Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ennek a függvénynek mi a...

Ennek a függvénynek mi a minimuma?

Figyelt kérdés

f(x)=x⁴-13x³+83x²-176x+105


úgy értem hogyan kezdjek hozzá kiszámolni, mert nem tudom merre induljak el

az kijött h

f(0)=105

f(1)=0

f(2)=-3


de találgatással nem sokra megyek.ebben mindig is hülye voltam, kérlek segítsetek. Előre is köszi!


2011. aug. 28. 16:00
 1/7 anonim válasza:
van egyy microsoft math nevű program ott lehet ilyeneket megoldani , illetve telóra a graph viewer ezekkel old meg :)
2011. aug. 28. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Deriválással mondhatom?
2011. aug. 28. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

16:57-es vagyok:

Biztos, hogy jól van leírva a feladat, ebben nem sok érdekeset látok.

2011. aug. 28. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

végül rájöttem, vagyis megnéztem a megoldókulcsot és ilyen alakra kellett hozni: (x-1)(x-3)(x-5)(x-7) és innen már minden világos lett. azért köszi a segítséget.


ja és 16:57-es deriválással hogy lehet megtalálni?

2011. aug. 28. 19:08
 5/7 anonim ***** válasza:

Mire jöttél rá?

Én külön megkérdeztem, hogy nincs-e elírva a feladat? Erre azt válaszolod, hogy most már tudod, hogy lehet felbontani.

De Te nem ezt kérdezted!! Ez x⁴ - 16x³ + 86x² - 176x + 105.

Vagyis - 16x³, nem -13, mint ahogy eredetileg írtad.

Nem tudom ezek után van-e értelme deriválásról beszélgetni??

2011. aug. 28. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Hátha valaki hasznát veszi:

[link]

2011. aug. 28. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 bongolo ***** válasza:

Abból, hogy a megoldóképlet szorzattá alakítást mond, arra következtetek, hogy a kérdés nem is az, hogy mennyi a minimuma, hanem az, hogy melyik intervallumon van minimuma, maximuma, hol van zérushelye stb. szóval függvényelemzések. Tényleg ez a kérdés? És akkor pontosan mi is a polinom?


A megoldókulcs szerint a polinom nem az, amit írtál, hanem az, amit 20:29 írt:

x⁴ - 16x³ + 86x² - 176x + 105

(tehát két helyen is elírhattad)


Ennek a gyökeit nem könnyű megkeresni, de próbáljuk meg, hátha egész számok (jó, most persze tudjuk, hogy egészek lesznek de ha nem puskáztál volna a megoldókulcsnál viszont a polinom együtthatóinak lemásolása jó lett volna, akkor így kellene gondolkodnod).


Ha van egész gyöke, akkor az az osztója lesz a 105-nek. Ha minden gyöke egész, akkor azok mind a 105 osztói kell legyenek. Ez könnyen belátható:


A szorzattá alakított polinom ilyen alakú:

(x-a)(x-b)(x-c)(x-d)

Ezt ha beszorozzuk, az x-et nem tartalmazó (nulladfokú) tagra a·b·c·d-t kapunk. Vagyis 105=abcd kell legyen.


Természetesen semmi sem garantálja, hogy van 4 valós gyök, és ha van is, hogy van legalább egy egész gyök, de ha mázlink van és van egész gyöke, az 105 osztója kell legyen.


105 prímtényezői: 3,5,7

Vagyis ha mázlink van akkor a polinom 4 gyöke az 1,3,5,7 kell legyenek.

Egyesével ki kell próbálni őket, mindre 0 behelyettesítési érték jön ki, tehát valóban, a polinom ilyen alakra hozható:

(x-1)(x-3)(x-5)(x-7)


Ebből a függvény menetét már lehet elemezni, de a minimum illetve maximum helye nem jön ki egyszerűen, azt deriválással a legjobb csinálni. Ahhoz az előző válasz sokat segít. (Minimum helye x=4±√5, értéke -16)


Szóval mi is pontosan a kérdés?

2011. aug. 28. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!