Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy 20 csapatos bajnokságban...

Egy 20 csapatos bajnokságban 31 mérkőzést már lejátszottak. Bizonyítsd be, hogy van olyan csapat amelyik már 4 mérkőzést játszott! Lehetséges ez?

Figyelt kérdés
Nyolcadikos vagyok, gráfokkal kell megoldanom.

2020. nov. 9. 06:13
 1/4 anonim ***** válasza:
Ha mindegyik legfeljebb 3 mérkőzést játszott volna, akkor a mérkőzések száma legfeljebb 20*3/2=30 lehetett volna.
2020. nov. 9. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
A feltett kérdést nem értem.
2020. nov. 9. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

2-es; gyakorlatilag az az állítás, hogy ha veszed egy szabályos 20-szög* 20 csúcsát, és ezek, mint végpontok között behúzol 31 darab különböző szakaszt, akkor ezt akárhogyan megcsinálva biztosan lesz olyan csúcs, ami 4 vagy több szakasz végpontja lesz.


*nem muszáj szabályos húszszögnek lennie, csak azzal könnyebb magyarázni.


A fenti bizonyítást pedig skatulya-elvnek hívják, aminek gyakorlatilag az a lényege, hogy azt mutatjuk meg, hogy ha a skatulyákat úgy töltjük fel, hogy mindegyik skatulya ellentmond az állításnak, akkor biztosan lesz (legalább 1) olyan elem, ami nem kerül be egyik skatulyába sem, tehát az állítás igaz kell, hogy legyen.

2020. nov. 9. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
A "Lehetséges ez?" kérdést nem értettem. Mi lehetséges?
2020. nov. 9. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!