Mikor/miért vált kombinációra a következő kérdés? Mit kell észrevenni?


Hány olyan 10 betűből álló szó van (nem feltétlenül értelmes), amelyben 4 különböző magánhangzó található? (A mássalhangzók között lehetnek egyformák. 14 magánhangzó és 21 mássalhangzó van.)


A megoldásban először rögzítik a magánhangzók helyét (10 alatt a 4) és utána teszik sorrendbe 14*13*12*11 és szorozza a fennmaradó helyekre a 21 mássalhangzót 21*21*21*21*21*21.


Miért kellett először kombinációval kiválasztani a helyeket?



2021. jan. 31. 20:16
 1/4 anonim ***** válasza:
Azért mert a magánhangzók helyét a 10 hely közül kell kiválasztani, az helyek különböző kiválasztási sorrendjei nem tekintendők különbözőnek.
2021. jan. 31. 20:22
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Egyszerűbb példán levezetve, hogy miért;


Egy csoportban van 5 lány és 3 fiú. Hányféleképpen ülhetnek le egy 4 személyes padra úgy, hogy 2 lány és 2 fiú ül le?


Aszerint kellene összeszedni az eseteket, hogy az egymás mellett ülő emberek milyen neműek.


1. eset: FFLL, ez 3*2*5*4=120-féleképpen lehet.

2. eset: FLFL, ez 3*5*2*4=120-féleképpen lehet.

3. eset: FLLF, ez 3*5*4*2=120-féleképpen lehet.

.

.

.


Nem nehéz rájönni, hogy mindegy, hogy az F-L betűk milyen sorrendben vannak, mindig 120-at kapunk. A különböző esetekben kapott 120-akat össze kell adni, így már csak az a kérdés, hogy hány esetet tudunk megkülönböztetni.


Hát pont annyi, ahányféle betűsor képezhető a fenti betűkből, ami (4 alatt a 2)=6 (persze számolható ismétléses permutációval is, ami 4!/(2!*2!), de csodák csodájára ez pont (4 alatt a 2) ).


A hasonló feladatoknál is ezért van az elején valamilyen (n alatt a k) szorzó.

2021. jan. 31. 20:29
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Akkor az eredeti feladatban úgy kell gondolkozni, hogy a 10 alatt a 4 ua. jelenti, mintha 4 magánhangzót és 6 mássalhangzót ismétléses permutációval elrendezem (10!/4!6!). (Tehát sorrendbe rakom őket? mint pl.négy piros golyót és hat kéket?)

2021. jan. 31. 21:41
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Pontosabban a magánhangzóknak/mássalhangzóknak kijelölt helyeket, de igen.
2021. jan. 31. 21:43