Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mennyire fontos az életben a...

Mennyire fontos az életben a főiskolai/egyetemi végzettség?

Figyelt kérdés

Érettségim az van, jelenleg technikusi/szakmai/OKJ-s évemet teljesítem. Ha ezt elvégzem és levizsgázom ezzel is el lehet boldogulni? Azért kérdezem, mert úgy érzem nem tudnék el végezni főiskolát/egyetemet.

Valamint az aki szerzett diplomát hogyan érvényesült vele? Megérte, érdemes volt letenni? (Gondolok itt fizetésre, munkahelyen betöltött pozícióra stb.)



2022. febr. 5. 10:38
 1/4 anonim ***** válasza:
91%
Attól függ mi a célod. Ha saját építőipari vállalkozást akarsz indítani akkor nem érdemes egyetemre menni. Ha meg agysebész szeretnél lenni, akkor nyilván muszáj. Neked kell tudnod, mihez szeretnél kezdeni.
2022. febr. 5. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
3%

Tavaly elemeztem a diploma és jövedelem összefüggését egy egész világra kiterjedő többmilliós adatbázison. NINCS összefüggés. Némely diplomák / foglalkozások miatt úgy tűnik, mintha lenne (orvosok, közgazdászok, informatikusok stb.), de a legtöbb diplomás nem keres többet, mint egy átlag szakmunkás. Tesómról konkrétan tudom, hogy bruttó 700 ezret keres gépészmérnökként egy nagyon menő cégnél. Hát ennyit egy szobafestő is megkeres kb.


Ezért inkább úgy fogalmaznék, hogy (1) keresd meg, mi az amit igazán szeretnél csinálni (2) azon a szakmán BELÜL nézelődj, hogy megérné-e diplomát szerezni. Pl. lehet, hogy programozó szeretnél lenni. Lehet diploma nélkül is, sőt még jól is lehet vele keresni diploma nélkül, de ott pl. megéri diplomát szerezni, mert sokkal jobban boldogulsz a diplomával. A munkáltatók kérik a papírt.


De ha úgy kérdezed, hogy nemzetközi kapcsolatok vs. hidegburkoló szakmunkás, akkor ez utóbbi a hét bármely napján.

2022. febr. 5. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Teljes mértékben munkakörtől függ.


Illetve az egész elég sok összetevős. Például az én szakmámban jellemzően kevésbé számít. Abban a poziban, ahol én dolgozom, még a mesterszakot is megkövetelik, mert kutatáshoz tartozik.


Sokan vannak autodidakták, viszont mégtöbben, akik elvéreznek az önálló tanulásban. Önállóan nagyon nehéz felépíteni magadnak egy tantervet, tartani a tempót, egységnyi idő alatt mély és szervezett tudást felszedni, amiben van elmélet is, nem csak a gyakorlat, ami izgi és látványos... Emiatt aki részt vesz egy egyetemi képzésen, jobban tudja, hogy mit tud, mit kellene tudnia, hogyan kellene összeszednie a tudását (aminek egy részét kapja csak az egyetemről). Nyilván aki kizárólag a tantárgyaira összpontosít, annak nehezebb lesz később, mint aki az adott képzés iránymutatását kihasználva önállóan is tesz azért, hogy nagyobb szaktudása legyen.



Én gyakran látom a korosztályomban és a nálam fiatalabbakon, hogy nem látják reálisan ezt a diploma dolgot.


1. Felejtsük már el, hogy villanyszerelőkkel hasonlítjuk össze a bölcsészeket. Villanyszerelőnek villamosmérnök a diplomás párja, bölcsésznek meg talán a könyvkötő meg a titkárnő... Egyből másak azok a bérecskék, ugye?


2. Nekem több diplomám is van, elég "különleges" kombinációban. És folyamatosan betalálnak olyan kérdésekkel, hogy megéri-e ez a papír meg az a papír. Mert ugye nekem is megérte. Nem, ez nem így működik. Egy szak egy "boost", de nem váltja meg a világot. Nem úgy megy, hogy beiratkozol a leggagyibb szakra, elalibized és hívod magad valakinek. Tanulsz szépen tárgyakat, amik adnak neked egy ízelítőt. És te eldöntöd, hogy melyikben mélyedsz el. Melyiknek mész utána, melyeket kötöd össze más képesítéseiddel, tudásoddal. Nagyon jól hangzik, mikor mondja az ismerősöm, hogy nézd xy-t, milyen jól boldogul azzal a diplomával. De ez hazugság. A tudással boldogulok, aminek egy része a diploma, nagyobb része meg a többi tudásom, a szorgalmam, a szakmai tapasztalatom, a kapcsolataim és az, hogy utánamentem a lehetőségeknek és beletettem extra energiát. Nem, nem lettem egy szaktól csiszolatlan gyémánt, akiért kapkodnak a cégek. Nem, aki kettessel végigvereti a szakot és nincs mellé semmije, majd várja, hogy az ölébe pottyanjon a lehetőség anélkül, hogy eladná magát, nem fogja ezt tapasztalni a saját karrierjében... Nem, aki elvégez egy kommunikáció és média szakot például, nem lesz automatikusan médiaszemélyiség. Ez sok más szakra is ugyanígy igaz, ez csak egy példa, amivel egy barátom szivatta magát.



3. Létezik a diplomáskvóta, mint olyan, a cégeknél. Emiatt lehet tapasztalni egy javulást a keresetben egyes helyeken. De a diploma nem arany tojást tojó tyúk. Személy szerint unalmasnak tartom, hogy érdektelen emberek lézengenek egyetemen, akiket nem is érdekel a szakmájuk magasabb szintű elmélete... Na mindegy. Jól néz ki egy önéletrajzban, megmutathatod vele, hogy elkötelezett vagy a szakmád iránt és szorgalmas tanuló ahhoz, hogy letolj 3-5 évet anélkül, hogy bárki kötelezett volna rá. Illetve egyfajta garancia arra, hogy nem nyírsz ki gépeket és embereket a munkád során, emiatt is kérik sok helyre. Több dologhoz hozzáférsz az egyetemi tanulmányaid alatt és a diplomád által is a későbbiekben. De attól, hogy van belépőd valahova, még nem jelenti azt, hogy alkalmas vagy oda.

2022. febr. 5. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Nekem fontos. Nem a papír, hanem a tudás. De azért, mert én olyan szakmát választottam, amihez az egyetem gyakorlatilag az egyetlen járható út. De amúgy általánosságban simán lehet boldogulni nélküle, csak én személy szerint nem szeretnék egyetemi tudás nélkül lenni.
2022. febr. 5. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!