Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan lehet elmagyarázni a...

Hogyan lehet elmagyarázni a függvény fogalmát?

Figyelt kérdés
Mihez lehet hasonlítani? Mi a különbség a függvény és az egyenlet között? A függvénynek is van "értéke"?

2021. máj. 21. 17:54
1 2 3 4
 21/36 anonim ***** válasza:

"De amiket leírtál, azok mind a függvénnyel csinálnak valamit, ami önmagában csak számok meg változók a papíron. Mi a hasznuk?"


Hát mert például minden nap megnézed a hőmérőt délben és feljegyzed, hogy mit mutat.


Magyarul egy ilyesmi hozzárendelést csinálsz jegyzet formájában:


Hétfő -> 20 fok

Kedd -> 21 fok

...


Egy év múlva mondjuk szeretnéd megvizsgálni a hőmérséklet alakulását.


Na most, akkor kérdem én. Van 365 papírnyi jegyzeted, mindegyiken egy szám. Hogy a jó istenbe akarod ezt átlátni anélkül, hogy mondjuk ábrázolnád egy koordinátarendszerben?


Oké, mondjuk átlátod anélkül is. De holnap kitalálod, hogy szeretnéd részletesebben látni az adatokat. Mikor ment feljebb a hőmérséklet és mennyit, kialakult-e helyi maximum, minimum, stb. Megint megkérdezem, mindezt hogyan tervezed anélkül, hogy felrajzolnád valahogy?


És ezek még csak olyan vizsgálódások, amit szabad szemmel is le lehet olvasni egy grafikonról. Vannak olyan függvények, amiknél ez nem evidens, hiába lehet látni felrajzolva grafikonon. Olyankor jön a függvényanalízis. De ugye ahhoz az kell, hogy legyen valamilyen függvényünk.

2021. máj. 21. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/36 A kérdező kommentje:
A legjobb példa szerintem a sebesség-idő függvény, mert azt könnyebb megértenem.
2021. máj. 21. 21:10
 23/36 anonim ***** válasza:
A részletes adatoknál talán jobb példa lenne a kiugró érték. Azt grafikon nélkül nagyon nehéz észrevenni több száz szám között.
2021. máj. 21. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/36 anonim ***** válasza:
100%

A hétköznapokban arra jók a függvények, amit leírtam. Vagy például ott van, hogy naponta mutatták, hogy hány COVID-fertőzöttet találtak, amit színes grafikonon meg is mutattak. De egy egyszerű időbeosztás is a fggvényeken alapul.

A tudományokban sok mindenre lehet használni a függvényeket.

2021. máj. 21. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/36 anonim ***** válasza:

"A legjobb példa szerintem a sebesség-idő függvény, mert azt könnyebb megértenem."


Még azt sem tudod, hogy mi az a sebesség, kérdező, úgyhogy ezt nagyon rosszul gondolod.

2021. máj. 21. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/36 A kérdező kommentje:
21-es: tehát például mekkora volt a legnagyobb érték, legkisebb, milyen hőingadozás volt: ok, kezdem érteni:)
2021. máj. 21. 21:16
 27/36 A kérdező kommentje:
25ös miért ne tudnám?:DD
2021. máj. 21. 21:17
 28/36 anonim ***** válasza:
Mert még a képletét sem tudtad rendesen leírni...
2021. máj. 21. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/36 A kérdező kommentje:
Ja igen. v=s/t. Elrontottam:)
2021. máj. 21. 21:27
 30/36 A kérdező kommentje:
Akkor ha a Sebesség függvényéről van szó, ott a s és t változókat rendelem hozzá?
2021. máj. 21. 21:33
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!