Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Sos, Bizonyítsuk be hogy az...

Sos, Bizonyítsuk be hogy az egyenlő szárú háromszög szárának és alapjának összege nagyobb a háromszög kerületének felénél de kisebb a kerület háromnegyedénél?

Figyelt kérdés
légyszi valaki segítsen mert az ilyen bizonyítós feladatoknál elvérzek

2020. szept. 21. 20:22
A kérdező szavazást indított:
Matek
Geometria
Házi feladat
háromszögek
Bizonyítás
12 szavazat
 1/2 A kérdező kommentje:
Jó nem tudom mi ez a szavazás amit csináltam siettem xd
2020. szept. 21. 20:22
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Háromfelé kell szedni a bizonyítást;


1. Mindhárom oldal egyenlő, vagyis a=a=a, ekkor


(a+a+a)/2 < a+a < 3(a+a+a)/4, rendezés után


6a < 8a < 9a, ami értelemszerűen igaz.


2. Az alap kisebb a száraknál, tehát a<b, ekkor


(a+b+b)/2 < a+b < 3(a+b+b)/4, rendezés után

2a+4b < 4a+4b < 3a+6b, nézzük oldalanként az egyenlőtlenséget;


1) 2a+4b < 4a+4b, kivonás után 0 < 2a, ami igaz

2) 4a+4b < 3a+6b, kivonás után a < 2b. A feltevés a<b volt, ennek az a<2b eleget tesz.


3. Az alap nagyobb a száraknál, vagyis a>b, viszont itt egy plusz feltételt meg kell szabnunk, ugyanis a háromszög-egyenlőtlenségnek is igaznak kell lennie, vagyis b+b>a, tehát 2b>a, tehát a feltétel: b<a<2b


(a+b+b)/2 < a+b < 3(a+b+b)/4, ugyanazt írtuk fel, mint az előbb, így a végeredmány is nyilván ugyanaz lesz. Szerencsére az a<2b a b<a<2b feltételnek is megfelel.


Mivel más lehetőség nincs, ezért bizonyítottuk az állítást.

2020. szept. 21. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!