Kombinatorika feladatban segítene valaki?

Figyelt kérdés
Egy pékségben nyolcfajta fánk kapható. A barátainknak szeretnénk egy doboz fánkot venni, amely 12 fánkot tartalmaz. Hányféleképpen állíthatjuk össze a doboz tartalmát a bolt kínálatából? (Az azonos fajta fánkokat nem különböztetjük meg. A bolt minden rendelést ki tud szolgálni.)

2022. márc. 1. 06:51
1 2 3
 1/29 krwkco ***** válasza:
Mivel a dobozon belül mindegy a fánkok sorrendje, ez ismétléses kombináció.
2022. márc. 1. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:

Igen, ez egy szimpla ismétléses kombináció.


#1, visszautalnék a múltkori kérdésedre; ha a pékségben előre lenne csomagolva a létező összes (a feladat értelmezése szerinti különböző) 12-es csomag, és mindegyik csomagolásból ugyanannyi lenne, és ezekből a csomagokból véletlenszerűen kiválasztanánk egyet, akkor mekkora lenne annak a valószínűsége, hogy mindegyik eperlekváros?

2022. márc. 1. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 krwkco ***** válasza:

#2

"visszautalnék a múltkori kérdésedre"

Melyik kérdésre gondolsz? Erre?

https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazif..

2022. márc. 1. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
Igen.
2022. márc. 1. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 krwkco ***** válasza:

Bár nem látom, hogy mi az összefüggés a régi kérdésem és a mostani kérdésed között, de válaszolok.

Tegyük fel, hogy a nyolcfajta fánk közül pontosan 1 fajta eperlekvárosnak nevezhető van.

Mivel a feladat az egyes fajtákra nézve szimmetrikus, ezek húzásának valószínűsége egyenlő. A nyolc egyenlő szám összege 1. A keresett valószínűség 1/8.

2022. márc. 1. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 krwkco ***** válasza:
Bocs, félreértettem a kérdést, nem olvastanm elég figyelmesen.
2022. márc. 1. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 krwkco ***** válasza:

"ha a pékségben előre lenne csomagolva a létező összes (a feladat értelmezése szerinti különböző) 12-es csomag, és mindegyik csomagolásból ugyanannyi lenne"

Az "ugyanannyi" legyen n.

Akkor az olyan csomagoké amelyekben csak eperlekváros fánk van (a kedvező esetek száma) n. A dobozok teljes száma: n*(12-8+1)!/(8!*4!).

A dobozok közül egyező valószínűséggel választunk. Ezért a valószínűség a kedvező dobozok száma/az összes doboz száma. (8!*4!)/(12-8+1)!.

De ez nem egyezik meg azzal a valószínűséggel, ha más módon választunk. Ha erre akartál kilyukadni.

Pl. kiraknak a 8-féle fánkból 1-1 darabot. Elveszünk 1-et, amit a pék azonnal pótol. Mi a valószínűsége, hogy a végén 12 epresünk lesz? (1/8)^12.

Látszik, hogy a valószínűség függ a kiválasztás módszerétől. Amit nem választhatunk meg szabadon, csakis úgy, ahogy a feladat előírja.

De ha erről szeretnél vitázni, szerintem menjünk át az eredeti kérdésemhez, hogy ne zavarjuk össze az itteni kérdést off-olással.

2022. márc. 1. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
Én nem akarok róla vitázni, csak ha már előkerült ez a kérdés, kaptam az alkalmon, hogy hátha most megérted, hogy akkor mit írtam. A vitán már régen túlvagyunk.
2022. márc. 1. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 krwkco ***** válasza:

"hátha most megérted, hogy akkor mit írtam."

Nem kaptál inkább Te olyan választ a 7-es hozzászólásomban, ami a régi vitára is érvényes?

"Látszik, hogy a valószínűség függ a kiválasztás módszerétől. Amit nem választhatunk meg szabadon, csakis úgy, ahogy a feladat előírja."

2022. márc. 1. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
Jó, hát én nem tudhattam, hogy közben megvilágosottál... Csak akkor nagyon azon az állásponton voltál, hogy baromság, amit írok. És, mint írtam, kaptam az alkalmon, hogy az akkori vitánkat le tudjuk zárni végérvényesen. Már nem azért, mert maradt volna benne tüske, hanem a te érdekedben, megadva annak a lehetőségét, hogy még jobb matekos válhasson belőled.
2022. márc. 1. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!