Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Melyik az az alkanol, amelyekn...

Melyik az az alkanol, amelyeknek moláris tömege 32 g/mol, illetve amelyiké 60 g/mol?

Figyelt kérdés
Előre is köszönöm szépen a választ! ❤️

2021. febr. 2. 10:43
 1/7 anonim ***** válasza:
Ismert az alkanolok általános képlete. Ebből kiszámolod, hogy mennyi az általános moláris tömegük, és egyenlővé teszed a kívánt számokkal, megoldod az egyenletet, kész.
2021. febr. 2. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2021. febr. 2. 11:53
 3/7 anonim ***** válasza:

"alkanol"

ki tanítja ezt a szart? az alkohol, mert az a neve

2021. febr. 2. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

#D NMR, 3

Azt mondod, hogy az alkanol nem szakszerű név? Akkor hogy hívod azokat az alkoholokat, amik telítettek és egyértékűek? Miért nem fogadod el ezt a nevet?

Mert alkohol lehet pl. az allil-alkohol (prop-2-én-1-ol), viszont nem telített. Vagy például a 2-fenil-etanol sem alkanol, de még a glicerin sem. Azt viszont remélem belátod, hogy ezek alkoholok, ugye?

Mert ha ezek alkoholok, akkor hogy tudnál felírni egy általános képletet, és megoldani a feladatot? Mert amúgy az általános képlet CnH(2n+1)OH, összevonva CnOH(2n+2), ebből számolható mol. tömeg, megoldható a feladat.

Ha nem kötöm ki, hogy egyértékű telített alkoholról van szó, akkor nem tudok egyszerű általános képletet megadni, így eléggé nehezen oldható meg a feladat nagy moláris tömegekre (nem 32-re vagy 60-ra, hanem mondjuk 8418-ra vagy akár 60933086-ra).

Továbbá, ha az alkanol számodra nem szabatos, akkor a következőkkel mi a helyzet?

alkanon, alkanal, alkánsav, enol, alkil-alkanoát, alkanoátion, alkénsav, alkándisav, alkándiol stb.

Sőt, akkor továbbmegyek: számodra a következők sem legitimek?

alkán, alkén, alkin, alkadién, alkatrién, cikloalkán stb.?

Mire tudod az állításaidat alapozni?

Nem kötekedni akarok, csak tanulni, én mind tanultam a felsorolt szavakat, és tényleg csak új nézőpontot akarok kapni, másban egyet szoktam veled érteni :)

Üdv

#1

2021. febr. 2. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Tisztelt kolléga!

Te aztán kisregényt is tudsz írni :).

Tudom hogy nem kötekedni akarsz, egyszerűen arról van szó hogy a szisztematikus névnél sokszor többet mond a vegyület hétköznapi neve. Informatívabb ha a HCOOH-ra azt mondom hangyasav, mint azt hogy metánsav. Ugyanis több köze van a hangyához, mint a metánhoz kémiailag.

Az "alcohol vini (bor párlata)" latin hifejezés miatt az etil-alkohol is több információt hordoz, mint a szisztematikus etanol név, illetve az általános alkohol is többet mond, mint az alkanol.

Továbbá az IUPAC nevezéktanban is "alcohols" néven futnak az alifás (=nem aromás)szénhidrogén csoporthoz kapcsolt -OH csoporttal rendelkező vegyületek, nem pedig "alkanols" néven:

[link]

És nem utolsósorban bármire való szerves kémiai tankönyv alkoholokként tárgyalja eme vegyületcsaládot, mint az egykori egyetemi jegyzetem is (Markó-Farády: Szerves kémia).

Manapság megfigyelhető az a tendencia elsősorban középiskolákban hogy mindent "szisztematikúsítanak" talán mert így tudományosabbnak tűnik de valójában nem az: alkohol helyett alkanol, formaldehid helyett metanal, acetaldehid helyett etanal, hangyasav helyett metánsav, ecetsav helyett etánsav, etilén helyett etén, acetilén helyett etin, ...

De egy régi motoros kémikus mindig megmarad a megszokott és informatívabb megnevezéseknél.

"Továbbá, ha az alkanol számodra nem szabatos, akkor a következőkkel mi a helyzet?"

alkanon, alkanal, alkánsav, enol, alkil-alkanoát, ...

keton, aldehid, karbonsav, enol, észter, ... ésatöbbi.

2021. febr. 2. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Szia!


Egyetértek a tételmondatoddal, miszerint: "Ha van valaminek egyszerűbb neve, használjuk azt.". Ezzel nincs is semmi bajom, én is nyilván jobban szeretem hangyasavnak mondani, mint metánsavnak, és persze én is inkább az ecetsavat használom, sőt, ha jobban benne lennék a kémiában, biztos azt is elfogadnám, hogy etilént és acetilént használnak (nekem ezek sokat nem mondanak sajnos, annyira nem vagyok benne, úgyhogy inkább az etint és etént használom, de elfogadom, ha mindenki acetilént használ), ezzel nincs is semmi bajom. Hogy más tudományterületről mondjak valamit, jobban szeretem a matekban is a "felcserélhető" szót, mint a "kommutatív"-at.

Ezzel az állításoddal nincs problémám, igaznak tartom.

Feltéve, hogy a két szó (ami közül az egyik a bonyolultabb, a másik meg az egyszerűbb) ugyanazt jelenti az adott tudományágban. Pl. metánsav=hangyasav, formaldehid=metanal, acetilén=etin; kommutatív=felcserélhető. Ekkor mindenkinek joga van eldönteni, hogy melyiket használja, de itt én is ugye egyetértek azzal, hogy "Ha van valaminek egyszerűbb neve, használjuk azt.".


Ellenben az alkanol nem egyenlő alkohol!

"Továbbá az IUPAC nevezéktanban is "alcohols" néven futnak az alifás (=nem aromás)szénhidrogén csoporthoz kapcsolt -OH csoporttal rendelkező vegyületek, nem pedig "alkanols" néven:"

Erre reagálnék. Az általad linkelt oldalon nem ezt nevezik alkoholnak. Lehet aromás az oldallánc, csak ne legyen közvetlenül ahhoz a szénhidrogén-csoporthoz csatolva, amihez az OH-csoport kapcsolódik (mert ekkor fenol lenne, amiről most szó sincs). Például emiatt alkohol a 2-fenil-etanol: [link]

Tehát az alkoholt az teszi, hogy:

- van benne egy OH csoport

- ez az OH csoport egy szénhez (nevezzük el ezt a különleges szénatomnak, hogy könnyebb legyen róla beszélni :) ) kapcsolódik

- és ez a különleges szén három másik ligandumhoz (az adott OH csoporton kívül ugye) kapcsolódik.

Az utóbbi kikötés biztosítja azt, hogy a különleges szénatom ne kapcsolódjon más oldalláncokhoz aromás (ekkor fenol), kettős (ekkor enol) vagy hármas (ekkor inol) kötéssel. Nem köti ki például, hogy a más oldalláncokban milyen kötés legyen, vagy hogy hány OH-csoport legyen benne. Tehát ha mindenre kiterjedő általános képletet akarok írni (feltéve, hogy azért más funkciós csoport nincs benne), akkor valami ilyesmit írhatok: CnHx(OH)m.

Magyarázat hozzá: n darab szénatom, az megvan. Ehhez jön x darab hidrogén (a hidrogének száma változik az OH csoportok számával és az oldalláncok kötésének számaival), és van még benne m darab OH csoport. Még annyit kell kikötni, hogy teljesen precízek legyünk, hogy: 2n+2>=x+m, mivel azért egy, csak szénből, oxigénből és hidrogénből álló vegyületben ne legyen már 2n+2-nél több hidrogén.

Viszont ezzel szemben az alkanol az nem pont az, amit alkoholnak hívunk. Ha megengeded, ezt én definiálom a következő érthető módon:

- pontosan egy OH csoport van benne (nem legfeljebb egy, mint az alkoholoknál) (Azért ugye, mert alkanol. Ha alkándiol lenne, akkor pontosan kettő OH csoportnak kellene benne lennie stb.)

- ez az OH csoport egy szénhez kapcsolódik (ugyanaz)

- és ez a különleges szén három másik ligandumhoz (az adott OH csoporton kívül ugye) kapcsolódik. (ez is ugyanaz)

- és ezek a ligandumok telítettek legyenek. (Mivel alkANol, tehát alkánokból, a telített szénhidrogénekből származtathatóak.)

(Sajnos az általad hivatkozott könyvet nem találtam neten, úgyhogy arról nem tudok nyilatkozni, ha ott az alkoholt a fenti módon definiálják, akkor tényleg mea culpa, és akkor alkanol=alkohol, és akkor bocsánat az időd rablásáért, de a linken nem úgy definiálják, és én sem úgy tanultam.)

Tehát az alkanolok alkoholok (mert a definícióknak megfelelnek), de annál többet is tudnak. Nézzük például az általános képletüket: a CnHx(OH)m biztosan megfelel, elvégre alkoholok, tehát ez jó. Viszont kikötöttük, hogy egy OH csoport van benne, tehát m=1. Azt is kikötötük, hogy telítettek (nincsenek benne kettős, hármas, aromás kötések), tehát a 2n+2>=x+m korlát egyenlőséggé változik: 2n+2=x+m, ugye ismert, hogy m=1, tehát:

x=2n+1

Ezáltal az általános képletük CnH(2n+1)OH.

Ugye úgy kezdtem az egész regényt, hogy használjuk az egyszerűbb neveket, ha ugyanazt jelentik. Az előbb bebizonyítottam szerintem, hogy az alkohol és az alkanol nem ugyanazt jelentik. Pl. az állat és az emlős sem jelentik ugyanazt (az egyik valódi részhalmaza a másiknak, ugyanúgy mint az alkanol az alkoholnak valódi részhalmaza), ezért nem is használom felváltva őket.

Abban egyetértek, hogy az alkanol is alkohol, viszont az alkanolról többet tudok elmondani (lásd olyan általános képlet, amiben csak egy ismeretlen (n) van, ezáltal a moláris tömeg egy egyváltozós függvény, amit ha egyenlővé teszek valamivel, egy elsőfokú egyenletet kapok, amit 10. osztályban csak az nem tud megoldani, aki fel van mentve matekból), ezért nem tartom jogosnak, ha egyenlővé tesszük a kettőt. Persze ha a kérdésben "alkanol" helyett "egyértékű telített alkohol" lett volna, akkor semmi bajom nem lenne. De akkor gondolom neked sem :)

"alkanon, alkanal, alkánsav, enol, alkil-alkanoát, ...


keton, aldehid, karbonsav, enol, észter, ... ésatöbbi."

Az a bajom ezekkel is, hogy nem egyenlő egymással a kettő. alkanon!=keton, mert pl. az acetofenon keton, de nem alkanon stb. (Igen, az enol kakukktojás, azért bocsánat, nem illik a képbe, azt rosszul írtam bele.)

Bocs, egy kicsit hosszú lett :)

Üdv

2021. febr. 3. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

igazad van a terminológiában elismerem:

alkanol = telített egyértékű alkohol

de a kémiai szemlélet úgy kívánja hogy az alkohol alapvegyületből kiindulva tárgyaltatnak ennek alcsoportjai, telített, telítetlen, egyértékű, többértékű

mutass nekem 1 egyetemi jegyzetet / könyvet amiben alkanol tárgykör szerepel, mert nem tudsz. ezen erőltetett osztályozás csak a szutyok középiskolákban dívik, habár létezik de nem determináló szerepet tölt be.

ADIOS

2021. febr. 5. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!