Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Analízis. Differenciálható-e...

Analízis. Differenciálható-e az x0=2 helyen az alábbi függvény? F (x) = 2x^2 HA 0<=x<=2, illetve -4x+16 HA 2<x<=5? Jó a megoldásom?

Figyelt kérdés

Van egy(pontosabban 2) megoldásom, csak nem tudom jó-e, vagy melyik a jó.


Külön deriváltam a 2x^2-t amiből lett ugye 4x.

Majd külön a -4x+16-ot amiből lett -4.

A két deriváltba behelyettesítem a 2-őt és így az jön ki hogy 4*2=8 illetve a másik marad konstans -4. Mivel ez a 2 nem egyenlő ezért nem deriválható. Ez helyes?


Meg találtam egy határérték szerinti megfogalmazást is ahol ugyanez jött ki, de teljesen másképp ezért nem tudom hogy ez mindig így van-e vagy csak véletlen egybeesés(vagy jó-e egyáltalán).


Képeztem az (bal oldali határérték)

lim x->2-0 (f(x)-f(x0)) / (x-x0) határértéket ide behelyettesítve a 2x^2 függvény(mivel az "jön" bal oldalról), illetve ugyanebben a pontban a jobboldalit csak oda a -4x+16-ot behelyettesítve. Így balról 8 jobbról -4 lett tehát ugyanazok jöttek ki mintha csak simán behelyettesítettem volna a két külön deriváltba.


Jó a megoldásom? Ez a kettő egybeesik és ugyanazt csináltam kétszer csak különböző módszerekkel vagy teljesen véletlen hogy ezek jöttek ki? Pont ezen az órán volt helyettesítőtanárunk és nem teljesen értettem meg a differenciálás logikáját. :/



2020. jan. 5. 11:20
 1/5 anonim ***** válasza:
56%

Egyrészt érdemes felrajzolni a függvényt, annál lehet látni, hogy „törik”.


Másrészt pedig, ugyanúgy van balról és jobbról differenciálhatóság, mint balról és jobbról vett határérték, és a két oldalinak meg kell egyeznie, hogy létezhessen. Ezzel számoltál, kijött, hogy nem egyeznek, szóval helyes.

2020. jan. 5. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
40%

A leghatározottabban nem!

A differenciálhatóság értelmezéséhez szükséges, hogy a függvény az adott pont környezetében folytonos legyen, ez pedig nemhogy nem folytonos, de nem is értelmezett.

Az első x0 jobboldali környezetében nem értelmezett, a második magában x0-ban se.

Létezik azonban a jobb/bal oldali differenciálhatóság, itt a követelményeknek csak a megfelelő oldali környezetében kell teljesülnie. Ezért az első függvénynek van baloldali deriváltja, a másodiknak nem lehet ott, ahol nem is értelmezett.

2020. jan. 5. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Valóban, először azt kell megnézni, hogy a függvény egyáltalán folytonos-e az adott pontban. Feltételeztem, hogy nem annyira egyszerű a feladat, hogy még csak nem is folytonos, így ezt nem is néztem. Viszont fontos megnézni, mivel definiálható olyan függvény, hogy az adott pontban megegyezik a jobb és bal oldali derivált, mégsem differenciálható; klasszikus példa erre a {x}, vagyis az egészrész-függvény; akárhol nézed, mindenhol 1 lesz a meredeksége (legalább az egyik oldalról közelítve), mégsem differenciálható az x=z helyeken, ahol z egész.
2020. jan. 5. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

2. kommentelő:

Elnézést ha nem volt egyértelmű, de itt egy függvényről van szó nem két különbözőről, csak ki van kötve hogy milyen x-ekre milyen értékeket vesz fel. Nem tudom rá a szakszót de a lényeg hogy ez a 2 feltétel 1 darab függvény.

2020. jan. 5. 18:18
 5/5 anonim ***** válasza:
Úgy értelmezte, és jól is írta.
2020. jan. 5. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!