Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valószínűségszámítás?

Valószínűségszámítás?

Figyelt kérdés

Pisti az 1;2;3 számokat írja a következők szerint: 123212321..., végig ugyanolyan sebességgel. Véletlenszerűen megnyomunk egy gombot (mi nem látjuk, hogy Pisti mit ír), ekkor egy csengő hallatszik, és Pisti abbahagyja az írást (ha a csengőt sosem nyomjuk meg, akkor a végtelenségig írja).

Mekkora annak a valószínűsége, hogy a Pisti által utoljára leírt szám a 2-es? (Ha Pistit egy szám leírása közben zavarunk meg, akkor az elkezdett számot tekintjük az utolsónak leírtnak).



2022. máj. 17. 01:01
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
80%
Első körben annyit segítek, hogy az 1232 szekvencia ismétlődik.
2022. máj. 17. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
50%
Határozatlan a feladat. Azt is tudni kellene, hogy a megállítás eloszlása milyen, tehát annak, hogy az n-edik helyen állítjuk meg, mekkora a valószínűsége.
2022. máj. 17. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

#2, kár hogy (indoklás nélkül) le lettél pontozva, mert én is hasonlóra gondoltam. Én inkább onnan közelítettem meg, hogy nem tudjuk, hogy Pisti milyen gyorsan (de egyenletesen) írja a számokat, és ez valahogy befolyásolja a valószínűséget.

A kérdés ekkor az, hogy ha már ezt nem tudjuk, akkor ennek függvényében hogyan lehet megadni a valószínűséget.

2022. máj. 17. 11:24
 4/15 krwkco ***** válasza:
76%

Én nem látom úgy, hogy a feladatban az említett határozatlanságok benne lennének.

"végig ugyanolyan sebességgel."

Ennek az a szokásos értelmezése, hogy Pisti minden számjegyet azonos idő alatt ír le. Persze lehetne úgy is értelmezni, hogy a toll haladási sebessége állandó és ezért a hosszabb vonalú számok több időt vesznek igénybe. De ez nevetséges túlbonyolítás lenne.

"Véletlenszerűen megnyomunk egy gombot"

Vagyis annak a valószínűsége, hogy a gombot egy bizpnyos intervallumban nyomjuk le, az intervallum hosszával arányos.

A kettő feltételt egyesítve az a következtetés, hogy bármelyik számhelyet azonos valószínűséggel választjuk ki.

Van-e annak jelentősége, hogy pl. az első n számhelyben a kettesek aránya változó? Szerintem nincs, mert a kiválasztás nagyon hosszú időre is kiterjed, ahol ez a különbség csökken. És a kezdeti szakasz súlya egyre kisebb az átlagolásban.

Egyetlen dolog nem szerepel a feladatban: hogy a számsorrend periodikus és ez a periodikusság már a megadott számsorban látszik.

De a megoldás elején le lehet szögezni, hogy a megoldásunk ebből indul ki.

2022. máj. 17. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

#3 Miért akarsz olyan eseményt (írás sebessége) beleszámolni, ami nincsen benne a feladatban? Ha gyanúsan nehéz egy feladat, akkor mindig el kell gondolkodni azon, hogy nem te magad bonyolítod-e el.


"Van-e annak jelentősége, hogy pl. az első n számhelyben a kettesek aránya változó? Szerintem nincs"


Kétféleképpen lehet gondolkodni:


1. Mindegyik számra kiszámoljuk, hogy mekkora valószínűséggel írja le. Ebben az esetben látható, hogy a "2"-es számot sokkal gyakrabban írja le a többinél.


2. Tudjuk, hogy melyik szám után melyiket fogja leírni, ezt figyelembe vehetjük és eszerint is kiszámolhatjuk a számokra a valószínűségeket. Itt az ismétlődésnek van szerepe.

2022. máj. 17. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
61%

Legyen pl. ξ geometriai eloszlású, tehát annak a valószínűsége, hogy az n-edik helyen állunk meg: P(ξ = n) = ((1-p)/p)*pⁿ, n ≥ 1, 0 < p < 1, p tetszőleges. Akkor és csak akkor lesz a leírt szám 2-es, amikor n páros. Összegezzük ezeket az eseményeket 2-től végtelenig:


∑((1-p)/p)*(p²)ⁿ = p/(1+p), és ez bármi lehet 0 és 1/2 között.


Ezért mondom, hogy fontos az eloszlás.

2022. máj. 17. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 krwkco ***** válasza:
0%

#6

Ezen még gondolkodom egy kicsit.

De a végeredmény biztosan nem jó. Ha p kicsi, akkor a megoldásod 0 közeli valószínűséget ad. Pedig 1/2-höz kellene tartania.

2022. máj. 17. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
53%
Ellenőriztem kétszer is, és nem számoltam el semmit. Pont ennek kell kijönnie. Épp az a lényeg, hogy nem kell 1/2-nek lenni. Ugyanis a keresett valószínűség a "megállítás mint valószínűségi változó eloszlási függvényétől" függ.
2022. máj. 17. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 krwkco ***** válasza:
46%

"Ellenőriztem kétszer is, és nem számoltam el semmit. Pont ennek kell kijönnie."

És a józan ész?

Van egy eseményünk, ami az alacsony valószínűsége miatt nagyon sokára fog bekövetkezni. Akkor, amikor már rég elfelejtődik a kezdeti asszimetria és csak "2" és "nem 2" kimenetelek maradnak. Egyenlő hosszúságú intervallummal. Akkor a józan ész szerint nem 1/2-1/2 az események valószínűsége?

2022. máj. 17. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
44%

Nem tudom mit megy itt a nagy filozofálás.

A vak is látja, hogy a válasz 1/2, minden más csak mellébeszélés, túlbonyolítás.

2022. máj. 17. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!