Kémia emelt számítás?

Figyelt kérdés

2019. májusi feladatsor 6. feladatában az a) és a b) részben is van olyan rész, ami kérdéses számomra.


Az a) résznél, ahol ugye a pV=nRT gázállandót kell használni, ott kijön az n-re, hogy mennyi a mólszáma bizonyos nyomásoknál a reakció különböző folyamataiban.


Azt még értem, hogy a 0,28254 mol úgy jön ki az alkalmazott oxigénre, hogy kivonom az n(800 kPa)-hoz tartozó értéket az n(100kPa) mólszámából. Ez egyszerű.


Viszont ott, amikor a felhasznált oxigént kéne megkapnom, akkor nem értem, miért vagy hogyan jön ki a 0,26236 mol. Tudom, hogy a művelet amivel megkaptuk az a 0,28254mol-0,02018mol volt, viszont nem értem miért.


Mert ugye az van a feladatban, hogy volt 0,04036 mol ismeretlen telített nyílt láncú szénhidrogénem, amihez hozzáengedtem valamennyi O2 gázt, így lett 0,3229. Miután reagáltak, a végterméket kivágom (CO2+H2O) és visszavezetem a megmaradt (még el nem reagálódott O2 gázt) és lesz ott tehát valamennyi szénhidrogén és mégvalamennyi O2 gáz.


De ha az alkalmazott oxigén mennyisége egyenlő a (visszamaradt szénhidrát és visszamaradt oxigén összege)+valamennyi amivel csökkent (felhasznált oxigén).

Ezalapján jogosan gondolhatnánk azt, hogy a felhasznált oxigén mennyisége egyenlő lesz az (alkalmazott oxigén mennyisége)-(visszamaradt oxigén és szénhidrogén összege). És ezt is írja a képlet, de nem jön ki sehogysem


Mert ha kivonjuk az alkalmazott oxigénből a visszamaradt szénhidrát és oxigén összegét akkor megkapjuk hogy mennyivel csökkent a szénhidrogén és a felhasznált oxigéngáz EGYÜTT. Nem CSAK a felhasznált oxigént kapjuk majd meg, hanem az oxigén és a szénhidrogén csökkenésének az ÖSSZEGÉT.


Szóval most nagyon nem értem, hogy az a) részben ez itt hogyan jön ki...



És azután a b) résznél pedig egy sima mezei Hess-tételt kell alkalmazni. Ennek a következménye/definíciója: A reakcióhőt nem csak megmérni, hanem a képződéshőből ki is lehet számítani: a termékek anyagmennyiségekkel (együtthatókkal) szorztt képződéshőinek összegéből kivonjuk a kiindulási anyagok anyagmennyiségekkel (együtthatókkal) szorzott képződéshőinek összegét.


---> Eszerint :

4(delta k H)CO2+5(delta k H)H2O-(delta k H)C4H10


És ennyi! Lehagyja az oxigéngázt. De miéééért??? Pedig a definíció szerint annak is ott kellene lennie! Szóval ezt sem értem :(((


Válaszaitokat előre is köszönöm!



2020. febr. 25. 15:27
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Elemek képződéshője 0. Ezért az O2 elhanyagolható, hisz ha elkezdenénk számolgatni ott is kiejtődne.
2020. febr. 28. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az égés során nem marad meg szénhidrogén! A feladat 3. sorában írja, hogy "szénhidrogént tökéletesen elégetjük. ", így 50 kPa nyomáson csak oxigén lesz, aminek az anyagmennyisége n(50 kPa)=0,02018 mol, amit le is ír a megoldásban.

"Ezalapján jogosan gondolhatnánk azt, hogy a felhasznált oxigén mennyisége egyenlő lesz az (alkalmazott oxigén mennyisége)-(visszamaradt oxigén és szénhidrogén összege)"

Ez pontosan így van, ahogy mondod, csak a visszamaradt szénhidrogén anyagmennyisége, mint írtam, nulla, ezért a 0,28254mol-0,02018mol eredménye megadja a reagált oxigént.

Gondolj bele: lesz a tartályban egy szikra, amitől beindul a reakció. Mitől áll meg? Hát nyilván attól, mert valami elfogyott, ami a reakcióhoz kell. Lehet, hogy az oxigén fogy el, lehet, hogy a szénhidrogén. Valamelyik nyilván elfogy, feltéve, hogy megáll a reakció. Ha mindkettőből van még, miért épp akkor állt meg a reakció, amikor pl. a reagáló anyagok fele van már csak meg? Itt is lehetett volna, hogy a szénhidrogén fogy el, úgy is kijön egy eredmény, de hogy mi, azt rád bízom (és azt is, hogy miért értelmetlen ekkor a feladat).

Ha van még kérdésed, keress nyugodtan, ha valami nem világos a válaszommal, akkor is írj persze! :D

Üdv

2020. febr. 28. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm azépen a válaszokat!

Így már minden érthető!! :)

2020. márc. 1. 18:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!