Sziasztok!

Nem veletek akarom megcsináltatni a házimat, ezért csak a nevezőket írnám le, mert egyszerűen ez most sehogy sem megy.


a feladat:

x-4

x+5


b feladat:

x-1

2

2-2x


c feladat:

x-3

3-x


még azt szeretném kérdezni, ha egész szám van azt is törtalakban írjam fel?


Előre is köszönöm a válaszokat! :)



2012. ápr. 17. 16:16
 1/3 anonim ***** válasza:

1. Közös nevező (x-4)*(x+5)


2. 2-2x -et fel lehet bontani: 2*(1-x)-re


A közös nevező 2*(1-x) VAGY 2*(x-1) amelyik jobban tetszik.


(x-1)-ből -1-es szorzással lesz 1-x, ha az első opciót választod.


3. Itt is két választásod van, VAGY x-3 VAGY 3-x a közös nevező.

Az egyik törtet -1-el kell szorozni.


4. Igen az egész számokat úgy tudod közös nevezőre hozni, hogy felírod törtként.


pl.: 7=7/1 Ha mondjuk 24 a közös nevező, akkor 7=168/24

2012. ápr. 17. 16:21
 2/3 anonim ***** válasza:

mindenhol a három nevező szorzata lesz a közös nevező

És ugye amikor beszorzol a közös nevezővel akkor ami a tört alatt van az csak eltűnik, vagyis mindig a másik két tört nevezőinek szorzatával kell csak beszorozni.


pl:

b feladat


5/(x-1)+4/2=6/(2-2x)

[5*2*(2-2x)]+[4*(x-1)*(2-2x)]=[6*(x-1)*2]


az egész számot nem kell törtbe alakítani, mert ott a nevező úgyis 1 lenne.

Ott az összes nevező szorzatával kell beszorozni

2012. ápr. 17. 16:23
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2012. ápr. 17. 18:50