Logannetwork kérdése:

A feladat: Adjon szabályt a 91-gyel való oszthatóságra!?


Ami nállam kijött:


91 | A0*(10^0-1)+ A1*(10^1-10)+ A2*(10^2-9)+ A3*(10^3-90)+ A4*(10^4-71)+ A5*(10^5-82)+...


1 szám akkor és csak akkor osztható 91-el ha számjegyeit egyeseknél kezdve rendre 1,10,9,90,71,82-vel megszorozva majd ezeket összeadva a kapott szám osztható 7-el


Hehát pl: 213395

2*1+1*10+3*9+3*90+9*71+5*82=1358

1358 osztható 7-el -> az eredmény 194

Tehát 213395 osztható 91el -> az eredmény 2345


Viszont találtam olyan számokat is, amire az egyenlet NEM teljesül pl: 508326 vagy 306215


Miket még próbáltam és működik (101101, 415597, 101192,232505)

Ezek a számok oszthatóak 91-el de a számjegyek összege a szorzás után 7-el nem osztható.


Nálam ez egy friss anyag nem is tanulok ilyent csupán túlbuzgóságból próbálkoztam vele de nem jövök rá hol a hiba. Előre is köszi aki tud segíteni :) ?



2012. febr. 9. 21:40
1 2
 1/13 BKRS ***** válasza:

91*11 = 1001

Na akkor itt pl csinalhatnad azt, hogy, 3-as blokkokra osztod a szamot, A0 + A1*1000 +A2*(1000^2) +...+An*(1000^n)

Az 1,2,... n az A mellett az indexben ertendoek.


A maradek 91-gyel osztva annyi lesz mint

-A0+A1-A2 + ...+(-1)^n * An


Tehat 3-asaval kell csoportositani a jegyeket, ezeket mint 3 jegyu szamokat tekinteni, es valtakozo elojellel osszeadni.

2012. febr. 9. 21:59
 2/13 anonim ***** válasza:

Hát ebben én sem tudok segíteni, de régebben én is tettem fel egy hasonló kaliberű kérdést (szintén matek):


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudoma..

2012. febr. 9. 22:03
 3/13 anonim ***** válasza:

Ekkor biztos, hogy osztható 91-gyel. Hogy ezt még hol lehetne egyszerűsíteni, azt most nem igen gondoltam át.

A zárójelek egészrészt és törtrészt jelentenek, és a képzett számok tovább redukálhatók. A lényeg, hogy teljesüljön rá az egyenlet.

{(⌊n/10⌋-{2*n/10})/7}+{(⌊n/10⌋+{4*n/10})/13}=0

2012. febr. 9. 22:45
 4/13 A kérdező kommentje:

A lényeg itt tulajdonképpen a levezetés lenne nemcsak maga a már kész, használható képlet.


A SZMA ismereteim függvényében így írható le pl a 7-el való oszthatóság szabálya (egy jegyzetből):


"Tehát most olyan számokat kell keresni 10 hatványainak a

közelében, melyek oszthatók 7-tel. Az els® oszlopban feltüntettük 10 hatványait 7a+b

alakban, ahol |b| < 4. A második oszlopban ezt átírtuk oszthatóságra:

100 = 0·7+1 7 | 100−1

101 = 1·7+3 7 | 101−3

102 = 14·7+2 7 | 102−2

103 = 143·7−1 7 | 103+1

104 = 1429·7−3 7 | 104+3

105 = 14286·7−2 7 | 105+2

106 = 142857·7+1 7 | 106−1

Magasabb hatványok esetén a maradékok a fenti sorrendben ismétl®dnek. A második

oszlop alapján:

7|a0(100−1)+a1(101−3)+a2(102−2)+a3(103+1)+a4(104+3)+a5(105+2)+a6(106−1)+· · ·

Beszorozva az együtthatókkal :

7|a0+10a1+102a2+103a3+104a4+· · ·−(a0+3a1+2a2−a3−3a4−2a5+a6+3a7+2a8−· · · )

Tehát azt kaptuk, hogy egy szám, akkor és csak akkor osztható 7-tel, ha 7 | a0+3a1+

+2a2−a3−3a4−2a5+a6+3a7+2a8−· · · , azaz a számjegyeit az egyeseknél kezdve rendre

1,3,2−1,−3,−2 számokkal megszorozva, majd összeadva a kapott szám osztható 7-tel.

Tehát ha például a 7956515-r®l akarjuk eldönteni, hogy osztható-e 7-tel, akkkor az

1 ·5+3 ·1+2 ·5−1 ·6−3 ·5−2 ·9+1 ·7-et kiszámolva eredményül −14-et kapunk, mely

osztható 7-tel így a 7956515 is."


így a 91-el való oszthatóság:


10^0 | 91*0+1

10^1 | 91*0+10

10^2 | 91*1+9

10^3 | 91*10+90

10^4 | 91*109+71

10^5 | 91*1098+82

10^6 | 91*10989+1

10^7 | 91*109890+10

……


Ebből tehát

91 | 10^0-1

91 | 10^1-10

91 | 10^2-9

91 | 10^3-90

91 | 10^4-71

91 | 10^5-82


A 2.oszlop alapján jött ez a képlet:


91 | A0*(10^0-1)+ A1*(10^1-10)+ A2*(10^2-9)+ A3*(10^3-90)+ A4*(10^4-71)+ A5*(10^5-82)+...


Itt az együtthatókkal beszorozva:


91 | 10^0*A0+10^1*A1+10^2*A2+10^3*A3+10^4*A4+10^5*A5-(A0+10*A1+9*A2+90*A3+71*A4+82*A5)


De miért nem működik ez bizonyos számoknál? (lsd 508326)


Levezettem ezt 41-el való oszthatóságra is ott eddig nem találtam olyan számom amire ne teljesülne (persze nem vagyok számítógép lehet csak véletlenül elkerültem őket).

2012. febr. 10. 09:58
 5/13 anonim ***** válasza:

91et felbontanám primtényezőkre: 7*13


7-tel úgy vizsgálhatjuk meg az oszthatóságot, hogy a szám első számjegyétől utolsó előtti számjegyéig képzett számból kivonjuk az utolsó számjegy dupláját(2-szeresét).

Ha az így kapott szám osztható 7-tel akkor az eredeti is. Ha még az így kapott számról sem tudjuk megállapítani, hogy osztható-e 7-tel, akkor ugyanezt a tendenciát kell folytatni amíg olyan számot nem kapunk amiről biztosan meg tudjuk állapítani, hogy osztható 7-tel.

Pl.: 315 -> 31-(2*5)=21. 21 osztható 7-tel, tehát 315 is.


13: 13-mal úgy vizsgálhatjuk meg az oszthatóságot, hogy a szám első számjegyétől utolsó előtti számjegyéig képzett számhoz hozzáadjuk az utolsó számjegy 4-szeresét.

Ugyanúgy mint a 7-nél, itt is lehet ismételni a folyamatot.

Pl.: 6175-> 617+(4*5)=637-> 63+(4*7)=91-> 9+(4*1)=13. 13 osztható 13-mal, tehát 6175 is.


És ha a szám osztható 7el és 13al is akkor 91el is

2012. febr. 10. 17:19
 6/13 BKRS ***** válasza:

"

A második oszlopban ezt átírtuk oszthatóságra:

7 | 100−1

7 | 101−3

7 | 102−2

7 | 103+1

7 | 104+3

7 | 105+2

7 | 106−1

"

Ez igy nem allja meg a helyet.

Nezd at megegyszer.

2012. febr. 10. 17:27
 7/13 A kérdező kommentje:

BKRS

Igen igen elkövettem egy hibát (copyztam), azok a számok pl: 100 nem százat jelent hanem 10^0, 101 nem százegy hanem 10^1 :)


Jogos a félreértés tehát javítva:


7 | 10^0−1

7 | 10^1−3

7 | 10^2−2

7 | 10^3+1

7 | 10^4+3

7 | 10^5+2

7 | 10^6−1

2012. febr. 10. 18:57
 8/13 A kérdező kommentje:

hunterrop


A számításokat értem. Ha osztható 7-el is és 13-al is akkor persze. De ez olyan, hogy most egy oszthatósági szabályt megmagyaráztunk már két másik létezővel. Akkor azokat is le kellene vezetni :)


Mint a Világyegyetem keletkezésénél az M-elmélet. Megmagyarázzuk a világunk létrejöttét két másikkal :) De ez más téma.....


Konkrét matematika levezetést kellene kidolgozni számelméleti módszerekkel.

2012. febr. 10. 19:05
 9/13 anonim ***** válasza:
Levezettem a 7est és 13ast azok ugy nem jók?
2012. febr. 10. 19:22
 10/13 anonim ***** válasza:
De ez tőlem csak egy ötlet volt:D Ha nem így akarod akkor bocsi:)
2012. febr. 10. 19:22
1 2