Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hányféleképpen kaphatunk...

Hányféleképpen kaphatunk pontosan két találatot az ötös lottón?

Figyelt kérdés

Megoldás: 5*4*85*84*83 / (3!*2!)


Van két halmazom. Az egyik halmazban öt darab szám szerepel, a másik halmazban pedig 85 darab szám.

Az ötelemű halmazból kiválasztok két számot, a 85 elemű halmazból pedig kiválasztok három számot. Tehát összesen 5 darab számot választok ki a két halmazból. Ugyan azt az 5 számot 120 féleképpen tudom kiválasztani. Pontosan emiatt, ha a sorrend nem számít az 5 elem kiválasztásánál, osztani kell 120-al a permutációk számát, így kapom meg a sorrend nélküli kiválasztások számát. Ez az én feltevésem, ami ebben az esetben nem vezet jó megoldásra.


A problémám, hogy a fenti megoldásnál csak 12-vel osztunk, ezek szerint ebben az esetben ugyan azt az öt számot 12 féleképpen tudom kiválasztani. Lehet, hogy ott van a válasz az orrom előtt, de én komolyan nem tudom észrevenni...



2023. ápr. 10. 02:37
 1/4 anonim ***** válasza:
85%
(5 alatt 2) * (85 alatt 3)
2023. ápr. 10. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 krwkco ***** válasza:

"Ugyan azt az 5 számot 120 féleképpen tudom kiválasztani."

Az a hiba ebben az érvelésben, hogy mivel külön választod ki a két jót és és a három rosszat, ezek nem keverednek. Nem 5! féle sorrend adja ugyanazt a megoldást, hanem csak 2!*3!.

2023. ápr. 10. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Itt mutatkozik meg gyönyörűen, hogy nem tudják normálisan megtanítani a képletek használatát a kombinatorikában...


A te gondolatmenetedben az a probléma, hogy gyakorlatilag te ezt csinálod, csak mivel nem látod át teljesen a helyzetet, ezért nem működik az, amit szeretnél:


_ _ _ _ _

J J R R R


A J a „jó”, az R a „rossz” számok vonala. Amikor 5!-sal szeretnél osztani, akkor úgy számolsz, mintha a rossz számok is kerülhetnének a jók vonalaira és fordítva, de nyilván ez így nem lesz jó.


Egy másik fontos dolog, amit meg kell említenünk; mivel a feladatban nem számít a sorrend, ezért mi kijelölhetünk egy sorrendet, ami mentén össze szeretnénk szedni az eseteket.


Nézzünk egy másik szemléletet; tegyük fel, hogy az 1;2;3;4;5 számokat jelöltük meg (bármilyen másik számötöst mondhatnék, teljesen mindegy). Bontsuk esetekre:


1. eset: az 1;2 számokat találom el, ezt (85*84*83)/3!-féleképpen tudom megtenni (itt talán nem kell külön magyaráznom a miértet).


2. eset: az 1;3 számokat találom el, nem meglepő módon ez is (85*84*83)/3!-féleképpen történhet meg.


3. eset: az 1;4 számokat találom el, szintén (85*84*83)/3!-nyi lehetőséggel.


Ebben az esetben nem lenne olyan bonyolult az a pár esetet manuálisan összeszedni, ahogy kettes találatunk lehet a lottón. Itt azt érdemesebb észrevenni, hogy a számítás végén a kapott eredményeket összeadnánk, és mivel ugyanazokat a számokat adjuk össze, ezért rövidebben valami*(85*84*83)/3! alakban tudjuk megadni az eredményt. A 'valami' nem más, mint a megkülönböztetett esetek száma, szóval már csak az a kérdés, hogy ők hányan vannak; pont annyian, ahányféle módon az 5 számból ki tudok 2 számot választani úgy, hogy sorrendjük nem számít, ez összesen (5*4)/2!. Tehát végül (5*4)/2! * (85*84*83)/3!-féleképpen lehet kéttalálatosunk a lottón, ami megegyezik a megoldásban szereplő (5*4*85*84*83)/(2!*3!)-sal.


Ha mindenképp ragaszkodsz az 5!-sal való osztáshoz, akkor ahhoz előbb az eseteket úgy kell összeszedned, mintha a sorrend számítana. Most kifejtés nélkül ennek az eredménye: (5 alatt a 2)*5*4*85*84*83, és akkor ez szépen osztható lesz az 5!-sal úgy, hogy az előbbi eredményt megkapjuk.

2023. ápr. 10. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a válaszát.
2023. ápr. 10. 14:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!