Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hibás a négyjegyű függvénytábl...

Hibás a négyjegyű függvénytáblázat? (kémia)

Figyelt kérdés

pH számolós feladatot csináltam, amihez kellett az ecetsav savállandója, és megnéztem a fehér függvénytáblában a 8. Szerves vegyületek fejezet 8.10.Szerves savak savállandói pontjában és az volt a táblázatba írva, hogy K1 4,76. A baj csak az hogy az ecetsav savállandója eredetileg 1,76∙10^(-5) ami enyhén szólva totál más érték.

Valamit benéztem a függvénytáblában és összekevertem az adatokat? Hol találom az eredeti értéket? Valaki segítsen!



2021. ápr. 22. 15:32
 1/7 anonim ***** válasza:
A fehér kémia része tele van hibákkal, most fogok érettségizni és a legjobb megoldás az, ha veszel egy sárgát. Sokkal több adat van benne, és nincs benne hiba.
2021. ápr. 22. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Megnéztem közben és egyébként ez nem hiba, a pK az a savi disszociáció 10-es alapú negatív logaritmusa, de ettől függetlenül még mindig érvényes az, hogy a sárgában több információ van.
2021. ápr. 22. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez éppenséggel nem hiba, csak máshogy van jelölve.

Ha megnézed a 334es oldal körül, ott a szervetlenek vannak, és két jelölést alkalmaz. Meg van adva a Ks illetve a pKs, aminél a p azt jelenti, hogy a negatív logaritmusa (mint a pH vagy pOH esetében).

Sajnos a szerves savaknál csak a negatív logaritmust jelöli, de ha beütöd gépbe, hogy 10^(-4,76)=1,73*10^(-5). Igaz nem a legpontosabb érték, de számoláshoz alkalmas.

Egyébként általában meg szokták adni az ilyen adatokat mint sav/bázisállandók, képződéshők, olvadás/forráspont és a többi... Legalábbis én nem nagyon találkoztam olyan feladattal, ahol ki kellett volna nyitnom a négyjegyűt. Standard potenciálhoz szokott kelleni a függvénytábla.

Egyébként én még nem fedeztem fel hibát a fehér függvénytáblában, de érdeklődnék, hogy mikre gondolsz, nehogy éretségin fussak bele hasonlókba.

Azt viszont hallottam, hogy a sárga több dolgot tartalmaz. Én azt tudom javasolni, hogy ha tudsz kérj kölcsön egyet, és nézd meg magad, hogy a plusz infók mennyivel adnak többet.

Igazából fontos, hogy alapból legyünk képben a négyjegyűvel, mert rengeteg dolog van amit nómáshogy jelöl, akár matekban is, és rengeteget segít, ha már úgy megyünk oda, hogy tudjuk mit merre keressünk, és értjük a jelöléseket.

2021. ápr. 22. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Nekem a 2012-es fehér kiadás van meg, aminek van egy 2014-es, javított változata, a standardpotenciálokban volt jó pár előjel hiba, amit fakton vettem észre. Azoknak, akiknek 2014-es van már javítva volt, de inkább vettem egy sárgát, mert egyetemen is hasznát fogom venni és jó befektetés volt.
2021. ápr. 22. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Áh igen nekem is 2014es, de a biztonság kedvéért a nővérem régi sárgáját is előkerestük.
2021. ápr. 22. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszi mindenkinek a választ!

Nekem is a javított kiadás van, eddig nem futottam bele hibákba, bár nem is nagyon nézegettem, csak a standard potenciál táblázat kellett. Amúgy egy kidolgozott feladatot néztem meg, ahol csak a koncentráció volt megadva és az egyenletbe való behelyettesítésnél vettem észre, hogy eltérnek az állandók.

Már máshol is hallottam, hogy a sárga kémiás része jobb, könyvtárakban szerintetek megvan?

2021. ápr. 22. 17:03
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem valószínű van a sulis könyvtárakban, de ha véletlen nincs is, akkor érdemes megérdeklődni idősebb ismerősöktől.
2021. ápr. 22. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!