Öt egész szám a közül a legkisebb 1, az öt szám átlaga 7, mediánja és módusza 8. A legkisebb és a legnagyobb közötti eltérés 9. Melyik ez az öt szám?

Öt egész szám a közül a legkisebb 1, az öt szám átlaga 7, mediánja és módusza 8. A legkisebb és a legnagyobb közötti eltérés 9. Melyik ez az öt szám?

2022. jan. 12. 11:45
 1/3 anonim ***** válasza:

Mi nem megy? Keresunk 5 szamot, ha az atlaga 7, akkor az osszeguk 35.

Legkisebb adott a legnagyobbtol valo elterese szinten.

Ebbol 2 szam mar megvan. Ha erted a modusz es median fogalmat akkor a masik 3 szam is kijon.

2022. jan. 12. 12:50
 2/3 anonim ***** válasza:

a "a legkisebb 1" => első szám az 1

b "A legkisebb és a legnagyobb közötti eltérés 9" => 1+9=10 azaz második szám a 10

"mediánja és módusza 8" 1, a, b, c, 10, amiből b lesz a medián, azaz a harmadik szám a 8

"módusza 8" azt jelenti, hogy leggyakoribb elem a 8, ami alapján feltételezhető, hogy nem csak egyszer szerepel, így legyen a negyedik szám is 8 (később ellenőrizzük, hogy helyes-e a feltételezés)


"átlaga 7"

(1 + 10 + 8 + 8 + x) /5 = 7

(27+x) / 5 = 7

27+x = 35

x = 35-28

x = 8

azaz, az ötödik szám is 8

1, 8, 8, 8, 10


Ellenőrizzük:

a legkisebb 1 - igaz

A legkisebb és a legnagyobb közötti eltérés 9 - igaz

mediánja és módusza 8 - igaz

átlaga 7 - igaz


tehát 1, 8, 8, 8, 10 számok megfelelnek a feladatnak

2022. jan. 12. 12:55
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkine a válaszát!
2022. jan. 12. 18:25