Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki megmondaná, hol a hiba...

Valaki megmondaná, hol a hiba az alábbi feladatban? [Eléggé fontos. ]

Figyelt kérdés

Így szól:


'Bizonyítsd be, hogy x=1!

(x-2)+(x+3)(x-3)-2x(x-2)'


FIGYELEM: A '(x-2)' az elején négyzetere van emelve...

Csak ugye számítógépes pötyögtetéssel nem tudtam megoldani.


A feladatról: A tanárom adta, aztán ő is mondta, hogy hibás. Szóval az a házink, hogy találjuk meg benne a hibát, mivel az 'x' semmiképp sem egyenlő 1-el.


Előre köszönöm! :)



2019. szept. 19. 14:16
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

Azért eléggé lényeges...


Az E(x) függvénynél az x=1 egy helyettesítési érték, amit akkor tanultatok, hogy micsoda, amikor tanultátok, hogy egyáltalán az algebra micsoda; beírjátok x helyére az 1-et mindenhova, kaptok egy műveleti sort, amit végig kell számolni. Ez lesz a helyettesítési érték/függvényérték.


Az E(x)=1 esetén az a kérdés, hogy mit kell x helyére beírni, hogy a függvény helyettesítési értéke 1 lehessen. Mivel (ekvivalens átalakítások után) kiderül, hogy ez egy olyan függvény, amely minden esetben a beírt számhoz (-5)-öt rendel, emiatt 1 sohasem lehet, érthető okokból.


Csakhogy értsd, mi a különbség; bemész egy pékségbe, ahol 1 kg kenyér 320 forintba kerül, és a jobb érthetőség kedvéért mindennek más ára van. Ha megkérdezed:


"Mennyibe kerül 1 kg kenyér?",


akkor van egy függvényünk, amely az 1 kg kenyérhez rendel egy árat, amit te válasznak fogsz kapni, ez a függvényérték. Matematikailag így írjuk le; ha a pékségben kapható dolgok árát a P(x) függvény írja le, akkor x=kenyér esetén:


P(kenyér) = 320 forint.


Ha viszont azt kérdezed, hogy


"Mit kapok (pontosan) 320 forintért?", akkor gyakorlatilag az a kérdés, hogy a P(x)-ben mit írjunk az x helyére, hogy 320-at kapjunk, erre a válasz jelen esetben az x=kenyér.

Ha esetleg egy másik pégségbe látogatsz el, ahol több dolog is 320 forintba kerül, akkor a fenti kérdésre is több választ kapsz, amelyek mind megoldásai lesznek a


P(x) = 320 egyenletnek.


Remélem, hogy ezzel egy kicsit átláthatóbb lesz.

2019. szept. 19. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, látom mindent megteszel/megtesztek, hogy megérthessem a dolgot. Nagyon hálás vagyok!
2019. szept. 19. 21:41
 13/21 A kérdező kommentje:

Visszatérve a feladathoz: bármit teszünk, ez a feladat hibás. Rendeben.

Már csak egy kérésem lenne hozzátok: meg lehet fogalmazni konkrétan a hibát, mivel én ezt 22:45-kor írom, szóval gondolkozni sem tudok. Azt hiszem nem kell magyarázkodnom, tekintve, hogy minden reggel fél 6-kor kelek...


Nagy mind1, most nem lényeges; aki az osztályban konkrétan megmutatja a hibát, az kap egy 5-öst. Szóval ez a jegy jól jönne, mint mondtam nagyon nem értem a matekot. Ettől függetlenül mindig igyekszem, ahogy most is...


Szóval még1x köszönöm a segítséget! Nagyon jól jött.

Más emberek eddig már anyámat szidnák, hogy miért nem írtam le a feladat egy fontos részét... -_-

2019. szept. 19. 21:48
 14/21 anonim ***** válasza:
A hiba a feladat szövegezésében van: "Bizonyítsd be, hogy x=1!". Ez úgy lenne helyes, ha azt kéne bebizonyítani, hogy pl. "x=1 pontban értelmezve van a függvény" vagy "x=1 pontban y=... értéket vesz fel a függvény". De így, hogy x=1, ezen nincs mit bizonyítani, mert nem mondja ki a feladat, hogy ebben a pontban mit kéne bebizonyítani.
2019. szept. 19. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:

Ha az első tag az (x-2)^2-et átírod (x+2)^2=re, akkor E(x)=1 esetén a helyettesítési érték 3/4 lesz.


Nem mondom, hogy erre gondolt a költő, de így legalább van értelme a feladatnak.

2019. szept. 20. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
Ha az utolsó (x-2)-t (x-4)-re cseréled, akkor 1/2 lesz a helyettesítési érték.
2019. szept. 20. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
Bocs, 1/2 akkor lesz, ha az első tag plusz-os.
2019. szept. 20. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:

Ha az utolsó tag (x-3), akkor kérek szám lesz,mégpedig a 3.

Tehát E(3)=1


Szóval lehet, hogy csak nyomdahiba és ez az eredeti feladvány:

(x-2)^2 + (x+3)(x-3)-2x(x-3)

2019. szept. 20. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

Utolsó ötlet, itt minden 1 lesz.

Az utolsó tag (x-5), így az eredeti

(x-2)^2 + (x+3)(x-3)-2x(x-5) lenne.

Itt a helyettesítési érték 1.

E(1)=1, tehát ha az x helyére 1-et írsz, akkor az eredmény 1 lesz.


Bocs a sok ötletelésért, kávé előtt vagyok.

2019. szept. 20. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
Majd írd meg végül mi lett a jó válasz!
2019. szept. 20. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!