Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A születéskor várható élettart...

A születéskor várható élettartam mennyire reális?

Figyelt kérdés

Hatalmas számok vannak a ma születettek mellett (gondolom mindenkinek a saját születési dátumát kell néznie).

Tudom, hogy az orvostudomány egyre fejlettebb. Ugyanakkor ezzel szemben áll, hogy sohasem volt ennyire egészségtelen a környezetünk és az életünk, mint most. Sohasem kellett ennyire kevés fizikai erőbefektetés, sohasem volt ennyi mesterséges kaja és a többi.


2022. febr. 22. 22:33
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
86%
Reális. A felsorolt dolgok kapásból kevésbé rövidítik meg az életed minthogy megesz a barlangi medve (szélsőséges példával élve), ráadásul emellé jön még az orvostudomány is, ami szintén jócskán megdobja az élettartamot.
2022. febr. 23. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Nekem a változás nagyon gyorsnak tűnik. Érdekelne a számítás pontos menete. Biztos vagyok benne, hogy nem azt jelenti, amit a neve sugall. Minden évben az aktuális korfa alapján teszik meg a becslést, a "zavaró statisztikai kilengések" kiegyenlítésével. A "zavaró statisztikai kilengések" kiegyenlítése tág lehetőségeket ad az eredményeknek az igényekhez való igazítására.
2022. febr. 23. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Engem is érdekelne a számítás pontos menete egyébként.



Az ember amúgy is 40-50 évre való, mert az evolúciónak elegendő ennyi időre.

Ehhez jön, hogy az életkörülményeink és a életmódunk merőben eltér attól, amire a test való.

Nem tudom, hogy ilyen szinten életben tud-e tartani az orvostudomány és hogy akarjuk-e egyáltalán (30 évet élni nagyon betegen, a végén rákosan pár évet). Mármint ez a betegesség a nagyszüleinkre igaz, akik még sokkal többet mozogtak, többet voltak a szabadban és kevesebb műkaját ettek.

2022. febr. 23. 08:22
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

A számítást itt találjátok: [link]


Ez egy statisztikai úton előálló mérőszám. Önmagában az egyén számára nincs nagy jelentősége. Nem azt mondja meg, hogy egy ma született csecsemő várhatólag meddig fog élni, hanem a jelenlegi mortalitási adatok mellett átlagosan meddig élne. Azaz, ha a mortalitási adatok nem változnának, akkor várhatólag eddig élne. Mivel a mortalitási adatok folyamatosan javulnak, ezért valószínűleg a most születő generáció tovább fog élni, mint azt a születéskor várható élettartam alapján számítják.

Nem kell korrigálni a "zavaró statisztikai kilengéseket" mert nincsenek ilyenek. Ezt maga a számítás menete garantálja.

2022. febr. 23. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
A mai életmód mellett is reális? Mert akik most 70-80 évesek, még egész máshogy éltek, mint akik 20-30 évesek most.
2022. febr. 23. 18:11
 6/14 anonim ***** válasza:
82%

Úgy gondolom, hogy a várható élettartam inkább javulni fog a következő években, mint romlani.

Feltételezem persze, hogy nem lesznek pusztító járványok, nagy háborúk esetleg valamilyen egyéb globális katasztrófa. A várható élettartamot erősen meghatározza a jólét és az egészségügyi ellátás minősége valamint elérhetősége. Feltételezhetjük, hogy a gazdasági növekedés egy ideig még fennmarad, így egyre többen fognak egyre jobban élni. Szintén feltételezhetjük, hogy az orvosi és gyógyszeripai kutatások révén tovább fog javulni az egészségügyi ellátások minősége. Az ellátások elérhetősége Európában nem olyan jelentős probléma (ld. társadalom biztosítási modell), az Egyesült Államokban pedig remélhetőleg megtalálják a módját a kiterjesztésének.

Az életmódbeli problémák jellemzően a gazdagabb országokat sújtják és ott is a jobb módú rétegeket. A tömegtermeléssel előállított élelmiszerek pedig egyelőre még inkább javítják a várható élettartamot, mivel nagy tömegek számára biztosítanak ellenőrzött és elfogadható minőségű táplálékot.

2022. febr. 23. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
A mozgáshiány, a minőségi éhezés, a túlzott sózás, a tartósítószerek, az ízfokozók?
2022. febr. 23. 18:44
 8/14 anonim ***** válasza:
77%

Ezekhez képest még mindig vezetnek azok a vívmányok, amelyek az életkort növelik. Elsősorban az egészségügyben elért eredmények az elmúlt évtizedekben. Rengeteg betegséget gyógyítanak, ami mondjuk 30 éve még halálos volt. Sokkal jobbak a diagnosztikai módszerek, korábbi fázisban ismerik fel a bajt, amikor még jól kezelhető.

Életmódban szintén sok pozitív változás történt. Bármilyen furcsa, sokkal tisztább a levegő, mint pl. a 80-as években volt, köszönhetően a környezetvédelmi szabályozásoknak, a kétütemű autók eltűnésének, a katalizátor általánossá válásának, a szilárd és olaj tüzelés visszaszorulásának, az ipar és a mezőgazdaság környezetvédelmi szabályozásának, stb.

A kemikáliák használata szintén visszafogottabb akár a mezőgazdaságban, akár az élelmiszeriparban vagy az élet más területein. Jobb a munkabiztonság, munkavédelem...


Igen, amiket leírtál valós problémák mind, de ehhez képest még mindig sokkal többet nyom a latba, hogy tömegek férnek hozzá jó vagy viszonylag jó minőségű élelmiszerhez. A mozgáshiány is gond, de másik oldalon visszaszorult a megerőltető és egysíkú munkavégzés.

2022. febr. 23. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
A megerőltető vagy egysíkú munkavégzés a rosszabb vagy az egész napos ülés?
2022. febr. 23. 22:05
 10/14 anonim ***** válasza:
0%

"Az ember amúgy is 40-50 évre való, mert az evolúciónak elegendő ennyi időre."

Az ember több, mint egy állat.

2022. márc. 23. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!