Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » A pszichológia szak tényleg...

Bratilla kérdése:

A pszichológia szak tényleg olyan nehéz? Bejutni és elvégezni?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Nagyon gondolkodom a pszichológián, de mindenki úgy ijesztget. Osztályfőnököm is, pedig nem rosszak a jegyeim, a matekom 3-as, az összes többi érettségi tárgyam 5-ös. Emeltezni is fogok, nyelvvizsgám is lesz.


És mi a helyzet bent maradással?

Van valakinek tapasztalata?


2014. máj. 31. 21:43
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
89%
A pszichológia nem tartozik a nagyon nehéz szakok közé. Bejutni nehezebb, de nem túl nagy az arány azok köztt akik kibuknak. Ne félj ettől! Melyik egyetemre szeretnél menni? Mi szeretnél lenni? Kutató/terapeuta stb.?
2014. máj. 31. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Terapeuta szeretnék lenni, elsősorban :)

Viszont matekból és biológiából tényleg nem vagyok a legjobb, ennek ellenére lehet bírni? Elsősorban humán beállítottságú vagyok, az a baj.

Nagyon szeretnék még skandinavisztikát tanulni, igazából ha dönteni kellene a kettő között, nagyon nehéz helyzetben lennék. A kettőt már tényleg túlzás lenne egyszerre csinálni, ugye?

2014. máj. 31. 22:28
 3/14 A kérdező kommentje:
Ja, azt kifelejtettem, hogy pszichológiát Pécsett vagy Debrecenben szeretnék tanulni. (Skandinavisztikát meg csak az ELTE indít)
2014. máj. 31. 22:30
 4/14 anonim ***** válasza:
84%
Nem nehéz elvégezni, csak bejutni.
2014. máj. 31. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
86%

Sokan vannak így, hogy nem szeretik a matekot és a bioszt, több az olyan ember, aki a humán tárgyaból jó ezen a szakon. De szerintem így is végig fogod tudni csinálni. Budapesten az ELTE-n inkább elméletközpontú az oktatás, nagyon száraz az anyag és sokat kell megtanulni, a Károlin jobb, bár azt nem írtad, de ha Budapesten leszel és terapeuta szeretnél lenni, akkor a pszichológiát ne az ELTE-n csináld, a Károlin viszont nagyon jó. Pécsen is, Debrecenről még nem hallottam, hogy ott milyen az oktatás.


Ha nem tudsz a két szak közül választani, akkor sokat segíthet, ha megnézed az adott szak tantervi hálóját, ahol fent vannak a tantárgyak és így láthatod, hogy miket fogsz tanulni. Google-ba tudod megkeresni. Ha olvasol egy-két szakkönyvet az is segít tájékozódni. Pszichológiába az Atkinson-féle Pszichológia könyvet érdemes átböngészni.


Ahhoz nem tudok hozzászólni, hogy két szakot mennyire könnyű elvégezni egyszerre, nem könnyű az biztos, de vannak olyan pszichológiahallgatók, akik 2 szakot is végeznek pl. történelem, jog, nyelvi szakot is szoktak a pszicho mellé felvenni.

2014. máj. 31. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 dftgsgvghgev ***** válasza:
100%

Matekra nem lesz szükség, a matematikai statisztikához (hacsak nem a BME-re mész tovább) a hármas elég lesz, a számításokat megcsinálja helyed a program - már amennyit számolni kell :P

A humán jó lesz a bent maradáshoz, mert sokat kell olvasni, és felfogni, hogy mi van. Bent maradni így egyszerű.


A terapeutasághoz viszont felkészülhetsz, hogy 35-40 éves korodig tanulnod kell majd, és az anyag egyre nehezebb lesz.

2014. máj. 31. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat, nagyon kedvesek vagytok!

Szóval akkor pszichológia szempontjából az ELTE kilőve. Nem is baj :) Tantervi háló alapján a skandinavisztika tetszik jobban, de félek, hogy azzal hosszú távon nem lesz munkám. Az Atkinson-féle könyvet épp múltkor szereztem be, azt hittem, meghalok, mire hazacipelem a sok sulis tankönyv mellett. :D Érdekesnek tűnik, de nem tudom, hogy a bioszos részeket mennyire bírnám, az viszont jó hír, hogy szerintetek egy humános is boldogulhat ott. :)


35-40 éves koromig tanulnom kell?? Ó te jó ég :D De addig ugye lehet munkát vállalni? Vagy addig nem is költözhetnék el, meg semmi? Én ezt úgy képzeltem el, hogy lenne egy jó kis rendelőm, terápiás állataim már fiatalon... ezek szerint naiv vagyok.


Levelezőn szerintetek érdemes lenne tanulni a pszichológiát? Vagy úgy nehezebb? Mert akkor ott lehetnék a skandinavisztikás órákon, megtanulhatnám azokat a nyelveket, de gondolom lemaradnék egy csomó pszichós dologról, meg nem igazán ismernének meg a tanárok sem.


Ti hogy csinálnátok?

2014. jún. 1. 15:38
 8/14 anonim ***** válasza:
86%

Azt szokták általábna javasolni, hogy pszcichológiára olyan tanulók menjenek, akik mind humán, mind reál beállítottságuak. A valóságban több a humán, sőt szerintem nagyon kevés az ilyen "kettős" ember. Szerintem ettől ne aggódj, hogy emiatt nem találod meg a helyed, mert legalább együtt "szenvedtek" a nehéz részeket, de már rengeteg humán beállítottságú csinálta végig bukás nélkül az egyetemet és lett belőle kiváló pszichológus. Olvass sokat, mert az hasznos lesz, ha tájékozott vagy a különböző emberi történetekben.


Azt igazából nem értem, hogy az előttem szóló miért írta, hogy 35-40 éves korig kell tanulni. Ha terapeuta szeretnél lenni, ahhoz elegendő az Ma képzés, ami 5 évet ölel át az alapképzéssel együtt. Ezután szükségesek a továbbképzések, mert anélkül nem lehetsz terapeuta, ez kb 3-4-5 év (de ebben nem vagyok teljesen biztos, de általában ennyit szoktak mondani). 150 óra önismereti tréningen is kell résztvenni, amit saját pénzből kell fizetni. Ez azért nem tart el 35-40 éves korig, ma is vannak fiatal pszichológusok.


Viszont a pszichológiát levelező tagozaton semmiképp nem javaslom, mert elég komplett tudományterület és szükséges, hogy rendszeresen bejárj stb., enélkül a továbbképzés nem lesz elég hatékony sem és így nemigazán lehet valaki jó pszichológus. Levelező tagozat véleményem szerint a felsőoktatásban leginkább azoknak szól, akiknek már van egy diplomájuk (de a pszichológiát még akkor sem javasolt). Mert már a "tanulási szokásokat" elsajátították. Bár sokan végzik az egyetemen első diplomájukat is így, de inkább ne.

2014. jún. 1. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az újabb választ is, nagyon hasznos volt! :)

Szóval, akkor inkább lemondok a levelezősről. Arra más lehetőség nincs, hogy párhuzamosan tudjam végezni a skandinavisztikát és a pszichológiát? Valamelyikről muszáj lemondanom, igaz?

A 150 óra önismereti tréningnél kb. mekkora költségekkel kell számolni, ezt tudja valaki?


Most vagyok 11.-es, még egy évem van hátra. Idén elvileg ilyenek lesznek a jegyeim:

Nyelvtan: 5

Irodalom: 5

Történelem: 5

Matematika:3

Angol: 5

A választott érettségi tárgyam az etika lesz, az is 5-ös.

Emeltezni magyarból és talán angolból szeretnék majd. Angolból lesz nyelvvizsgám.


Ezek mellé még mit kellene teljesítenem, hogy legyen esélyem bejutni?


Bocsánat a sok kérdés miatt, csak mindig eszembe jut még valami... :)

2014. jún. 1. 22:33
 10/14 dftgsgvghgev ***** válasza:
100%

Csinálhatod egyszerre a kettőt, csak számíts rá, hogy kemény lesz. Volt olyan ismerősöm, aki az orvosival csinálta egyszerre, de volt, aki joggal. Meg lehet csinálni, de nehezebb lesz, mintha csak egyet csinálnál.

Tudtommal a jegyeid nem számítanak, csak az érettségin szerzett pontszám a felvételi tárgyból (de rág érettségiztem már).


Terapeuta lehetsz sima MA-val is. Gyakorlatilag akkor terapeuta az ember, ha terápiát csinál. De jogilag és szakmailag nem mindegy, hogy milyen terápiát csinálsz. 5 alkalom felett technikailag már terápiának számít minden beszélgetés-sorozat, még akkor is, ha másként nevezik el a folyamatot. Innentől jön a törvény és a szakmai irányelvek, amit érdemes betartani. A bonyodalmak itt kezdődnek.

Ma után szupportív terápitá csinálhatsz, szupervizor felügyelete mellett. A szupportív terápia hatékony cucc, és súlyosabb zavaroknál is biztonságos, ártani nem nagyon lehet vele. De miután bármikor belefuthatsz súlyosabb zavarokba is, érdemes e mellé megcsinálni (innentől a felnőtt terápiákat mondom, a gyerek vonalat annyira nem ismerem) a klinikai szakpszichológusi képzést. Itt tanítják az alap-pszichoterápiás ellátáshoz szükséges ismereteket (nagyjából a szupportív terápiát bővebben és a betegségek felismerését, kezelési alapelveiket). Ez 4 év. Ehhez kötelező 150 óra önismereti terápia, ami egyéniben óránként 5000-10000 Ft, csoportosan óránként 3000-5000 Ft.

Ez eddig 28 év.

2014. jún. 2. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!