2 feladat lenne, az is elég, ha valaki elmondja hogy kell,de ha valaki meg is csinálja, azt megköszönném.:)


1, Egy labdarúgó bajnokságban minden csapat minden másik csapattal 2X játzott. Hány csapatos a bajnokság, ha összesen 380 mérkőzést játszottak?


2, Egy 22-80m-es téglalap alakú füves park köré egyenlő szélességű utat építettek. Az út területe a park területének a fele. Milyen széles az út?


Leginkább az érdekelne, hogy hogyan kell kiszámolni, köszönöm!:)



2012. szept. 12. 17:10
 1/5 anonim ***** válasza:

1. Ez számtani sorozattal megy, logikája a következő, képletet nem tudok:

15 csapatos bajnokságban a mérkőzésszám: 14+13+12...+2+1

Ezt kell kétszer venni, ez egyezik meg 380-al (persze nem 15 indulónál? hanem amennyi majd kijön).

2. Park területe: 22*80, úttal együtt: 2*22*80, inkább a képlet:

2*(22*80)=(22+x)*(80+x)

Ha x-et kifejezed, megkapod az út szélességét, mert a "nagy" tégla mérete is általánosan a*b, ahol a=22+x, b=80+x

2012. szept. 12. 17:28
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


A 2.nál nem pontosan értem. A "nagy" téglalapnál nem úgy van, hogy a=22+2x?


[link]


Én így értelmeztem.

2012. szept. 12. 19:18
 3/5 anonim ***** válasza:

Az elsőt lehet számolni így is:

n × (n-1) = 380 (van n csapat, amelyből mindegyik játszik n-1 csapattal (hiszen saját magával senki nem játszik))

[link]

20 és -19, de csapatot csak pozitív számmal lehet mérni, szóval 20 csapat van.

2: Valószínű (sőt, biztos), h. több megoldás is van, itt az egyik:

[link]

2012. szept. 13. 14:16
 4/5 anonim ***** válasza:

"2. Park területe: 22*80, úttal együtt: 2*22*80"

A park 22*80, úttaL együtt (mert 2* akkora) 2*22*80


Miután az út egyforma széles ezért a 22+x lesz a rövidebb,úttal növelt oldal, és 80+x lesz hosszabb útszélességgel növelt oldal. (x az útszélesség 2*-ese.)

rajzold le, rögtön látod!

Az egész meg 2*-ese az alap park területének.

2012. szept. 13. 14:42
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindkettőtöknek!!


Igen, a 2.-hoz végül nekem is ez jött ki.:)

2012. szept. 13. 21:09