Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » El tudnátok magyarázni a...

El tudnátok magyarázni a mérlegelves egyenletmegoldást?

Figyelt kérdés
Ma vettük át. Amikor a tanár mondta nem értettem semmit. Egyszerűen nem értem. Annyi ragadt meg hogy valamit ki kell vonni de azt se tudom mit miből. Megnéztem vagy 4 YT videót de nem értem így se... Valaki aki tudja szánna rá egy kis időt hogy érthetően konyhanyelven elmagyarázza?

2021. ápr. 26. 16:05
 1/4 anonim ***** válasza:
86%
Gondolj egy kétkarú mérlegre, ami egyensúlyban van. Ha elveszel az egyik serpenyőből, ugyanennyit el kell venni a másikból is, hogy egyensúlyban maradjon. Ha teszel valamennyit az egyik serpenyőbe, megint csak tenni kell a másikba is ugyanannyit, hogy az egyensúly fennmaradjon. Ha megszorzod valamennyivel, ami az egyik serpenyőben van, ugyanannyival meg kell szorozni a másik serpenyőben lévőt is. Osztásnál ugyanez érvényes. Ennyi.
2021. ápr. 26. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:
84%

Az egyenletek megoldásánál az a cél, hogy az egyik oldalon simán egy ismeretlen legyen (általában x), a másik oldalon pedig egy szám álljon. Próbáljuk meg elérni ezt a célt.


Milyen lépéseket tehetsz a cél érdekében? Az összeadást kivonással, a kivonást összeadással tüntetheted el. A szorzást osztással, az osztást szorzással ütheted ki.


Példa:


3x + 4 = 5x - 2


A célom az, hogy a betűs x-es kifejezés jobb oldalra kerüljön, a sima számok balra.

Először kivonok mindkét oldalból 3x-et, így kapjuk, hogy


4 = 2x -2


Ez szuper, a betű már csak jobb oldalon van, de még zavar a -2, úgyhogy azt eltüntetem +2 hozzáadással, így kapjuk


6 = 2x


Csodás, a szorozva 2-t pedig mivel tüntetem el? Hát persze, hogy osztva 2-vel, azaz


3 = x


Tehát az x értéke 3.

2021. ápr. 26. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 krwkco ***** válasza:

Ha megértetted a mérlegelvet, akkor még egy fontos dolog van.

Ha ismeretlent tartalmazó kifejezéssel szorzol, vagy osztassz (pl. x-5), akkor egy új megoldást viszel be az egyenletbe. (pl. x=5). Ezeket a megoldásokat fel kell jegyezni és a végén az eredeti egyenletbe behelyetesítve ellenőrizni kell, hogy jók-e?

2021. ápr. 27. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek!☺ Sikeresen megértettem mindent.
2021. ápr. 27. 19:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!