Egyenlettel megoldható szöveges feladatok, nem ertem?

Nem értem ezt az anyagot, de teljesen valaki eltudná magyarázni? nem tudom mi lehet a baj velem.

2022. dec. 14. 17:04
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Itt most fel kéne dobnod egy feladatot, és hogy hogyan nem tudsz belőle egyenletet faragni... amúgy
2022. dec. 14. 17:15
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon sok feladattipus van ehhez. Jó lenne látni, mit nem értesz. Legalább egy két feladatot, próbalj meg megoldani és tedd ide fel, hogyan gondolkodsz közben, hogy lassuk mi megy félre.
2022. dec. 14. 17:24
 3/10 anonim ***** válasza:
Először is értelmezed a feladatot, és kigyűjtöd belőle a számszerű adatokat. Aztán megkeresed a feladat szövegében a kérdést, amire a választ kell megadnod – a kérdezett mennyiség lesz az egyenletben az ismeretlen, azt jelöld x-szel. Utána felírod az összefüggéseket az x és a többi adat között, amiből össze kell állnia egy egyenletnek. Az egyenlet megoldásával megkapod x értékét, azaz a választ a szöveges feladatban feltett kérdésre.
2022. dec. 14. 17:27
 4/10 A kérdező kommentje:
Mondjuk Réka és Lili együtt 34 évesek Jövőre Réka már kétszer annyi idős lesz mint Lili, hany evesek most?
2022. dec. 14. 17:32
 5/10 anonim ***** válasza:
0%

R+L=34

R+1=2*L

-----------

R,L=?


Megoldási ötlet:

R=34-L=2*L-1=R --> 35=3*L --> L=35/3

R=34-35/3

Ellenőrzés behelyettesítéssel:

R+L=34 --> 34-35/3+35/3=34 pipa

R+1=2*L --> 3/3*35-1/3*35=2*35/3 pipa


Másik megoldás: lineáris egyenletrendszer mátrixos alakban, bal oldal egységmátrixra hozása szabályos átalakításokkal:

R L |

(1 1 | 34)

(1 -2 | -1) // -1*(1 1 | 34)

->

(1 1 | 34)

(0 -3| -35) // :-3

->

(1 1 | 34) // -1*(0 1 | 35/3)

(0 1 | 35/3)

->

R L

(1 0 | 34 - 35/3)

(0 1 | 35/3)

Egyenlet alakban:

1*R+0*L = 34 - 35/3

0*R+1*L = 35/3

Azaz Réka 34 - 35/3 éves, Lili 35/3 éves


Lehet több megoldás is egyenletrendszernél, pl. végtelen megoldása is lehet egy egyenletrendszernek, 0 megoldása is, vagy 2,3,... véges sok megoldása is. Gondolj geometriai példákra, pl. egy szöveges feladat arról, hol lesz(nek) metszéspontja(i) két geometriai alakzatnak, amiket a szöveges feladat ír le. Egyenletté alakítod alakítod a két alakzatot, és a paraméterektől függően lehet 0, 1,2,... Végtelen metszéspontja, végtelen esetén jó esetben fel tudsz írni rá egy függvényt, hogy hol.

2022. dec. 14. 18:02
 6/10 anonim ***** válasza:

Jelölje x Réka jelenlegi életkorát. Ha ketten együtt 34 évesek, és Réka most x éves, akkor Lili most 34–x éves.

Jövőre mindketten egy évvel idősebbek lesznek: Réka x+1, Lili 34–x+1.

De jövőre Réka kétszer annyi idős lesz, mint Lili, tehát Réka x+1 éve meg fog egyezni Lili 34–x+1 évének kétszeresével, azaz 2*(34–x+1)-gyel. Ez már felírható egyenletnént:

x+1 = 2*(34–x+1)

x+1 = 70-2x

3x = 69

x = 23

Réka tehát 23 éves most, Lili pedig 34–23, azaz 11.

Jövöre 24 ill. 12 évesek lesznek, tehát valóban Réka kétszer annyi idős lesz, mint Lili.

2022. dec. 14. 18:05
 7/10 anonim ***** válasza:
De amúgy egyszerűbb szöveges feladatokat ábrázolhataz is X-Y koordinátarendszerben. Felrajzolod, és látod a lehetséges megoldásokat. Ez is egy ellenőrzési mód, bár csak "szép" számok esetén lehet ez alapján tökéletesen megtippelni a megoldásokat.
2022. dec. 14. 18:07
 8/10 anonim ***** válasza:

5-ös voltam, egy +1 figyelmetlenségből kimaradt, szóval

helyesen R+1=2*(L+1)

2022. dec. 14. 18:09
 9/10 anonim ***** válasza:
#5, az a hatalmas probléma a megoldásoddal, hogy egyenletrendszerben írtad fel. Ha a kérdező sima egyenletet sem tud megoldani, akkor nem gondolhatod, hogy ezt meg fogja érteni...
2022. dec. 14. 20:58
 10/10 krwkco ***** válasza:

A feladatot mondatrészekre kell bontani. Ha nem tudunk copy/pastelni, mert a szövag papíron van, akkor húzzuk alá, vagy húzzuk át azt a szöveget, amit éppen feldolgozunk.

- Kezdjük a végével, a kérdéssel: "hany evesek most?". Adjunk nevet az ismeretleneknek: R és L.

- "Réka és Lili együtt 34 évesek": R+L=34

- "jövőre": R+1 és L+1

- "Réka már kétszer annyi idős lesz mint Lili": R+1=2*(L+1) Vigyázat! Nem azt a számot kell megszorozni, amire az "idősebb", "nagyobb", "több" állítás érvényes, hanem mindig a másikat.


Az ilyen egyszerű egyenletekkel van gondod?

2022. dec. 14. 21:28