3* (8^n) + (7^n) -3 -7 tel oszthatóságának bizonyítása ?

2019. okt. 7. 17:53
 1/3 A kérdező kommentje:
30| (n^5)-5(n^2)+4n
2019. okt. 7. 18:22
 2/3 anonim ***** válasza:

Először is, a 7^n biztosan osztható 7-tel ha n>0, ezért az kiszedhető a buliból, így marad


3*8^n-3


Emeljünk ki 3-at:


3*(8^n-1)


Mivel a 3 nem osztható 7-tel, ezért 8^n-1-nek kell 7-tel oszthatónak lennie. Itt vagy tudod azt, hogy az a^n-1 mindig osztható (a-1)-gyel (illetve utóbbi az előbbinek osztója), akkor már látható, hogy a 8^n-1 osztható 8-1=7-tel, és kész is vagy, ha pedig nem, akkor teljes indukcióval szépen be lehet látni.

Még azt kell megnézni, hogy n=0-ra mi a helyzet.

2019. okt. 7. 20:34
 3/3 A kérdező kommentje:
rendben,köszönöm szépen.
2019. okt. 7. 20:55