Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Geometriás feladatban segítség?

Geometriás feladatban segítség?

Figyelt kérdés

Számítással döntsük el, hogy a P(2,0) pont benne van-e

az ABC háromszögben, ahol A(5000,1), B(−10000, −1) és C(−100000, −2)



2023. márc. 9. 22:05
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Egy lehetséges megoldás; ki tudjuk könnyen számolni a háromszög súlypontját a tanultak szerint: S(-35000; -2/3). Az S pont biztosan a háromszög egy belső pontja.


Amit tehetünk; írjuk fel az oldalegyenesek egyenleteit, valamint a P és S pontok által meghatározott egyenes egyenletét. Ha a P pont a háromszögön kívül van, akkor valamelyik oldalegyenes „közéjük áll”, vagyis az oldalegyenes a két pont között metszi a két pont által meghatározott egyenest. Ha egyik sem tesz így, akkor pedig a háromszögön belül helyezkedik el a P pont.


Tehát megnézzük, hogy az oldalegyenesek hol metszik a PS egyenest. Ha a metszéspont koordinátáira igaz, hogy x eleme ]-35000;2[ ÉS y eleme ]-2/3;0[, akkor a metszéspont elválasztja P-t és S-t, tehát a P pont kívül esik, de ha egyik sem tesz így, akkor belül van.


Fontos megjegyezni, hogy az intervallumok mindkét oldalon nyíltak, azonban kérdés, hogy a „benne van a háromszögben” részt hogyan értelmezi a feladat; én úgy értelmeztem, hogy a benne van azt is jelentheti, hogy a háromszög valamelyik oldalára esik. Ha a feladat ezt sem engedi meg, akkor 2-nél és 0-nál zárttá kell tenni, vagy manuálisan is megnézhetjük, hogy valamelyik oldalegyenesnek tagja-e a P pont, egyszerűen csak a koordinátáit be kell helyettesítenünk az egyenesek egyenleteibe, és ha egyenlőséget kapunk, akkor valamelyik egyenesen rajta van, egyébként nem.


Lehet, hogy van szebb/egyszerűbb megoldás is, én ezt találtam.

2023. márc. 10. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 krwkco ***** válasza:
100%

Egy másik megoldás:

Fel kell írni pl. az AB oldal egyensének egyenletét. Be kell helyettesíteni a C és a P pont koordinátáit. Ha az eredmény előjele ugyanaz, akkor a P pont az egyenes megfelelő oldalán van.

És ezt meg kell ismételni a BC és CA oldal egyenesére is.

2023. márc. 10. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!!
2023. márc. 10. 21:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!