Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Emelt matek érettségi felkészü...

Emelt matek érettségi felkészülés?

Figyelt kérdés
A nyáron szeretném már elkezdeni a felkészülést, de nem tudom hogy hogyan. Milyen könyvből kellene rá tanulnom?

2017. júl. 2. 11:10
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
79%

Az emelt matek szóbeli tételek ki vannak dolgozva a neten. (valamilyen Sarolta nevezetű matektanár dolgozta ki mind a 24 témakört) Ezt magadtól megtanulhatod.

Az írásbelire én a helyedben az elmúlt évek feladatsoraival kezdeném időrendben vosszafelé haladva. Ha elfogytak akkor meg vannak próbaérettségik. A javítási útmutatók is fennt vannak a neten.

Esetleg kereshetsz magadnak különtanárt is.

2017. júl. 2. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
29%
Idén emelt matek érettségiztem, 96% lett, úgyhogy úgy gondolom tudok segíteni. :) keress meg privátban, ha gondolod és elmondom amit tudok.
2017. júl. 2. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Köszi. Esetleg valamilyen könyvet tudtok ajánlani? Jelenleg a mozaikos analízis könyvből tanulok és gyakorlok. Van valami másik könyv ami segíthet felkészülni?
2017. júl. 3. 08:13
 4/11 anonim ***** válasza:
74%

Az az Analízis tankönyv egész jó, de nem elegendő.

Én hosszú évek óta tanítok emelt szintű matekot, van bizonyos rálátásom.

Igazából nincs a piacon olyan felkészítő könyv, feladattár, ami jól felkészítene.

Két dolog van: az egyik, hogy a feladatmegoldást kell erősíteni, a másik pedig az elméleti tananyag.

Utóbbihoz vannak jó kiadványok, csak lényeges, hogy NE a Maxim kiadóét vedd meg, tele van ELVI hibákkal. (Pl. a szerző keveri az események függetlensége és a kizárás fogalmát :) )


A nehezebb ügy a feladatok gyakorlása. Érdemes az eddigi emelt érettségi feladatsorokat megoldogatni, de az nem egy felépített készülés. Én inkább azt ajánlanám, hogy egy szervezett éves előkészítő tanfolyamot keress, ott tematikus ismétlés zajlik.

Ezek sem mind jók, van ismert szervezet, ami roppant gyenge. De én itt nem írhatom le, melyik a jó és melyik nem, kérdezz körbe akár itt, akár fb-n.

Ha van pénzed, akkor egy igazi profi tanárt is kereshetsz. Nekem pl. olyan saját szerkesztésű felépített feladatsorom van, amivel elégedett volt eddig minden érintett. (Magamat azért nem ajánlom, mert már tele vagyok a szeptemberi kezdésre...)

2017. júl. 3. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Van Obádovicsnak egy Felsőbb matematika c. könyve. Na ezt szerezd be.

Ezenkívül Bárczy Barnabás: Differenciálszámítás, integrálszámítás.


Ezekből önállóan lehet tanulni. Ha majd felsőoktatásba mész, ezek ott is haszonnal fognak lenni.

2017. júl. 4. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
94%
AZ Obádovics-féle Felsőbb matek könyv NEM alkalmas az emelt érettségire való felkészüléshez. Majd az egyetemen jó lesz.
2017. júl. 4. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
42%

Utolsónak: az a fogalom, hogy "emelt érettségire készülés" önmagában nem létezik és én részemről nem is értem hogy mi az.


Az Obádovics azért jó, mert kézikönyvként is lehet nagyon jól használni. Még tárgymutatót is tartalmaz, amely az igényes könyvek egyik ismérve.


Létezik olyan könyv, amely tételszerűen dolgozza ki a fejezeteket, de szerintem azok önmagukban használhatatlanok, mivel a lényeges kapcsolódási pontok hiányoznak.

Ilyenkor, mikor elakad az ember, leveszi a polcról Obádovics könyvét, és mindjárt képben lesz.

Én is abból tanultam, már a középiskolai évek alatt is nagy segítség volt, mert amit nem értettem, azt mindig

megtudtam benne nézni.


Bár most már diplomán túl vagyok, a mai napig előfordul, hogy valamit megnézek benne.


Megjegyzem Obádovicsnak van egy másik könyve is: Matematika címmel, ami meg kimondottan középiskolásoknak íródott, még a régi érettségi rendszerben. (60-as évek)


Na azt is szépen végiglehet zongorázni, hogy mi az ami kimaradt a középszintből, és a többit átvenni. Külön említésre méltó, hogy más könyvekkel ellentétben elég sok példát tartalmaz.


Megjegyzem, annak ellenére, hogy középiskolai szintű könyv, tartalmaz a jelen emelt érettségin túlmutató anyagrészeket is, mint Pl. a diffegyenletek fejezet.


Na ezeket csak jótanácsként mondtam, mert én is átmentem már sokmindenen.


Egyébként sok elsőéves hallgatónak, akik pl. műszaki pályát választanak az a problémája, hogy bár egész jó (emelt) matek érettségit írt, hamar kiesnek a felsőoktatásból.


Célirányosan (helytelenül) rákészültek az emelt érettségire, és ott bezárult a dolog.

Ennél sokkal általánosabb szemléletmóddal történő hozzáállás/hajlam szükséges, amit egy előre kidolgozott tételsor egészen biztosan nem ad meg, viszont az Obádovics könyv nagyon jól megalapoz.


Nagyon sok mindent lehetne írni még ehhez, lehetne ecsetelni, hogy mit jelent az igazi matematika, hol kezdődik, és azt hogyan tanuljuk. Most egyenlőre ezt nem részletezném, ha valakit érdekel, vesse fel kérdésként.

2017. júl. 4. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
45%

Utóbbihoz:


Ezt írod:

"... az én részemről nem is értem hogy mi az."


Na épp ez a lényeg.

Én meg értem, mivel ez a foglalkozásom sok-sok éve.

Amiket írtál, lényegében igazak, de a kérdező nem erre kérdezett rá. Egész konkrétan az emelt matek érettségire szeretne készülni, és az egy sajátos műfaj.

Ott kevés, ha tudod a vonatkozó ismereteket, az emelt érettségi igényel egy tipikus feladatmegoldási stratégiát, módszereket, gyakorlatot.

De ha "nem érted, mi az", az nem baj, de ne adj tanácsot ebben a témában.

2017. júl. 5. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
84%

#8-nak:


"Ezt írod:

"... az én részemről nem is értem hogy mi az."

Na épp ez a lényeg."


Rosszul értetted. Valójában én a kifejezés definiálásáról beszélek, mert szerintem nem létezik, így jogos, hogy nem értelmezhetem, mivel nem szerepel a fogalomtárban...



"Én meg értem, mivel ez a foglalkozásom sok-sok éve."


Nem tudom, mi a foglalkozásod, ha emelt matekot (is) oktatsz, semmiképp nem fogom bírálni, pláne ismeretlenül.


Egy dolgot viszont nem szabad elfelejteni: Hosszútávon gondolkodva nem célszerű a diákokat abban a hitbe tartani, hogy célirányosan (ismételten hangsúlyozom hogy helytelenül) emelt érettségire való készülés útján nyert jó eredményű érettségivel véget ér a tudomány...


Az a baj, ezt nem értik meg sokan. Van 80% feletti emelt matekja, ami már nagyon jónak számít, meg nyílván azért is meg kellett dolgozni, de sosem hangsúlyozzák, hogy ez nem minden.

Sőt továbbmegyek, a matematika nem összefüggéstelen tételhalmaz, amit csak úgy bezsebel az ember...


Meg kell látni a tételek közötti összefüggéseket, következményeket is.

Ehhez persze jól kéne érteni a bizonyításokat és azok elméleti hátterét.

És ahhoz pedig egy külön szemléletmód kell, hogy ezen összefüggések fontosságát valaki felismerje.


Vannak persze bizonyítási módszerek, de gyakran nem tudják a hallgatók, hogy a tételek hogy kapcsolódnak egymáshoz.


Hogy értsd: A matematikai tételeket nem egymástól függetlenül kell kezelni. Amikor valaki célirányosan tételsorra készül, nem fogja meglátni a ráépüléseket, mikor még adjunktus voltam, gyakran tapasztaltam hogy a hallgatókban sokszor egy sablonszerű gondolkodásmód volt bennük.

Sajnos nagyon nehéz pedagógiai feladat, hogy ezt a hamis képet letörjük, és a helyes általánosabb gondolkodásmódot alakítsuk ki.



"Amiket írtál, lényegében igazak, de a kérdező nem erre kérdezett rá."


Nem baj, ennek ellenére sokat tanulhat a válaszomból, aki olvassa, hogy ne kövessék el a jellemző tömeges hibákat.

Válaszomat utmutatásként, irányadásként, ill. jó tanácsként lehet kezelni.

De hát ahogy mondani szokás: Az ember a saját hibáiból tanul a legtöbbet. Ez mindenhol igaz általánosan, (sajnos) az élet legkülönbözőbb területein...


"Egész konkrétan az emelt matek érettségire szeretne készülni, és az egy sajátos műfaj.

Ott kevés, ha tudod a vonatkozó ismereteket, az emelt érettségi igényel egy tipikus feladatmegoldási stratégiát, módszereket, gyakorlatot."


Túl sablonos felfogás... Már a matematika alapvető gondolkodásmódjával is ellentmond. Ha matematikus lennél, akkor tudnád, hogy mi jelenti a legtöbb munkát: Az általánosítás. Ebben van a matematikának az egyik szépsége.

Mitől szép egy tétel? Hát attól, ha minél kevesebb feltevés mellett minél többet tudunk mondani.

2017. júl. 5. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
79%

Az előzőnek még egyszer utoljára:


A kérdező nem arra volt kíváncsi, hogy szerinted létezik-e valamilyen fogalom vagy sem. Konkrétan kérdezett valamit, én meg arra válaszoltam.

2017. júl. 5. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!