Adrian.Leverkuhn kérdése:

A+b+c+d+e=20 és a^2+b^2+c^2+d^2+e^2=100. Valós számhalmazon dolgozunk. Mennyi lehet az e maximális érteke?

Cauchy-s-B -egyenlőtlenséggel becsültem felülről a 20-e=a+b+c+d kifejezést és az e max. értéke 8 lett. Jó ez a megoldás? Köszönöm előre is.

2022. júl. 16. 12:24
 1/3 anonim ***** válasza:
Kifejtenéd részletesen, hogy mit csináltál?
2022. júl. 16. 14:04
 2/3 A kérdező kommentje:

20-e = a+b+c+d


CBS-egyenlőtlenség:

a+b+c+d <= sqrt(a^2+b^2+c^2+d^2)×sqrt(4)


Osztunk sqrt(4)=2-vel


10-e/2 <=sqrt(a^2+b^2+c^2+d^2)


10-e/2 <=sqrt(100-e^2)


Névyzetreemelünk:


100-10e + (e^2)/4 <=100-e^2


-40e + (e^2) <=-4e^2


5e^2 -40e <= 0


e(e-8) <=0


Ekkor a parabola allasából kiindulva az e maximális erteke az e=8 zérushely.

2022. júl. 16. 16:28
 3/3 anonim ***** válasza:
37%
Szerintem ez így teljesen jó.
2022. júl. 16. 17:48