Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Van egy ABC általános háromszö...

Van egy ABC általános háromszög. A háromszög A csúcsa 20 fokos. A BC hossza X-el van jelölve. AB-nek eleme az N pont. AN csakugyan egyenlő az X-el, vagyis AN=BC. A kérdés pedig, hogy mennyi a CN hosszúsága?

Figyelt kérdés

8. osztályos vagyok, és a tanár plusz pontra föladott egy házifeladatot, amely olyan megoldásmeneten alapul amit még nem tanultunk. Nagyon örülnék, ha leírnátok a megoldásmenetet, hogy tudjam miről van szó, tehát, hogy értsem.

A feladat mértani kategóriába tartozik. A feladat szövege fennebb található.


2011. okt. 5. 15:16
 1/5 bongolo ***** válasza:
A CN hossz nagyon sokféle lehet, szerintem valahogy máshogy volt a feladat. Mondjuk az a kérdés, hogy milyen háromszögnél lesz CN is éppen X hosszú, úgy értem mekkora olyankor a B csúcsnál lévő szög? Próbáld azt megoldani (tehát hogy AN=CN=BC=X, β=?), ha elakadsz, segítek.
2011. okt. 5. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 BKRS ***** válasza:

Bongolonak igaza van, a CA szakasz hosszatol fuggoen a CN hossza is valtozni fog.

Szerintem egy adott X-re szerkessz meg nehany kulonbozo megoldast, ahol a CN szakasz lathatoan kulonbozik.

Ez bizonyito erteku arra nezve, hogy CN-re nincs egyertelmu megoldas.

Az, hogy nincs egyertelmu megoldas egy elfogadhato megoldas a feladatra nezve.

2011. okt. 5. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Na van egy kis információ amit nem tudtam. Még elér megoldani a feladatot holnapra. Szóval azt nem írtam le, hogy AB és AC kongruens, vagyis egy egyenlő szárú háromszögről beszélünk.Ezeket az adatokat tudva kitudtam számítani a BNC háromszög mértékét, ami 30 fok. Próbáltamm megoldani, és kiszámítani az NC-t, de nem nagyon ment. Próbálkoztam meghúzni a magasságot, aminek lenne az a tulajdonsága, hogy felezi a BC-t. De a magasság és az NC metszeténél 20 fokos szög (O szög) keletkezik. Ha harminc lenne, akkor könnyebb lenne, mert akkor az OC X-el lenne egyenlő. De így ha sinust is számolok elég érdekes szám jön ki ami nem jó, pontosabban OC egyenlő lesz x*0.5476779680406048796019204003724-vel... Ami egy kicsivel több mint X-nek a fele. De talán X-nek a fele jönni ki ha pontosan számítanék, de a 20 fokos szögnek a szinusza csak megközelített értékkel van felírva a táblázatban. Most kellene segítség! :) ;) Egyébként köszönöm mindkettőtöknek! Várom válaszaitokat! :)

Előre is köszönöm!

2011. okt. 6. 16:11
 4/5 bongolo ***** válasza:

8-adikban szinuszt tanultok?

Szóval kijött, hogy a BNC szög 30 fokos. Akkor ANC szög = 150°, ACN szög pedig 10°.


Az ANC háromszögben a 10°-kal szemben lévő oldal hossza X, és a 20°-kal szemben lévő oldal hossza a kérdés, nevezzük Y-nak.


Egy kis betét, nem tanultátok még, nyugodtan átlépheted a következő vonalig, ha nem akarsz előretanulni:

------------

Amit valószínű nem tanultatok, azt úgy hívják, hogy szinusztétel. A szerint a háromszögben a/sin α = b/sin β, vagyis az oldal hossza és a szemben lévő szög szinuszának hányadosa egyforma minden oldalhoz.


Ezt egyébként könnyű belátni: Ha magad elé képzelsz egy általános háromszöget, berajzolod a c oldalhoz tartozó magasságát, ami hossza legyen m, akkor

m/b=sin α valamint

m/a=sin β

a szinusz definíciója szerint. Na most az elsőből:

m = b·sin α

Ezt behelyettesítve a másik egyenletbe:

b·sin α/a = sin β

sin α/a = sin β/b

és ez már a szinusztétel.

----------


Szóval ha mindezt nem tudjátok még, akkor csak annyit kell csinálni, hogy berajzolod az N-ből az AC oldalhoz húzott magasságot az ANC háromszögben. Annak a hosszát nevezzük m-mel. sin 20° felírható, mint m/X, sin 10° pedig m/Y. Ebből Y már kijön:


Y = X·sin 20°/sin 10°

2011. okt. 7. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Jajj, nagyon szépen köszönöm! Megtudtam oldani! ;) Valóban, a szinusztételt nem tanultuk. De mostmár tudom. ;) Köszönöm mégegyszer! Minden jót!
2011. okt. 7. 15:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!