Kémia-emelt,2008okt. Gázelegy CO2 - CO?


Az alumíniumgyártásnak két szakasza van: (a) timföldgyártás és (b) kriolitolvadékban oldott

timföld elektrolízise. A bauxitot világszerte a Bayer-féle módszerrel dolgozzák fel: az

alumínium-hidroxidot nátrium-hidroxiddal kioldják, az oldatot elkülönítik az oldhatatlan

anyagoktól (vörösiszap), majd hígítással újból alumínium-hidroxidot választanak le. Az

alumínium-hidroxidból nyerik ki a timföldet, amelynek olvadékelektrolízisével állítják elő a

fémalumíniumot.

Ar(H) = 1,00, Ar(O) = 16,0, Ar(Al) = 27,0


c)...Mi az eltávozó szén-monoxid–szén-dioxid gázelegy

térfogat%-os összetétele, ha feltételezzük, hogy a keletkező gáz teljes mennyisége

reagált az elektródszénnel?


Ezen a ponton kérnék segítséget, magyarázatot.


C + O2 = CO2,

x mol x mol x mol

2 C + O2 = 2 CO

2⋅(2,78⋅104 – x) mol (2,78⋅104 – x) mol 2⋅(2,78⋅104 – x) mol

x + 2⋅(2,78⋅104 – x) = 3,75⋅104

x = 1,81⋅104 mol CO2

1,94⋅104 mol CO


Ez a fajta leírás nem egészen érthető nekem. Segítesz?

Köszönöm szépen!


Feladatlap: [link]

Megoldás: [link]



2012. ápr. 30. 18:39
 1/4 anonim ***** válasza:

Remélem tudok segíteni! Tehát


A keletkezett oxigén térfogatát átszámolta anyagmennyiségre.

X mol oxigén reagálásakor keletkezik szén-dioxid

2,78-x mol oxigén reagálasakor keletkezik szén-monoxid


Az egyenletek alapján kiszámolható, hogy mennyi szén szükséges az égésekhez. A két szénmennyiség összege Megegyezik az összes reagáló szénnel, ami afeladatban meg van adva, de át kell számolni anyagmennyiséggé.


Ha nem érthető, írj, megpróbálom bővebben kifejteni.

2012. máj. 1. 13:30
 2/4 A kérdező kommentje:

Szia!

Kezd tisztulni a kép, az egyenlet felírással lennének problémáim, azt kéne valahogy megjegyeznem, hogy más feladatba is át tudjam ültetni. Ebben tudnál segíteni, hogy hogy induljak el? Ezen a példán elmagyarázva pl .


Köszi a választ! :)

2012. máj. 1. 15:40
 3/4 anonim ***** válasza:

szén-dioxid keletkezésekor xmol szénből x mol szén- dioxid keletkezik és uennyi oxigénre van szükség

C+ O2 = CO2,

x mol x mol x mol

Szén-monoxid keletkezésekor amaradék oxigén reagál az egyenlet értelmében, ezért 2,78 . 10^4-x mol oxigén reagál, ennek kétszerese reagál szénből és keletkezik szén-monoxidból.

2C+ O2 = 2CO

2⋅(2,78⋅104 – x) mol 2,78⋅104 – x mol 2⋅(2,78⋅104 – x) mol

Tehát x mol szén és 2⋅(2,78⋅104 – x) mol sznből tevődik össze a reagáló szén mennyisége, ezért az egyenlet a következő:

x + 2⋅(2,78⋅104 – x) = 3,75⋅104

x = 1,81⋅104 mol

2012. máj. 1. 19:49
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes leírást!
2012. máj. 1. 20:19