Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki el tudná magyarázni a...

Valaki el tudná magyarázni a relációkat? (összeföggő, antiszemmetrikus stb)

Figyelt kérdés

Nem értem mért az a válasz a következőkre ami?

[link]


1:reflexív

2:irreflexív

3:antiszemmetrikus


Maguk, hogy mit jelentenek le vannak írva, hogy pl antiszimmetrikus az,h ha xRy és yRx akkor x=y, de pl a3.képen nem értem mért az a helyes válasz, mivel csak az 1-1-né és a 3-3-nál teljesül elvileg a feltétel, a 2-2-nél nem vagy most hogyan kellene értelmeznem ezt a felírást vagy úgy konkrtéan az egész fogalmat.....????



2020. szept. 18. 21:05
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

3 táblázat, háromféleképpen kitöltve.


Mi a feladat, mikhez tartoznak a táblák?

2020. szept. 19. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Ez három különböző táblázat, nem 3 féleképpen van kitöltve. A feladat pedig csak annyi, hogy "Adott az alábbi reláció. Válassza ki, hogy a felsoroltak közül mely tulajdonságok teljesülnek a relációra!" ..ez mind a 3 táblázat esetén. A kérdésnél leírt 1 2 3 pedig nem a táblázatBAN lévő 1 2 3-ra utal, hanem hoghy első , második, ahrmadik táblázat
2020. szept. 19. 00:16
 3/16 anonim ***** válasza:

Elkezdtem írni, aztán rájöttem, hogy mi okozza a problémát, úgyhogy ameddig nincs ez tisztázva kimentettem notipadba az írásomat, hátha mégis jó lesz és beszúrhatom...


Szóval nézzük az első táblázatot:


* Az 1. sor 1. oszlopában lévő "X" mit jelent?

* Az 3. sor 1. oszlopában lévő "X" mit jelent? (csak hogy biztosan megértsem)


Ugyanis a probléma az, hogy kétféleképpen lehet értelmezni a táblázatot:


a) verzió: Azt jelenti, hogy sor1 relációban áll oszlop1-el.


b) verzió: Azt jelenti, hogy sor1 relációban áll oszlop1-el ÉS oszlop1 relációban áll sor1-el.


Nagyon nem mindegy, hogy melyikre gondolt ezzel az igencsak furcsa táblázatos jelölésmóddal a költő... Tehát mit ír a feladat? Vagy hogyan értelmeztétek tanórán?


Egyébként szerintem a 3. táblázat egyik esetben sem antiszimmetrikus, mert a) esetben nincsen oda-vissza reláció az elemek között, b) esetben pedig tudok ellenpéldát mondani.


Aztán lehet, hogy csak én vagyok hülye és kifogott rajtam a feladat...

2020. szept. 19. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

Aha, rájöttem. A második táblázatból megsejthető, hogy az a) verzió szerint kell értelmezni.


Szóval bemásolom mégiscsak, amit írtam.


Antiszimmetria: Antiszimmetrikus a reláció, hogyha "a" relációban áll "b"-vel ÉS "b" IS relációban áll "a"-val, ÉS EZ CSAK ÚGY TELJESÜLHET, hogy ha "a" egyenlő "b"-vel.


---


1. táblázat:


* Reflexív, mert MINDEN elem relációban áll önmagával. -- 1-1 és 2-2 és 3-3 is.


* Nem irreflexív, mert pl. 1-1 relációban áll önmagával. -- Irreflexivitás feltétele, hogy EGYIK ELEM SE álljon ÖNMAGÁVAL relációban.


* Antiszimmetrikus a reflexív elemek miatt (nincs rajtuk kívül más elemnél oda-vissza reláció).


---


2. táblázat:


* Nem reflexív, mert pl. 1 nem áll relációban önmagával.


* Irreflexív, mert egyik sem elem áll önmagával relációban.


* Nem antiszimmetrikus, mert pl. 2 relációban áll 3-al ÉS 3 relációban áll 2-vel, de 2!=3 (nem egyenlő).


---


3. táblázat:


* Nem reflexív, mert pl. 2 nem áll relációban önmagával.


* Nem irreflexív, mert pl. 1-1 relációban áll önmagával.


* Antiszimmetrikus a reflexív elemek miatt (nincs rajtuk kívül más elemnél oda-vissza reláció).


---


Megj.: Igazából a 2. táblázatnál tudni kellene, hogy mi az elemek között a reláció, mert egy ilyen táblázat alapján nagyon nem korrekt rámondani, hogy nem antiszimmetrikus, mert az a halmazon értelmezett relációtól is függhet. Én most általánosítottam a definíciót, remélem, a feladat is így akarta.

2020. szept. 19. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Huhh Köszi a választ. Én igazából úgy értelmeztem eddig hogy a bal oldali számok (1 2 3) az "a", még a felsők a "b"-t jelentik a relációnál. Valamint, hogy ha ráakarunk mondnai egy tulajdonságot/relációt (pl antiszimmetrikus) akkor minden elég csak ha az egyik "párosnál" kell igaznak lennie.


Valamint voltak olyan feladatosork is ahol egyszerre több tulajdonságot is rá lehetett mondani a táblázatra.


Tehát ha eddig jól értelmezem, akkor csak akkor mondhatom rá a tulajdonságot, hogy ha az minden tagra teljesül??

2020. szept. 19. 09:14
 6/16 anonim ***** válasza:

Az én értelmezésemben a táblázat a reláció leírása, tehát minden sor/oszlop egy-egy elemnek felel meg.


Tehát az első táblázat szerintem így néz ki halmazleírással:


R = {(1,1), (1,2), (2,2), (3,1), (3,3)}


És ezeken vizsgáljuk a tulajdonságokat.

2020. szept. 19. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Igen, előszőr én is ezt hittem, de aztán jött egy ilyen és a 'z"-t már teljesen nem értem hogy jön ide [link]
2020. szept. 19. 18:12
 8/16 anonim ***** válasza:
Szerintem hibás a feladatlap. Ez valami publikus gyakorlóoldal egyébként?
2020. szept. 19. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
Nem publikus, elearningen van. Azt hogy hibás-e nem tudom megmondnai, de azóta már többször volt ilyen 'z' betűs dolog. A 'z' betűt egyedül a tranzitivitás miatt érteném meg, de valahogy az ábrából nekem nem áll össze
2020. szept. 19. 19:14
 10/16 anonim ***** válasza:
Moodle rendszerben a képen látható jelölés azt jelenti, hogy hibásan oldották meg a feladatot és a megoldás az lett volna. Azért mondom, hogy szerintem hibásan lett megírva a feladat, mert a jelölhető válaszok között nincsen ilyen lehetőség (vagy nem látszódik a képen a teljes feladat).
2020. szept. 19. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!