Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a különbség az átlag...

Mi a különbség az átlag életkor és a születéskor várható élettartam között?

Figyelt kérdés

2023. febr. 19. 16:57
 1/4 anonim ***** válasza:
80%

A születéskor várható élettartam: A 2022-ben meghaltak életkorát összeadják és elosztják, a 2022-ben meghaltak számával. Akik nem élik meg az egy éves kort azokat nem számítsák bele. Ezt minden évre ki lehet számolni, de akár a 2010-2020-ig lévőt is.


Átlag életkor: Ezt az adott ország élő embereire számolják kis, összeadják az élő lakosság életkorát és elosztják az élő lakosok számával.

2023. febr. 19. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
80%

Születéskor várható élettartam: aki most születik, az várhatóan mikor hány évesen fog meghalni. Általában a fejlett, egészségükre vigyázó, nem háborúban álló országokban magasabb.


Átlag életkor: a jelenleg élők átlagban hány évesek. Általában az alacsony gyereknépességgel és magas idős népességgel rendelkező országokban magasabb.

2023. febr. 19. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Egyébként ha, mondjuk, 2021-ben 79 év volt az átlagéletkor (nem tudom, mennyi volt, ez csak egy példa, most nem a szám a lényeg), az azt jelenti, hogy átlagban ennyi idősen haltak meg abban az évben az emberek, vagy azt jelenti, hogy akik 2021-ben születtek, várhatóan 79 évig fognak élni?
2023. márc. 26. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

3


Nem. Az átlagéletkor az, hogy akik most jelenleg ÉLNEK hány évesek átlagban. Ebben benne van a szomszéd 80 éves Marika néni, és a kisunokája az 5 éves Pityuka is.


A várható élettartam számításában meg a nemrég (ebben az évben) MEGHALTAK vannak benne. Szóval Marika néni végelgyengülésben meghalt 96 éves férje, meg a rákban meghalt 30 éves keresztlánya.

Bár megjegyzendő, hogy a csecsemőhalandóságot (1 évnél fiatalabbak elhalálozását) nem számolják bele.


Pluszba meg megjegyezném még, hogy nem csak születéskor várható élettartam van, hanem x évesen várható élettartam is. Abba nem csak az egy éven aluliakat nem számolják bele, hanem az x éven aluliakat se. Mert ugye ha már megérted a 70 éves kort, akkor az előtt már nem tudsz meghalni, így nincs értelme beleszámolni a 70 éves koruk előtt meghaltakat. Ez azt mutatja meg, hogy ha valaki már elérte az x éves kort, mennyi évre számíthat még. Ez mindig magasabb, mint a születéskor várható.



Itt látszik, hogy a Születéskor várható átlagos élettartam közel kétszer annyi, mint az Átlagéletkor:

[link]

2023. márc. 26. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!