Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Kinek hogy sikerült a töri...

Kinek hogy sikerült a töri érettségi esszé része?

Figyelt kérdés

Én egy nagyon gyenge szakképzőben tettem most érettségit, tehát a felkészítés kb a nullával volt egyenlő sajnos. Viszont nekem mindig is jó eszem volt és megfelelő felkészítés hiányában törekedtem arra, hogy önállóan foglalkozzak a felkészüléssel, mert én jó eredményeket szerettem volna elérni és nyilvánvalóan többre megyek 2-esnél. Rendeltem érettségis könyveket is, köztük töriből egy kidolgozott esszéket tartalmazót is. Abból tanulgattam hogyan is kellene egy magas szintű esszét írni, plusz eleve mindig erősségem volt a fogalmazás, a minőségi témakifejtés.

A töri írásbelin mind a rövid, mind a hosszú esszét úgy érzem igazán eredményesen írtam meg. Tényleg igyekeztem mindent beleadni, mindent összeszedni, minden szempontra kitérni. Elhelyeztem a témát térben és időben, előzményeket és ok-okozati összefüggéseket, következményeket is belefoglaltam, a lehető legnagyobb mértékben használtam a forrásokat is, valamint az atlaszból is írtam ki információkat egész mondatok keretében. Az egész stílus is szakszerű volt, jól felépített. Lényegi megállapításokat is tettem és önálló ismereteim alapján való kiegészítést is alkalmaztam.

Habár a betekintés ideje június 6, egyes tanárok korábban is adhatnak támpontokat az érettségi eredményekről. A töri tanárunk pár részletet elárult nekünk, az esszékból szerzett pontjainkat pl elmondta.

Annak ellenére hogy igyekeztem maximálisan megfelelni az értékelési szempontoknak, minden lényeges dologra odafigyeltem, kb fele pontszamot kaptam meg a maximálisból. A rövidre 10-et, a hosszúra pedig 15-öt. Meg is lepődtem most, hogy ez hogy történhetett. Kis túlzással, szerintem szinte egy oktató sem tudta volna szakszerűbben megoldani a két esszé megírását. Célirányosan saját magamtól készültem rá ugyan, azonban valódi tanári segítséget nem kaptunk az érettségi előtt. Lehetséges hogy ez határozta meg az eredményt, mivel nem volt a háttérben felkészítés hogy mégis hogyan írjunk meg egy jó esszét. Bizonyára ennek hiánya nem hozta meg a magas pontszámot. Ha tudatosan tisztában lettünk volna vele hogy mi mindent érdemes még leírni, hogyan építsük fel, milyen módon gazdagítsuk fontos részletekkel, akkor jobban sikerült volna. Hisz ezekre csak egy tanár tud felkészíteni. Ezt bizonyítja, hogy hiába készültem rá magamtól, az érettségi követelményei ennél magasabbak.

Félreértés ne essék, ez most nem sebnyalogatás vagy panaszkodás, csak értetlenül állok most a helyzet előtt, hisz nagyon azon voltam hogy minél több pontot elérjek. Tudtam hogy maximális pontszám úgysem lehet, mert az nagyon rendkívüli esetekben érhetők el (mondjuk egy nagyon erős gimiben ahol magas felkészítés folyik), tudtam hogy pár pontot úgyis fogok vele veszíteni alapvetően. A javító tanárok meg eleve nagyon kritikusak, nem igazán előforduló jelenség az, hogy egy munkára maximális pontot adnak. Bármennyire is maximalista vagyok, ebbe beletörődtem. Rendben van, hogy pár pontot veszítek, mondjuk legfeljebb 5-öt. De hogy 10-15 pontot veszítsek úgy, hogy amire csak lehetett mindenre kitértem, valahogy furcsának érzem és csalódott vagyok. Mindenre odafigyeltem, nem írtam hibás információt, helyesírással soha nincs gondom, szakkifejezéseket is értelemszerűen használtam, logikai felépítésre is megfelelően figyeltem, nem tudom mi lehetett vele a baj, hogy olyan sok pontot kellett levonni. Sajnálom, hogy így alakult.

Esetleg valaki tapasztalt már ilyet, vagy ki hogy érezte, milyen esszét írt?



2023. máj. 26. 13:53
Sajnos még nem érkezett válasz a kérdésre.
Te lehetsz az első, aki segít a kérdezőnek!

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!