Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » A kocka felszíne és térfogata...

A kocka felszíne és térfogata között mi a különbség?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy általános iskolás tananyag, de most a geometriai feladatoknál előjött ez, és nem igazán értem.


A felszínt nagyjából tudom: a kocka lapkákból (négyzetekből) épül fel, és ez a 6 lapka adja a felszínt.


De mi a térfogat, a kocka melyik része az?


2022. szept. 14. 09:29
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Felszín: amekkora felületet ecsettel le tudsz festeni, pl. 24 cm², 3 m², stb.

Térfogat: amennyi festéket bele tudsz tölteni, pl. 45 cm³, 2 liter, stb.

2022. szept. 14. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Így már értem! Köszönöm!
2022. szept. 14. 09:56
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Nekem onnan volt könnyű megjegyezni, hogy mire utalhat a neve.


térfogat: ekkora részét foglalja el a térnek, ekkora részt foglal magába. Ahogy az első is írja, ekkora mennyiségű folyadékot lehetne mondjuk beletölteni.

2022. szept. 14. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Igaz, ez is jó példa. :)
2022. szept. 14. 10:33
 5/6 anonim ***** válasza:
0%

#1, amit írtál, az nem a térfogat, hanem az űrtartam!

Bár van átmenet a kettő között, és sokszor gyakorlatilag egyenlőként tekintünk rájuk, mégsem ugyanaz a kettő. Egy pohár űrtartama és térfogata nem egyezik meg; például egy 2 deciliteres pohárnak bármekkora lehet a térfogata, függően attól, hogy a pohár fala milyen vastag.


A térfogat -ahogy a név is mutatja- a „térből elfogott” rész. A térfogat ugyanúgy működik, mint síkban a terület; a terület azt mutatja meg, hogy a síkidom hány kicsi négyzettel fedhető le. Tehát ha területre 3 m^2-t kapunk, akkor a síkidom (formájától függetlenül) 3 darab 1 m x 1 m-es négyzettel lefedhető (úgy, hogy a négyzetek darabolhatóak). Térfogat esetén ugyanez a gondolatmenet, csak a testet kicsi kockákból építjük fel; a 3 m^3 azt jelenti, hogy 3 darab 1 méter élű kockából fel tudjuk építeni a testet (a kockák itt is darabolhatóak).


A felszín esetén azt tudjuk, hogy minden poliéder (síkidomokkal határolt test) kihajtogatható a síkba. A felszín nem más, mint az ezzel a kihajtogatással kapott síkidom területe (ezt nevezzük egyébként testhálónak is).

Vannak olyan testek, amik nem poliéderek, mégis kihajtogathatóak a síkba, ilyen például a forgáshenger, melynek testhálója két ugyanakkora kört és egy téglalapot tartalmaz.

És vannak olyan testek, amiket nem tudunk kihajtogatni, mint például a gömb, de ezeknél a testeknél is értelmezhető a felszín.

2022. szept. 14. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
A felszín van kívül, a térfogat belül. :)
2022. szept. 14. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!