Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan jöjjek rá arra, hogy...

Hogyan jöjjek rá arra, hogy mi az, ami érdekel, hogy mit szeretnék tanulni? Más is van/volt ilyen helyzetben?

Figyelt kérdés
Jövőre fogok érettségizni, úgyhogy még van egy évem kitalálni, de egyszerűen fogalmam sincs, hogy mit szeretnék tanulni. Már mindenki ezt kérdezgeti tőlem, hogy hová, milyen szakra szeretnék menni. Nagyon elegem van belőle, próbálom inkább elterelni erről a gondolataimat mert szinte kezdek belebolondulni, de tudom, hogy el kell kezdenem gondolkozni ezen mert jövőre ugyanígy nem fogom majd tudni és nem akarom az utolsó pillanatra hagyni a döntést. Egyetemen vagy főiskolán szeretnék továbbtanulni, de még csak azt sem tudom, hogy milyen irányba. Jó jegyeim vannak, legalábbis szerintem, idén év végén 3 négyesem lett, a többi ötös (ezeket a jegyeket pedig már viszem tovább, ugye), viszont egyik tárgy sem érdekel. Szakmák között sincs olyan, amire azt mondanám, hogy ez tetszene, szívesen csinálnám. Már töltöttem ki különböző teszteket meg elolvastam több szak leírását is, de továbbra is tanácstalan vagyok. Akárkit kérdezek a környezetemben, mindenki csak azt mondja, hogy ezt nekem kell eldöntenem, ők nem tudnak segíteni. A szüleim sem segítenek ebben. Aki szintén hasonló helyzetben volt, hogy nem fogta meg semmi igazán, annak hogyan sikerült találnia valamit? Hogyan döntöttétek el?
2016. jún. 21. 16:12
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Több ismerősöm volt így, mint te, egyikük se maradt meg azon a vonalon, amit 17-18 évesen kínjában kitalált. Nem muszáj rögtön érettségi után továbbtanulni, adj magadnak időt.
2016. jún. 21. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Én is ilyen helyzetben vagyok és nem döntöttem még el semmit. Jól jönne egy kis segítség. Nem tudom miben lennék jó, hol tudnám megállni a helyem, mit csinálnék igazán boldogan, teljes erőbedobással.

Szerintem Írj egy listát hogy mi érdekel, és vedd sorra a kritériumokat. Olyan listát is írhatsz, amire azt Írod, ami tuti bem akarsz lenni. Így kizárásos alapon marad kevesebb dolog.

2016. jún. 21. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 hyker1811 ***** válasza:
49%

Esetleg megpróbálhatod azt, hogy oda mész ahová a barátaid. És ha mégsem tetszik az a szak ahová mentél, egy félév után lejelentkezhetsz (ahová én járok, ha első félév után otthagyod akkor nem kell kifizetned). Ebben sincs semmi szégyen.


Ha meg még így se vagyy biztos, akkor melózz egy évet mondjuk, amíg eldöntöd, vagy menj el vmi OKJ-ra.


Vagy nézd meg melyik tantárgyat tanulnád legszívesebben tovább és ahhoz hasonló szakot válassz.

2016. jún. 21. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Utolsó, így fogynak el a támogatott félévei tuti biztosan, mire rájön, mit akar.
2016. jún. 21. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!

Ez a baj, hogy igazából nincsen olyan tantárgy, amit kifejezetten szeretek. Minden tantárgyból megpróbálok minél jobban teljesíteni, megtenni, amit elvárnak tőlem. Nyilván vannak olyan tantárgyak, amik kevésbé mennek ezért több igyekezetet igényelnek, de az ötöseimet sem azért szereztem mert esetleg tetszik vagy érdeklődöm a téma iránt, hanem mert valahogyan könnyebben értem meg, tanulom. Ez mondjuk lehet egy szempont, de azért ez nem elég szerintem, legalábbis, ha hosszútávon gondolkozik az ember mert azért mégis el kell végeznie egy szakot, majd kb. 40 éven keresztül dolgoznia és ehhez azért szükség van valamiféle motivációra, "szenvedélyre" nem csupán szorgalomra.

Azt én sem tartanám tragédiának, ha elkezdenék egy szakot, aztán közben rájönnék, hogy mást szeretnék tanulni mert megesik az ilyesmi, jobb később mint soha, de azért ezt sem lehet a végtelenségig folytatni. A szüleim támogatnak, viszont azért vannak elég húzós szakok, amiket nem biztos, hogy tudnának finanszírozni, ha már elfogynának a támogatott féléveim. Persze van diákmunka meg hitel, de az a legideálisabb, ha ezekre nincsen szüksége az embernek. Lehet, hogy az lesz majd, hogy kihagyok egy évet az érettségi után és esetleg javítok valamiből ha kell vagy nyelvet tanulok, dolgozok, csak attól félek, hogy később sem jön majd meg az "ihlet" és elvesztegetem az időmet...

2016. jún. 21. 17:59
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Ó, én megnyugtatlak, a legtöbben így vannak, és hidd el, hogy aki most szinte biztos benne, hogy mit fog megjelölni, az is változtatni fog.

Idén ugye febr. 15 volt a határidő, én már ősszel a szünetekben leültem a gép elé, és a felvin az ÖSSZES szakot átbogarásztam, mit hol lehet tanulni, hova lehet elhelyezkedni, követelményeket, tényleg mindent.

Ezt párszor megcsináltam, de folyamatosan szűkítettem a kört, aztán véglegesen január elején-közepén döntöttem el, hogy engem mi érdekelne. Még 12.év elején se volt semmi ötletem, hogy milyen irányba szeretnék menni, nem kell izgulni, szinte biztos, hogy valami meg fog tetszeni!

Egyébként meg nem is értem miért kell ezt már évekkel korábban kérdezgetni a diákoktól, a többség nem tudja, hiába kérdezik meg havonta, ha még nem aktuális a jelentkezési idő.

(Az is egy jó módszer, hogy megnyitod az összes szak listáját és azt húzod ki, amit tuti nem akarsz/tudnál tanulni, ezt általában könnyebben eldöntik az emberek.)

2016. jún. 21. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez a "szeretett tantárgy szerint választok" sem a legjobb módszer. Sok osztálytársam kínjában bejelölte a szociológiát, mondván, hogy az csak töri. :D

Plusz nem kötelező egyetemre menni, az OKJ-s barátaim is annyit és olyanokat tanulnak hogy még én is pislogok, sokan lenézik ezeket a képzéseket:) rövidebbek és talán jobban el is lehet vele helyezkedni.

Szerintem érdemes nyitott szemmel járni. Én amikor rá voltam pörögve a pályaválasztásra, még a boltban is megfordult a fejemben milyen lehet eladónak lenni, áruszállítónak, máshol könyvtárosnak, fogorvosnak,akármi, amerre jártam :D el tudnám-e képzelni magamnak/tudnám-e szeretni.

Sok sikert:)

2016. jún. 24. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!