Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy hívták azt a francia...

Csicsky kérdése:

Hogy hívták azt a francia írót, akire az alábbi leírás ráillik?

Figyelt kérdés

Született 1630 és 1650 között. Meghalt 88 (?) éves korában (talán az 1720-as évek végén?). Párizsban élt, az írói pályafutása csúcsára idős korában, nem sokkal a halála előtt, az 1700-as években jutott. Az írásaiban elsősorban a történelem eseményeit örökítette meg autentikusan (csaták, háborúk, harcok voltak a témái), de voltak politikai jellegű írásai is. Felesége német származású volt, királyi családból származott. Gyermekük nem volt. A felesége 3 évvel előbb halt meg, mint ő (tüdőbajban).

Az 1700-as évek elején hatalomra jutó, ifjú király nagy becsben tartotta (ennek az alapján XV. Lajos), mert az előző uralkodóról írt könyve a hitelességével megnyerte a király tetszését (ezek szerint XIV. Lajosról szólt a könyv). A feleségén keresztül sikerült megnyernie a király támogatását olyannyira, hogy a király barátjának és jobbkezének számított (ekkor már nagyon idős volt). Ebben az is segítette, hogy a királlyal azonos nézetei voltak, így lett a király kiválasztottja és tette őt aztán gazdaggá.

Mint a király megbízottja, részt vett az akkoriban dúló háborúkban, de nem mint katona, hanem mint amolyan megfigyelő. Eközben a védelmet a számára a király generálisa biztosította.

Nagyon szeretett hajózni miközben anyagot gyűjtött a könyveihez. Ezeken az utakon a felesége is elkísérte.

Mikor meghalt, a király rendezett számára pompás temetést és személyesen is jelen volt a temetésén. És nem csak a király, hanem az egész ország gyászolta, mert közkedvelt személy volt. Párizshoz közel, egy tó partján található kastély alagsorában egy kriptában nyugszik hatodmagával (a felesége is itt van elhelyezve). A kriptán a dinasztia jele, egy N és egy D betű található (vagy D és N?).

Felismeri valaki, hogy kiről van szó?

Megjegyzés: a leírásban előfordulhatnak apróbb pontatlanságok.



2020. jún. 7. 12:57
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem Voltaire, bár ő 83 évesen halt meg.
2020. jún. 7. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 chtt ***** válasza:
100%

És jóval később született a kérdésben megadott időpontnál :)

Igaz, akit én találtam arra sem stimmel kb. semmi :(

Kivéve, hogy XIV. Lajos történetírója volt, kifejezetten a király ajánlására vették be végül az akadémia tagjai közé. 1711-ben halt meg, tehát négy évvel előbb, mint Lajos, viszont a Saint-Germain-des-Prés-i apátságban nyugszik, ami ugye Párizs. Mindössze 75 évesen hunyt el, semmit sem lehet tudni feleségről, családról, szóval tényleg semmi sem stimmel, csak a király, a körülbelüli időpont... Ha meglesz a válasz, elárulod? Ja, a pasi Nicolas Boileau-Despréaux (még körülnézek az angol listán is, hátha...)

2020. jún. 7. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 chtt ***** válasza:
100%
(Gondolkodom XV. Lajosról, de ő csak 1710-ben született, és 1722-ben koronázták királlyá, szóval nagyon fura...)
2020. jún. 7. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
A francia Wikipédián található francia írók közül megpróbáltam kiválasztani azokat, akik esetleg szóba jöhettek, de a fentiek egyikre sem passzoltak. Talán az lenne a megoldás, ha sikerülne találni a Gyakorihoz hasonló francia oldalt és aztán ott feltenni a kérdést francia nyelven.
2020. jún. 7. 16:31
 5/17 chtt ***** válasza:
100%
Ja, én is a francia Wikin kerestem az írók közt. Philippe de Courcillon tűnt még esélyesnek, ő legalább eléldegélt 82 évig, írt XIV. Lajosról meg az uralkodásának a végéről a "journal"-jaiban (angolra "Memoirs"-nak fordították), de a második felesége túlélte, szóval ez se nem nyert...
2020. jún. 7. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
Ha ez az író nem tartozott a regényírók közé (történelmi eseményeket örökített meg autentikusan), akkor hiába keressük a regényírók között, mert nem azok közé van besorolva.
2020. jún. 8. 06:40
 7/17 chtt ***** válasza:
100%

Átnéztem a francia történetírókat is, az adott időszakban két 88 évest is találtam, de semmilyen életrajzi adat nem stimmelt rájuk :(

Most már tényleg kíváncsi vagyok. Elárulod majd, ha meglesz?

2020. jún. 8. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:
Igen, természetesen elárulom, nincs miért titkot csinálnom belőle.
2020. jún. 8. 12:38
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Itt kutakodj.

2020. jún. 10. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

Francia nyelvű történetírás

[link]


Talán itt választ kapsz.

2020. jún. 10. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!