Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Homológ sorba tartozó konstitú...

Homológ sorba tartozó konstitúciós izomer?

Figyelt kérdés

Nincs azonos homológ sorba tartozó, elágazást tartalmazó konstitúciós izomere:

A) But-2-én.

B) Butanal.

C) Bután-1-ol.

D) But-1-in.

E) Bután


Elvileg a D a megfejtés, de egyáltalán nem értem Hiszen az alkinekre lehet felírni konstitúciós izomert tudtommal, ahogy a felsorolt elem közül mindenre. Elég lenne csak egy elágazást tartalmazó molekulát felírni. Mit nem értek ebben, ez miért rossz elgondolás?



2022. máj. 2. 23:09
 1/6 anonim ***** válasza:
Rajzold fel a but-1-int és próbálj meg máshová tenni elágazást, úgy, hogy még mindig but-1-in maradjon. Nem fog menni.
2022. máj. 3. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Nem teljesen értem sajnos. Ha felrajzolom a but-1-int és mondjuk a 3. C-re teszek egy metilcsoportot akkor 3-metilbut-1-int kapok, de az is a but-1-in homológ csoportjába tartozik nem? Lerajzoltam lentebb a kötéseket és a C atomokat:


C

|

C-C-C(3mas kötés)C

2022. máj. 3. 13:40
 3/6 A kérdező kommentje:
Jaj sajnos elcsúszott posztoláskor, a felső C balról a második C atomhoz kapcsolódna
2022. máj. 3. 13:41
 4/6 Silber ***** válasza:
100%
Amit felrajzoltál már pent-1-in lesz, mert a leghosszabb szénlánc immár 5 szénatomot tartalmaz.
2022. máj. 3. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Silber ***** válasza:
100%

Elnézést, megtévesztett az elcsúszás - pontosítom a magyarázatot.

Az elnevezés jó, 3-metilbut-1-in. Ez viszont már 5 szénatomot tartalmaz, így nem konstitúciós izomer - az ugyanis azonos összegképletű molekulák esetén állhat fenn.


A but-1-in esetében az első két szénatom ki van merevítve, míg a második kettő szabadon körözhet. Így a molekula nem tud olyan alakot felvenni, amibe az eredeti ne tudna szimpla elforgatással is jutni.

2022. máj. 3. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi!
2022. máj. 4. 20:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!