Valaki le tudja nekem vezetni, hogy miért ez jön ki?


[link]


Ezekben a függvényvizsgálatokban igazából azt nem értem,hogy hogyan kapom meg, hogy mennyi az x és hogy miért van az hogy néha csak 2 x eredménye jön ki máskor meg 3 olyan x pont van ahol 0 az érték és nincs előjel.


Azt viszont jól gondolom, hogy a derivált függvénybe behelyettesítve valamilyen számot és akkor azzal tudom eldönteni hogy nő vagy csökken a függvény?


2023. jan. 4. 18:19
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Kell az első és a második derivált is, plusz hogy az adott pontban merre tart a fgv de nem fogom elmagyarázni nekem is vizsgaidőszak van az fontosabb
2023. jan. 4. 18:30
 2/14 A kérdező kommentje:
A második derivált akkor kell csak ha a konvexitást vizsgálom, nekem az x=0 meg x=+/- 3 stb ilyesmikkel van gondom.
2023. jan. 4. 18:44
 3/14 anonim ***** válasza:

Itt van:

[link]

2023. jan. 4. 18:57
 4/14 anonim ***** válasza:

"Azt viszont jól gondolom, hogy a derivált függvénybe behelyettesítve valamilyen számot és akkor azzal tudom eldönteni hogy nő vagy csökken a függvény?"


Jól gondolod, mivel erre találták ki a differenciálszámítást, amiből lett a deriválás. Ha a deriváltba behelyettesítve a függvényérték pozitív, akkor az adott pontban szigorúan monoton nő a függvény, ha negatívat, akkor szigorúan monoton csökken, ha pedig 0-t kapsz, akkor érdekes dolgok lehetnek a növekedésre nézve.


Illene egy kicsit részletezni, de alapvetően ezek az x-et úgy jönnek ki, hogy a függvényekett egyenlővé tesszük 0-val és megoldjuk őket;


-a zérushelyhez az eredeti függvényt tesszük egyenlővé 0-val:


x^4-4x^3 = 0, ezt úgy tudjuk megoldani, hogy kiemelünk x^3-nt:


x^3*(x-1) = 0, egy szorzat értéke csak úgy lehet 0, hogyha valamelyik tényezője 0, tehát vagy x^3=0, amire x=0 jön ki, vagy (x-1)=0, amire x=1.


-hogy megtudjuk, hogy a függvénynek hol lehet szélsőértéke, ahhoz a deriváltat kell egyenlővé tennünk 0-val:


4x^3-12x = 0, itt is kiemelhetünk x-et:

x*(4x^2-12) = 0, itt ugyanaz a helyzet, mint az előbb; vagy x=0, vagy 4x^2-12=0, aminek vagy így, vagy úgy, de x=gyök(3) és x=-gyök(3) a megoldása (legegyszerűbb, hogyha a megoldóképlettel oldod meg, mert ha gyökvonással oldod meg, akkor ütközhetsz problémákba).


-a konvexitás megállapításához a második deriváltat kell egyenlővé tennünk 0-val:


12x^2-24x=0, ez megoldható a megoldóképlettel is, de kiemeléssel is tudunk számolni; x*(12x-24)=0, így vagy x=0, vagy 12x-24=0, vagyis x=2.


A táblázat felrajzolása megy?

2023. jan. 4. 19:16
 5/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, azt hiszem értem. Igen a táblázat felrajzolása megy. Köszönöm mégegyszer!
2023. jan. 5. 13:24
 6/14 A kérdező kommentje:
Illetve annyi, hogy a második feladatban ahol -x^4+18x^2 van ott elakadtam a zérushely megállapításában.
2023. jan. 5. 14:26
 7/14 anonim ***** válasza:

Első deriváltig eljutottál? Azt megkapod, -4x^3+36x

Ezt alakítsd szorzattá, mondjuk úgy hogy X(36-4x^2) vagy 4x(9-x^2), szorzat mikor =0? Amikor az egyik szorzó tényező 0. 4x akkor =0 ha az X=0. 9-x^2=0, átrendezed 9=x^2 tehát X=√9 azaz +-3. Ez nem megy vagy mi a probléma?

2023. jan. 5. 14:57
 8/14 A kérdező kommentje:

a zérushelynél az eredeti függvényt tesszük egyenlő nullával nem?

A derivált függvényt akkor tesszük egyenlővé nullával, ha stacionárius pontokat keressük. Azt tudom hogy kell. Az elején ez nem megy, hogy -x^4+18x^2=0 és akkor ebből kiemelek x^2 marad az hogy (x^2)x^2+18=0

Itt tudom hogy akkor az egyik x az = 0 Viszont a másik kettő hogy jön ki +/- 3ra ami a megoldókulcsban van?

2023. jan. 5. 15:35
 9/14 anonim ***** válasza:

Nem jól emeltél ki...


-x^2*(x^2-18) = 0

2023. jan. 5. 15:47
 10/14 A kérdező kommentje:
Igen elírtam a mínusz jelet, de innen nem tudom hogy tovább mert megoldóképlettel a az x^2-18 nem jó mert tört szám jön ki és a megoldókulcs szerint +/- 3nak kell lennie ebből nem tudom hogyan kéne ezt az eredméynt varázsolni
2023. jan. 5. 17:14
1 2