Hány háromszögre bontják a konvex nyolcszöget az egyik csúcsából kiinduló átlók?

Nos, ez lenne a kérés.. Természetesen ha lerajzolom meg tudom számolni.. És így kijön, hogy 6. De nincs erre valami tétel vagy hasonló? Mert nem hiszem, hogy az lenne, hogy n-2.. vagy mégis?
2009. jan. 21. 20:22
 1/8 anonim válasza:

Pedig ilyen eygszerű, mint írtad, n-2 :)


Egy egyszerű kis bizonyítás lehet rá pl.:

Kiválasztasz egy csúcsot, legyen ez a1, majd valamely irányba körben a sokszögnél sorban a2, a3,..., an. Az a1-et és a2-t összekötő szakasz a sokszög egy oldala, így egy elfajuló esetként egy részre "bontja" fel a sokszöget. Ezután kössük össze az a1-et a3-al, ekkor az a1a2a3 pontok egy háromszöget határoznak meg, így egy háromszögre és egy másik sokszögre van szétbonva a sokszög. Ezután mindig amikor az a1-et a következő ai-vel kötöd össze, egyel több háromszöget kapsz. a(n-1)-ig mehetsz el, mivel a1an megint egy oldal lesz, nem átló. Így a3,a4,...,a(n-1)-ig mindig egyel több háromszög keletkezett, ami n-3, viszont a legvégén a megmaradó sokszög (az a1,a(n-1),an) is háromszög lesz, így n-3+1=n-2 háromszögre bontja szét. Bármelyik csúcsot választjuk kezdőpontnak, ugyanezen gonolatmenettel n-2 db háromszöget kapunk, így ez nem függ attól, hogy melyik csúcsot választjuk a1-nek.

2009. jan. 21. 21:25
 2/8 anonim ***** válasza:
Mégis. Minden konvex n-szöget n-2 háromszögre lehet felbontani az egy csúcsból kiinduló átlók segítségével. (négyszög: 2, öccög: 3, haccög: 4 stb...:)
2009. jan. 21. 21:28
 3/8 anonim ***** válasza:
Bah... megelőztek. :(
2009. jan. 21. 21:28
 4/8 A kérdező kommentje:
:D Az első kicsit bonyolultra sikeredett, de csodálatos magamon is elképedve már a második elolvasásra megértettem. Köszönök szépen minden választ (: Ezen múlik a holnapi feleletem :S Nah, további szép estét mindenkinek (:
2009. jan. 21. 21:50
 5/8 anonim ***** válasza:
Érdekes! Én a négyszöget két átlóval nem tudom két háromszögre osztani! Nekem mindig NÉGY jön ki!
2009. jan. 22. 11:11
 6/8 anonim ***** válasza:
Utolsó vagyok. BOCSÁNAT! Rosszul olvastam a kérdést.
2009. jan. 22. 11:13
 7/8 anonim válasza:
Az EGY csúcsból kiinduló átlókról van szó, nem arról, hogy minden átlót behúzol. Egyébként az első válaszoló vagyok, és mivel matek szakos lehet túlbonyolítottam a dolgot :) Viszont ha ismered a teljes indukciót, akkor íme egy egyszerűbb bizonyítás: A háromszögre triviálisan igaz az álíltás, tehát el lehet indítani az indukciót. Ezután tegyük fel, hogy n-1-ig igaz az állítás, tehát minden k-1 oldalú sokszöget k-3 háromszögre bont fel, ha k<=n. Ekkor vegyünk egy n oldaló sokszöget, válasszunk ki egy csúcsát (legyen ez a1, és mint az első biz-ban sorban legyen a2,a3,...,an a csúcsok) és kössük össze a3-al. Ekkor Az a1a2a3 egy háromszög, és az a3a4...ana1, a másik sokszög amire vágtad, egy n-1 oldalú sokszög, amire igaz az állítás az indukciós feltevés szerint. Így n-3+1=n-2 jön ki n-re is. Ezzel igazoltuk az állítást :)
2009. jan. 22. 11:19
 8/8 A kérdező kommentje:

Nah ez már nem annyira érthető :DD De azért köszönöm (: Mára kellett volna, szóval késő lenne, de amúgy is elmaradt a matek, szóval örülök ((:

Köszönök minden segítséget mindenkinek mégegyszer :D

2009. jan. 22. 21:20