Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » SOS segítség kellene észteregy...

SOS segítség kellene észteregyensúlyos feladat megoldásában?!

Figyelt kérdés

Szép estét!

Lenne egy feladat amin igen sokat gondolkodtam, de nem nagyon jutottam előre.

Mekkora tömegű vízmentes ecetsavat és mekkora tömegű abszolút alkoholt kevertünk ös sze , ha az észterképződési folyamatban kétszer nagyobb az etil - alkohol átalakulási százalé ka , mint az ecetsavé , és végül 44 g etil - acetátot nyertünk ? Az észteresítés egyensúlyi állandója : K = 4,00

Két megoldott feladatot is találtam, de szerintem mindkettő hibás (elvi hiba van benne).


[link]


https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazif..


Legutolsó próbálkozásom úgy zajlott, hogy kiindulásnak megadtam x mol savat, és y mol alkoholt.

Ebből z sav, és 2z alkohol alakult át.

Tehát egyensúlyban maradt x-z sav, és y-2z alkohol.

Az etil-acetátnál pedig 0,5 mol keletkezett, tehát ugyanennyi víz is keletkezett, így ezekből a termékekből 0,5-0,5 mol alakult át.

Arra gondoltam, hogy valahogy z értékét kellene kipörgetni. Nincs valami ötletetek? Ha meg tudjátok oldani, akkor az sem gond, ha csak rávezetnétek. Előre is nagyon köszönöm!



2022. jún. 19. 22:25
 1/9 A kérdező kommentje:

Abban biztos vagyok, hogy kétismeretelenes egyenletrendszer adja meg a megoldást, és hogy ebből az egyik egyenlet az egyensúlyi állandóra lehet felírni.

Talán a másikat az átalakulási száralékokra, nem tudom...

2022. jún. 19. 22:26
 2/9 anonim ***** válasza:
Miért elvi hibás a linkelt válasz?
2022. jún. 19. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Melyik linkre gondolsz, az e-házisra, vagy a gyakori kérdésekesre?
2022. jún. 19. 22:46
 4/9 anonim ***** válasza:
Az eházisnál látom a hibát, x=y-t feltételez. A gyakorisnál nem látok hibát, de magával mindig megengedőbb az ember, úgyhogy figyelek, hogy hol rontottam el másfél éve😅
2022. jún. 19. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Na most átszámoltam még egyszer, előző alkalommal elrontottam az egyenlet megoldását. Az egyenletrendszert két valós számpár elégít ki, melyből egy pár negatív, a másikak viszont pozitívak. Úgy stimmel is az átalakulási százalék.

Úgyhogy azt én néztem be, bocsi! :D

Annyi kérdésem viszont lenne, hogy a kezdeti etanol, és kezdeti karbonsavnál hogy jön ki, hogy 0,5+y, és 0,5+x mol volt?

Ennek a nyitjára annak fényében sem jövök rá, hogy most az egyenlet szerinti x- y valós számpárral kijön, hogy az etanol alfája dupla akkora.

köszi előre is a válaszod:)

2022. jún. 19. 23:08
 6/9 A kérdező kommentje:

Arra gondoltam, hogy a következőképpen jön ki:

0,5 mol -0,5 mol van az egyensúlyi elegyben az észterből, és a vízből.

Tehát 0,5-0,5 mol alakult át.

Szóval kezdetben 0,5-0,5 mol alkoholnak, és karbonsavnak egészen biztos, hogy kellett lennie.

2022. jún. 19. 23:10
 7/9 anonim ***** válasza:

Igen, valami olyasmi, amit #6ban írsz.

Az egyensúlyi elegyben ugye van x mol alkohol, illetve 0,5 mol víz, 0,5 mol észter. Ezek az egyenletből következően 0,5 mol alkoholból (és persze ugyanennyi savból) keletkeztek. Tehát eredetileg x-nél 0,5 móllal több alkohol volt, 0,5+x anyagmennyiségű alkohol volt. Ugyanígy a savra is persze.

Amúgy ilyen esetekben először érdemes wolframalphával megoldani az egyenleteket, az tuti nem hibázik😉😅

2022. jún. 19. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Nagyon köszi:)

A wolframalphát még nem kezelem valami magabiztosan, egyenletrendszerrel még sosem próbáltam, mindig tologatom, hogy mikor tanulom meg már végre rendesen használni, pedig már nagyon kellene.

Köszi még egyszer:)

2022. jún. 19. 23:32
 9/9 A kérdező kommentje:
Viszont amit gyk-n találok megoldást, egy-egy feladatra, azért le szoktam ellenőrizni, mert be szoktak küldeni hibásakat is, és van amikor senki nem korrigálja (lsd. e-házis link). Meg nekem nem is az eredmény, levezetés a fontos, hanem hogy megértsem.
2022. jún. 19. 23:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!