Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Találós kérdés, matek 5ösért!?...

Találós kérdés, matek 5ösért!? *Van egy nagy asztal, amin van nagyon sok 100Ft-os.128db ezek közül fejjel felfelé van, a többinek az írás felülete van felül. Részletek lent

Figyelt kérdés
Van egy nagy asztal, amin van nagyon sok 100Ft-os. 128db ezek közül fejjel felfelé van, a többinek az írás felülete van felül. Bekötött szemmel kell a 128db fejjel felül lévő érméket 2 egyenlő részre oszatni. (64-64db) Hogyan lehetséges ez? /nem lehet tapogatni/
2011. jan. 31. 21:18
1 2 3
 21/29 anonim válasza:
26%

Azt írtad, hogy 128érme fejjel lefelé van. Tehát az írás van felül?

A többinek meg az írás felül...de akkor mindegyik érmének az írás van felül. Tehát nem n-128 érménk van hanem 128.

Amit 64-64felé kell rendezni. Inenntől nem mind1? Ha elkezded a kezeddel rendezgetni akkor csak megkell számolnod rendezgetés közbe 64et nem? Mert akkor a maradék is 64lesz amihez nem nyúltál.

2011. jan. 31. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 anonim ***** válasza:
76%
Olvasd el újra, először én is félreolvastam. Fejjel felfelé vannak, amiket szét kell válogatni.
2011. jan. 31. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 anonim válasza:
50%
Igaz. Köszi. Akkor az előzőmet ne is olvassátok 22:38-kor.
2011. jan. 31. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 anonim ***** válasza:
50%

Hűha, erre én is kíváncsi lennék :)

Keress valakit akinek nincs bekötve a szeme és kérd meg hogy válogassa szét neked :D Szerintem lehetetlen.

2011. febr. 1. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 anonim ***** válasza:
100%
Lehetséges, hogy ahhoz köze legyen, hogy 2 hetedik hatványa 128?
2011. febr. 1. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 anonim ***** válasza:
84%

A KöMal feladat hatása alatt olyan állapotba kerültem, hogy elhagytam a feladatnak az alábbi részét:


,,64-64db''


és feltételeztem, hogy az érméket SZABAD valamilyen ötletes rend szerint megforgatni (remélhetőleg úgy, hogy épp a feladat által megkövetelt invariáns tulajdonság levezethető legyen).


Ezt a módosítást két okból mertem megtenni:


1)

A KöMaL feladat megfogalmazása feltűnően olyan szóhasználatot használ, ami szinte kínálja, hogy nincs megtiltva az érmék forgatása. (abból gondolom ezt, hogy mert olyan feltűnően óvatos, gondos, percíz és körülményes a KömAL feladat szóhasználata)



2)

Van egy zsigeri érzésem is valami információelméleti vagy efféle korlátról, amit nem tudok rendesen megfogalmazni, nemhogy bebizonyítani ,de szóval azt sejtem, hogy az érmék forgatását MUSZÁJ MEGENGEDNI.


És ha ezt az igazítást elfogadjuk, akkor nekem az alábbi megoldás jött ki:


[link]

2011. febr. 1. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 A kérdező kommentje:
Ma kiderült hogy hiba volt a kérdésben, mégpedig hogy nem számít hogy fej vagy írás.
2011. febr. 1. 21:22
 28/29 anonim válasza:
25%
akkor ezét mi értelme van a kérdésnek..most simán kiszámolok 64 érmét a mittom hány közül..sztem ezt a kérdést te csak kitaláltad hoyg hány hülye ugrik a kérdésedre..szánalmas
2011. febr. 1. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 anonim ***** válasza:
100%

Megoldás:


128 érmét felmarkolok (tetszőlegesen, mindegy, honnan), és MEGFORDÍTVA különteszem őket. Az így különválasztott csoportban épp annyi lesz a fej, mint amennyi fejes érme az asztal többi részén marad.

(Persze lehet egyenként is fordítgatni-különrakosgatni 128 érmét, de egy egyszerre való felmarkolást talán szemléletesebb elképzelni.)


Bizonyítás:


Készítsünk egy pillanatfelvételt éppen abban a pillanatban, AMIKOR MÁR felmarkoltam a 128 érmét, DE MÉG NEM fordítottam meg őket.


MENNYI A MARKOMBAN LÉVŐ 128 ÉRME KÖZÖTT A FEJEK SZÁMA? Ezt nem tudjuk, szituációról szituációra változhat, mondjuk most például tegyük fel, hogy épp 28. Az érvelés akármilyen más számmal is működnék.


Hány írás van a markomban lévő 128 érme közül? 100, hiszen a markomban lévő 28 fejet persze hogy 100 írás egészíti ki 128-ra.


Hány fej maradt az asztalon heverő érmék között? 100, hiszen a kezemben lévő 28 fejet az asztalon maradt fejeknek kell ,,kiegészíteniük'' a fejek teljes összlétszámára, márpedig a feladat szerint összesen 128 fej lett kiosztva még a feladat legelején.


Tehát: a kezemben ugyanannyi írás van, mint ahány fej az asztalon maradt.


És persze, ha a kezemben levő érméket MEGFORDÍTVA csapom le egy külön helyre, akkor ezen a külön helyen a FEJEK száma lesz épp annyi, mint ahány írás a kezemben volt a fordítás előtt. Tehát ez is 100.

2011. febr. 2. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!