Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Van valami könnyebb egyszerű...

Van valami könnyebb egyszerű megoldást az egyenlettel megoldható szöveges feladatok megoldására?

Figyelt kérdés
Idén írom a központi felvételit,minden feladat megy de valahogy ezek nem:(. Aki nagyon jó matekból,vagy már írt felvételit az nem tud valami trükköt,ilyesmit?

2021. nov. 29. 15:19
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Felírod a szövegnek megfelelő egyenletet és megoldod.

Ennél egyszerűbb megoldási mód nincs.

2021. nov. 29. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Tom Benko ***** válasza:
100%
Kiszeded a szövegből a lénmyegtelen információt. A maradék vagy szám, vagy ismeretlen. Felírod a lehetséges összefüggéseket, lehetőleg egyenlőség formájában. Igyekszel függvényszerűen megfogalmazni. Egyenletet készítesz. Megoldod. Ennyi. Ahogy anno Eukleidész mondta: nincs királyi út.
2021. nov. 30. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Én táblázatban szoktam felírni. Akkor áttekinthetőbb, és könnyebb felírni az egyenletet.

PL. a golyós feladatoknál nagyon szépen fel lehet írni, hogy 2 db golyó van, és két-két helyzet, és mennyi golyó van az egyik helyen, mennyi a másikon, és mennyi az összes. Aztán szokott lenni plusz infó, hogy pl. a dobozban maradt fehér golyókat hasonlítja az összeshez, vagy ilyesmi. Táblázatos formában nagyon jól látszik, aminek látszani kell.


Persze én már felnőtt vagyok, nekem biztos könnyebb. De most próbálok segíteni a lányomnak a felvételin, 45 évesen, és amikor először belenéztem ezekbe én sem tudtam őket. Most meg már egyik sem okoz gondot. A gyereknek megmondtam, napi egyet megcsinál, aztán elmeséli nekem. Írja fel mindig táblázatban.

Meg vannak azért kis trükkök. Pl.

-ha azt írják, hogy 2 golyó összege 25, akkor úgy írod fel őket, hogy az egyik golyóból van x, a másikból 25-x.

-Ha kivettem 10 %-ot, mindig azt kell nézni, mennyi maradt, tehát 90 %.

-Ha azt mondja a feladat, hogy kék golyóból feleannyi van, mint pirosból, és nem tudod felírni ismeretlenekkel, akkor képzelj oda konkrét számokat, és utána könnyebb lesz felírni, hogy melyiket kell osztani vagy szorozni.

-Ha van 3 vagy 4 ismeretlen, mindig próbálj keresni egy viszonyítási alapot, és abból fejezd ki a többit, hogy ne legyen sokismeretlenes egyenleted.

-Bizonyos feladatoknál, ha végképp elakadtál érdemes tippelni. Van olyan, ahol már 3. 4. számpár bejön, és ha csak a végső megoldást írod oda, azért is adnak pontot. Volt olyan feladat, ha meg tudtad magyarázni, hogy miért ezekkel a számpárokkal tippeltél, akkor akár a maximum pontot is megadták érte.


Amúgy a youtube-on vannak fent nagyon jó levezetések. Típusokba lehet ezeket sorolni, pl. százalékszámításos feladatok, visszafelé számolásos feladatok, arányos osztásos feladatok, golyós feladatok stb. Szerintem ha mindegyikből megcsinálsz pár darabot, utána menni fog. Persze mindig lehetnek meglepetések, pl. valamelyik évben volt út-idő-sebesség feladat, hát azon a férjemmel 3 napig beszélgettünk, hogy ki milyen módszerrel oldaná meg. A gyerek elég hamar feladta. Szerintem ezek egyáltalán nem ennek a korosztálynak valók, túl nehezek, és nem nagyon vesznek ilyeneket matekórán.

2021. nov. 30. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Koszonom mindenkinek!:)
2021. dec. 1. 21:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!