Jutalék visszaszámolás képlet?


Termék ára: 1000 Ft


Az értékesítő 20% jutalékot von le a sikeres eladás után


Mennyiért kell az értékesítőnek adni, hogy a jutalék levonása után is 1000 Ft maradjon?


(+20% nem megfelelő, mert 1200 - 20% = 960)


2021. okt. 28. 16:54
 1/5 anonim ***** válasza:
Most ezt nem teljesen értem. Az értékesítő 1000 Ft.-ért veszi meg a terméket és 1000 Ft. profitért akarja továbbpasszolni? Akkor nyilván +1000 Ft. +20%. Vagy amennyiért a terméket megvette magának, abban már be van építve a 20% jutalék is?
2021. okt. 28. 16:57
 2/5 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, hogy x forintért áruljuk a terméket, ebből a 20%-ot leveszik, vagyis 0,2x-et. Ennek a kettőnek a különbsége kell, hogy 1000 legyen, tehát


x - 0,2x = 1000, összevonunk:

0,8x = 1000, végül osztunk 0,8-del:

x = 1000/0,8 = 1250, tehát 1250 forintért kell árulnunk.


Ellenőrzés: 1250 forint 20%-a (ötöde) 250 forint, ezek különbsége valóban 1000 forint, tehát jól számoltunk.

2021. okt. 28. 17:21
 3/5 anonim ***** válasza:
Másik megközeltés; ha 5 forintért árulnád, akkor 1 forintot vonnának le, tehát 4 forint lenne rajta a profit. Ha 10 forintért, akkor 2 forintot vonnának le, és 8 forint maradna. Ha 15-ért, akkor 3-at vonnának, és 12 maradna. Azt veheted észre, hogy ha 5 forinttal emeled az árat, akkor a haszon 4 forinttal emelkedik. Tehát hányszor kell 5 forintot emelned, hogy a haszon 1000 legyen? Mivel 1000=4*250, ezért 250-szer kell emelned 5 forinttal, vagyis 5*250=1250 forintig kell az árat emelned.
2021. okt. 28. 17:25
 4/5 anonim ***** válasza:

0,8x=1000

...

2021. okt. 28. 18:01
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm, kettes válasz tökéletes, egyszerű


x = 0,2


1000 / (1 - x) = 1250

2021. okt. 29. 00:21