelítésben igen.


Azonban lehet egy darálógép(x) egy olyan függvény, melynek értelmezési tartománya a {hús}, értékkészlete a {darált hús}, így pedig darálógép(hús)=darált hús.

2021. máj. 21. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!