Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy lehet könnyen megtanulni,...

Hogy lehet könnyen megtanulni, melyik földrajzi tulajdonnevet hogy írom, és melyiket, ha -i képzővel látjuk el?

Figyelt kérdés

2012. ápr. 3. 17:49
 1/5 anonim válasza:
34%
minden vízzel kapcsolatos kettő tagú f. tulajdon nevet kötő jellel kell írni pl. Duna- híd, Lánc híd, többi kötő jel nélküli. ha -k képzővel látod el akkor mindkettő kicsi lesz de ha tulajdon név akkor a tulajdonnevet hagyd meg nagynak pl. Duna- hídi Duna tulajdonnév /csak egy van belőle/ tehát nagynak marad
2012. ápr. 3. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A földrajzi nevek helyesírásában az értelemtükröző (logikai) rend érvényesül, amely a külön- és egybeírás, valamint nagybetűzés és a kötőjelezés helyesírási eszközeivel mutatja meg az egyes földrajzinév-típusokat.

Itt földrajzinév-típusok szerint különböző szabályok érvényesülnek.


Ez az oldal nagyon érthetően, logikusan magyarázza el, melyiket miért úgy kell írni, ahogy.

Ennél logikusabb felépítésű magyarázatot nem találtam.

Remélem, tudtam segíteni.

[link]


"… Hangos olvastatásnál Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből Szabolcs-Szamár… megye lesz, egyetemi órán egy hallgató a Szeméremségről beszél Szerémség helyett… Szemérmetlenül helyesbítek, a hölgy a bokájáig elpirul. Talán föl kellene eleveníteni az „Ismerd meg hazádat!” mozgalmat.

De legalább a helynevek logikáját járjuk körül."

2012. ápr. 3. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Az első válaszoló elég sok zöldséget hordott össze.


Nem lehet így kategorizálni, hogy vízzel kapcsolatos dolgok. Duna folyam, Sárga-folyó, Kettős-Körös folyó, Rákos-patak. Folyóknál akkor nem kell kötőjel, ha a név önmagában is használatos (mint pl. Duna, Tisza, Kettős-Körös stb.).

Ugyanez igaz a hegyekre: Északi-középhegység, Vértes hegység, Dunántúli-dombság, Bükk hegység


Az -i képzőt akkor kapcsoljuk kötőjellel, ha többtagú, nem kötőjellel írt tulajdonnévhez kapcsolódik (ilyenkor megmaradnak a nagy kezdőbetűk), illetve ha néma hangzó vagy szokatlan mássalhangzó-csoportosulás van a szó végén: washingtoni, New York-i, monte-carlói, bordeaux-i, perth-i.


A kötőjellel összekapcsolt elemekből álló földrajzi neveknél azt kell vizsgálni, hogy az előtag tulajdonnév-e. Ha igen, akkor képzőnél meghagyjuk a nagybetűt, pl. János-hegyi, Margit-szigeti, Gellért-hegyi, sárga-folyói, csendes-óceáni, rákos-pataki, északi-középhegységi, dunántúli-dombsági.


A hidak nevét mindig külön írjuk, kivéve a Lánchidat, azt egybe. Ha nem a nevüket írjuk, hanem ami fölött átívelnek, kötőjelet használunk. Pl. A Petőfi híd Duna-híd, a Móra Ferenc híd pedig Tisza-híd.

2012. ápr. 5. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2012. ápr. 7. 10:36
 5/5 anonim válasza:
Szerintem, ha valaki helyesírási kérdésekre válaszol, az döntse el, hogy hogy írjuk a tulajdonnevet. Kétféleképpen azért kicsit húzós...
2012. ápr. 27. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!